Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Night in the Woods Recenzja gry

Recenzja gry 25 lutego 2017, 13:00

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network

Gdy Twin Peaks spotyka Stranger Things, a wszystko ubrane jest w stylistykę rodem z Cartoon Network to rodzi się Night in the Woods, czyli świetny „indyk” z naciskiem na melancholijny klimat i niebanalną historię.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE

PLUSY:
  1. świetna opowieść, dialogi i postacie!
  2. klimat melancholii i niepokoju;
  3. ładna grafika;
  4. fantastyczna muzyka;
  5. przyjemny gameplay;
  6. parę urozmaicających zabawę minigierek.
MINUSY:
  1. coraz bardziej wydłużające się loadingi;
  2. momentami uciążliwy backtracking;
  3. zakończenie mogłoby być lepsze.

Wiecie, jak to jest z dziełami sztuki. Nie muszą być idealne, żeby nas chwycić za gardło. By zostawić ślad. Podobnie ma się sprawa z Night in the Woods studia Infinite Fall. Można znaleźć rysy na tym malowidle, ale i tak będziemy je podziwiać.

Znacie to dojmujące uczucie niepokoju? Właśnie wysiedliście z autobusu, nadciąga wieczór. Wróciliście do domu po miesiącach nieobecności. Widzicie sielską otoczkę, ciepłe kolory i uśmiechniętych mieszkańców, ale macie przeczucie, że ten przebiegający po karku dreszcz to coś więcej niż wpływ jesiennego chłodu. Witajcie w Possum Springs, kolejnej amerykańskiej mieścinie w stanie Wygwizdowo Dolne.

Najpierw była całkiem udana kampania na Kickstarterze. Alec Holowka, spec od „indyków”, zebrał ekipę zapaleńców i artystów, którzy mieli dać życie Night in the Woods. Zrzuta się udała, próg pękł pierwszego dnia, a ostatecznie czterokrotnie przekroczono wartość wymaganej kwoty. Możliwe, że część kasy poszła na dodatkowe szampany do oblewania sukcesu, bo Infinite Fall traktowało kolejne daty premiery jak mgliste terminy, które można olewać. No, ale wreszcie gra dotarła do mety procesu wydawniczego.

Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network - ilustracja #1
Wlazł kotek na płotek i... hm, tutaj wersje zaczynają się różnić.

Night in the Woods to w gruncie rzeczy prosta krzyżówka gry platformowej i przygodowej. Wszelkie mechanizmy rozgrywki zaprzęgnięto tu do opowiadania historii. Dlatego gra nie robi z gameplayu wielkiej filozofii. Poruszamy się strzałkami w prawo i w lewo. Mamy jeszcze przyciski do skoku oraz wchodzenia w interakcje z otoczeniem i postaciami.

Większość gry skupia się na platformówkowej eksploracji miasteczka i okolic oraz rozmowach z napotkanymi postaciami. Gameplay okazjonalnie urozmaicają minigierki, naprawdę proste zagadki i parę znajdziek na krzyż. Dość, żeby nie dopadła nas monotonia, ale tylko tyle, by nie wybić nas z rytmu. To standardowe, choć przyjemne rozwiązania, które mają przede wszystkim wspierać podążanie za fabułą. Dlatego skupmy się na meritum – czyli treści i formie.

Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network - ilustracja #2
Przed państwem – mistrzyni resting crocodile face.

Cienie nad Possum Springs

Nie dajcie się zwieść pozorom. Fakt, że wcielamy się w młodą i sympatyczną... kotkę przemierzającą otoczenie rodem z kreskówki to tylko zmyłka. Jeśli oglądając screeny, uwierzyliście, że można tę grę sprezentować szkrabom do lat dwunastu – zaklinam Was, nie róbcie tego. Za bajkową stylizacją kryją się niepokój i strach żywcem wyjęte ze słynnego serialu Davida Lyncha. Towarzyszą nam już od pierwszych chwil, czemu trudno się dziwić, zważywszy na odważną problematykę, przeznaczoną dla dojrzałych – przede wszystkim emocjonalnie – odbiorców.

Night in The Woods potrafi się doskonale ze swoją naturą kryć. Pierwsze akty przebiegają spokojnie, niezwykle rzadko coś wybija nas z rytmu, w jakim funkcjonuje podupadające, niegdyś górnicze, miasteczko. Poznajemy je z perspektywy Mae Borowskiej, kocicy, która rzuca studia i postanawia wrócić w rodzinne strony. Szybko jednak odkrywa, że Possum Springs, jakie znała, przestało istnieć. Jest... gorzej. Bieda zagląda mieszkańcom w oczy. Wszystkich wokół dotyka frustracja, zmęczenie i melancholia – także najbliższych Mae, rodzinę i przyjaciół.

Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network - ilustracja #3
Więc mówisz, że laptop, który kupiliśmy, służy tylko do pracy?

W Possum Springs spotykamy galerię nietuzinkowych, świetnie wymyślonych postaci. Przodują w tym zwłaszcza rodzice naszej kotki oraz jej przyjaciele. Każdy z nich ma swoje problemy, życie osobiste, lęki, nadzieje, marzenia. Przegapili już niektóre szanse, przeżyli różne tragedie – ale wciąż walczą. A poza tym okazują się zdrowo zakręceni w nieoczywisty sposób. Cechują ich dziwne jazdy, nietypowy styl mówienia – i nawet jeśli są postaciami pozytywnymi, budzą lekki niepokój. Podczas obcowania z niektórymi bohaterami udziela nam się nastrój rodem z serialu Twin Peaks.

Wszystko ożywa dzięki dialogom. Dawno nie widziałem tak świetnych tekstów. Są zróżnicowane, zabawne, poruszające, często dotykają poważnych problemów. Kilka z nich to wręcz perełki pełne przewrotnego humoru, ciepłej refleksji oraz odrobiny psychodelii. Czynią niektórych bohaterów wyjątkowymi. Mnie osobiście rozbrajał schopenhauerowski humor Bae, przyjaciółki Mae (krokodylki z sentymentem do gotyckich wdzianek), hiperaktywne popisówy kumpla Gregga i poranne rozmowy z mamą głównej bohaterki. To jedna z tych gier, w przypadku których zdecydowanie warto znać angielski.

Sama Mae to zresztą niezwykle interesująca postać. Nieco niesforna, tryskająca energią, sprytna dziewczyna, która najwyraźniej przekroczyła próg dorosłości niekoniecznie tak, jakby sobie tego życzyła – zdaje się skrywać pewną tajemnicę. Mimo niewesołej sytuacji potrafi jednak zachować humor i rzucić naprawdę zabawną odzywką.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

kalevatar Ekspert 24 marca 2017

(PC) Night in the Woods to gra która wie, że bóg jest kotem, nie ma czegoś takiego jak zła pizza, a czasem rzeczy są po prostu dziwne. Dawno nie spotkałam tak świetnie napisanych postaci, celnych obserwacji i błyskotliwych dialogów, jak w tej gierce skleconej przez kilka osób ze sznurka, spinaczy biurowych i pustych kubków po kawie. Bless this mess.

9.0
Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?
Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?

Recenzja gry

Twórcy Styxa i RPG Gra o Tron zapraszają na przygnębiającą opowieść o szaleństwie. Czy bazujące na papierowym erpegu i twórczości Lovecrafta Call of Cthulhu przekona do siebie fanów strasznych przygodówek? Jeśli przymkną oko na parę wad – to tak.

Recenzja pierwszego epizodu gry Life is Strange 2 – król emocji wrócił
Recenzja pierwszego epizodu gry Life is Strange 2 – król emocji wrócił

Recenzja gry

Pierwszy epizod Life is Strange 2 rozpoczyna historię zupełnie inną od nastawionej głównie na nastoletnie perypetie i osadzonej w jednym mieście opowieści z „jedynki”, ale nie gubi przy tym najlepszych zalet swojego poprzednika.

Recenzja gry Agony - piekło nudy i przeciętności
Recenzja gry Agony - piekło nudy i przeciętności

Recenzja gry

Agony miało pokazać innym pierwszoosobowym horrorom gdzie raki zimują. Niestety, tegoroczna wizyta w piekle, mimo swoistego odpychającego uroku, nie zostanie bestsellerem sezonu. A szkoda.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.02.2017 19:21
2
kotonikk
69
Wśród horyzontów

Czy to cudeńko jest po polsku?

25.02.2017 20:33
odpowiedz
4 odpowiedzi
Freszu554321
5
Junior

@kotonikk Oczywiście, że nie! I bardzo dobrze, wiele zabaw językiem jest stricte połączone z angielskim i żadnym innym dialektem, odmianą etc.

25.02.2017 20:52
7
kotonikk
69
Wśród horyzontów

Myślę, że polski jest na tyle bogaty, że kumata ekipa spolszczająca dałaby radę z tymi zabawami słownymi. To wszakże gra komputerowa, nie powieść Joyce'a ;)

25.02.2017 21:21
Freszu554321
5
Junior

@kotnikk kumata ekipa spolszczająca do kanadyjskiego indyka, zresztą niezbyt popularnego z okazji premiery. Naprawdę chciałbym taką lokalizację, ale staram się patrzeć na świat w trzeźwy sposób. No i Twoje określenie: "To wszakże gra komputerowa, nie powieść Joyce'a" - Gra grze nie równa.

25.02.2017 22:26
4
kotonikk
69
Wśród horyzontów

Mówisz, jakby ten kanadyjski indyk to była jakaś rzecz z kosmosu ;) Mamy w Polsce wielu zapaleńców i tłumaczy, którzy mogliby to ogarnąć. Popatrz co zrobili z Firewatchem - toć to w pełni profesjonalna robota jest. Nie tylko technicznie ale i merytorycznie. Wiadomo, że kilka zwrotów miałoby mniejszy sens niż w oryginale, ale Night in the Forest to ponoć gra z uniwersalnym przekazem, i ja bardzo chętnie zagrałbym w to po naszemu, mimo że angielski znam i posługuję się nim codziennie w pracy.

post wyedytowany przez kotonikk 2017-02-25 22:28:52
05.03.2017 00:54
Freszu554321
5
Junior

Bardziej chodzi mi o realność takiego projektu: jedyną w-miarę-profesjonalną recenzją na polskich mediach branżowych jest ta, napisana na Gry-OnLine, nawet popełniona przez współpracownika, a nie redaktora. Nawet jeśli NitW zbierze społeczność w Polsce to spolszczenie pojawiłoby się za około rok. Jeszcze raz, naprawdę chciałbym większą popularność tej gry, którą uważam za obywatela pierwszej ligi indyków to fakt, że wyszła na przełomie luty/marzec razem z Tormentem, Zeldą, Horizonem i For Honor ustawia ją na straconej pozycji. Uważam, że powinna się pojawić w tzw. sezonie ogórkowym - czerwiec/lipiec, najlepiej w ubiegłym roku.

27.02.2017 21:32
👍
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Dziwisz
42
Centurion
9.0

Właśnie przeszedłem, zna ktoś jakieś podobne gry? :D

05.03.2017 00:44
1
Freszu554321
5
Junior

Podobne będzie trudno znaleźć, ale grając w NitW miałem skojarzenia m.in. z Life is Strange i Oxenfree. Takie kameralne indie o przyjaźni.

06.03.2017 19:51
Dziwisz
42
Centurion

Life is Strange też świetna gra, w Oxenfree nie grałem zobaczę. Dziwne że gry indie ostatnio dużo bardziej mnie wciągają niż produkcje od większych producentów, króre są strasznie przehypowane.

11.03.2017 13:18
odpowiedz
Nolifer
114
The Highest

Podchodziłem sceptycznie do tej gry, ale po przeczytaniu recenzji, chętnie ją wypróbuje w odskoczni od tych nudnych ostatnio AAA gier.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze