Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

SteamWorld Heist Recenzja gry

Recenzja gry 7 lipca 2016, 13:47

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Recenzja gry SteamWorld Heist - steampunkowy western w kosmosie

Rzadko, która produkcja potrafi mnie kupić w tak krótkim czasie, jak SteamWorld Heist. Steampunkowa gra taktyczna pokazuje pazur i zawiera całkiem interesującą mechanikę, odrobinę czerpiącą z nowych odsłon serii XCOM.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji PC, XONE, PSV

PLUSY:
  1. łatwa do opanowania, trudna do wymasterowania;
  2. duża losowość starć;
  3. przejrzyste zasady i możliwość przeprowadzania finezyjnych ataków;
  4. spory arsenał środków zagłady i wymyślnych gadżetów;
  5. jak przystało na grę taktyczną, zmusza do myślenia;
  6. świetna grafika;
  7. steamworldowy klimat, kapitalni bohaterowie i dialogi;
  8. zagrzewająca do boju, choć miejscami nieco monotonna muzyka.
MINUSY:
  1. zarządzanie ekwipunkiem;
  2. głupota komputerowych przeciwników.

Szwedzkie studio Image & Form Games ma już na swoim koncie trzy tytuły, ale większość z Was kojarzyć będzie tylko jedną produkcję – SteamWorld Dig. Ta prosta i urocza gierka pozwala wcielić się w kowbota (połączenie kowboja i robota), który w westernowo-steampunkowych realiach zajmuje się wydobywaniem surowców z kopalni. Heist to drugie dzieło Skandynawów osadzone w tym samym uniwersum, jednak tym razem mamy do czynienia z dwuwymiarową pozycją taktyczną, wykazującą pewne, acz raczej drobne, cechy wspólne z nowymi odsłonami serii XCOM. Od dłuższego już czasu cieszyć się nią mogli posiadacze handheldów firmy Nintendo, teraz zaś przyszła pora na duże konsole i pecety.

W SteamWorld Heist gracz steruje grupą piratów, dowodzoną przez Piper Faraday – byłą pilotkę w służbie Rojalistów, która przeszła na ciemną stronę mocy po odmowie wykonania sprzecznego z jej przekonaniami rozkazu. Wesołą gromadkę może zasilić w sumie aż siedem kowbotów (z dodatkiem DLC – osiem), przy czym większość z nich przygarniamy dopiero w późniejszej fazie zmagań za pozyskiwany podczas misji olej (jedyna waluta w grze) lub punkty reputacji. Postacie nie różnią się wyłącznie wyglądem – każda z nich reprezentuje określoną klasę, która determinuje możliwość obsługiwania konkretnego typu broni i zestaw zdolności, odblokowywanych po zdobywaniu kolejnych poziomów doświadczenia. Skuteczne opanowanie umiejętności okazuje się oczywiście niezbędne na placu boju. Produkt zmusza do uważnego manipulowania dostępnymi opcjami, zwłaszcza na wyższych poziomach trudności.

Recenzja gry SteamWorld Heist - steampunkowy western w kosmosie - ilustracja #2
Prosta grafika cieszy oko. Zwróćcie uwagę jak nasz wojak przymyka oko podczas celowania.

Na pierwszy rzut oka dzieło studia Image & Form Games nie wygląda zbyt skomplikowanie. Po rozpoczęciu abordażu na wrogi statek kosmiczny wyznaczona odgórnie liczba żołnierzy zajmuje pozycje wyjściowe i gracz przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Zawiadywanie podopiecznymi jest żywcem zerżnięte z nowych odsłon serii XCOM – kowboty mogą wykonać dwa ruchy w jednej turze, przy czym ten drugi na ogół nie pozwala już oddać strzału do przeciwników. Nasi wojacy mogą też się ukrywać za elementami wystroju wnętrz, które na ekranie symbolizowane są przez znane ze wspomnianego wyżej tytułu ikony tarcz. Tutaj jednak pojawia się dość istotna różnica. Osłony nie gwarantują sztywnej premii do ochrony przed pociskami nieprzyjaciela. Część przedmiotów zakrywa bohaterów tylko w połowie, niektórzy z nich są z kolei na tyle duzi, że nawet zza postawionej pionowo beczki wystaje im głowa. Przeciwnicy na ogół nie oddają tak precyzyjnych strzałów jak nasi śmiałkowie, ale gracz i tak powinien mieć się na baczności – pojedynkami strzeleckimi rządzi w sporej mierze przypadek i nawet dobrze umiejscowiony pirat może nieoczekiwanie przyjąć klasycznego headshota, tracąc bardzo cenną w SteamWorld Heist energię życiową.

Recenzja gry SteamWorld Heist - steampunkowy western w kosmosie - ilustracja #3
Typowy zestaw umiejętności Bogdana.
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Danteveli_ Ekspert 14 czerwca 2016

(PS4) SteamWorld Heist to jedna z perełek wydanych pod koniec ubiegłego roku. Genialna gra wylądowała na Nintendo 3DS w grudniu przez co zginęła w całym zamieszaniu z typowaniem GOTY gierek i opisywaniu jaki wspaniały rok 2015 był dla graczy. Na szczęście tytuł ten ma drugą szansę na sukces. SteamWorld Heist pojawiło się na PlayStation 4 i mogę sprawdzić, czy na dużym ekranie mieszanka X-Com, dzikiego zachodu i robotów zrobi na mnie tak pozytywne wrażenie jak na 3DSie.

8.5
Recenzja Gloria Victis: Siege Survival - średniowieczne This War of Mine
Recenzja Gloria Victis: Siege Survival - średniowieczne This War of Mine

Recenzja gry

Na pierwszy, drugi, a nawet trzeci rzut oka, Siege Survival jest klonem This War of Mine. Grupa cywilów próbuje przetrwać w oblężonym mieście. Dalej zaczynają się różnice, które sprawiają, że nowa polska gra jest zarówno lepsza, jak i gorsza.

Recenzja gry Endzone: A World Apart - radioaktywny city-builder
Recenzja gry Endzone: A World Apart - radioaktywny city-builder

Recenzja gry

Survivalowy city builder w wykonaniu studia Gentlymad to tytuł ze wszech miar godny uwagi, aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Jakimi? Dowiecie się z naszej recenzji.

Recenzja gry Twierdza: Władcy wojny - solidnie, ale czy to wystarczy?
Recenzja gry Twierdza: Władcy wojny - solidnie, ale czy to wystarczy?

Recenzja gry

Twierdza: Władcy wojny otwiera nowy rozdział w historii Firefly Studios i przenosi nas w nowe dla serii klimaty. Czy to wystarczy, żeby Stronghold: Warlords zdobyło serca graczy?