Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth Recenzja gry

Recenzja gry 27 października 2014, 15:21

Recenzja gry Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Alpha Centauri ma godnego następcę

Po wielu latach wynajdywania pisma i opędzania się od barbarzyńców Cywilizacja wreszcie pozwoliła nam wynieść się z planety Ziemi. Beyond Earth to świeży start dla ludzkości, ale czy zmian wystarczy, by świeżość poczuli również gracze?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. świetny klimat i nastrój towarzyszący rozgrywce;
  2. obcy zmuszający do rozważniejszej ekspansji;
  3. sieć technologii;
  4. systemy doktryn i zadań;
  5. wszystkie plusy Civilization V – trudno się od gry oderwać!
MINUSY:
  1. słabo wyeksponowane cuda świata i zakończenia;
  2. AI wciąż potrafi się zachować nielogicznie.

Nowa produkcja Firaxis oczarowuje atmosferą, której pozazdrościłaby niejedna gra przygodowa. Może się to wydawać nieistotne w przypadku strategii, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Dzięki swojemu specyficznemu nastrojowi oraz świetnej oprawie audiowizualnej Beyond Earth wyróżnia się na tle poprzednich odsłon i dodatkowo uprzyjemnia długie sesje. A stracić kilka godzin na tej grze nietrudno. Nowa Cywilizacja wciąga dokładnie tym samym, co piąta część serii, choć weterani raczej nie powinni się obawiać powtórki z rozrywki. Kilka nowych systemów – z ciekawskimi obcymi na czele – wystarczyło bowiem, żeby stare przyzwyczajenia okazały się przedawnione.

Prawie jak u Lema

Od momentu wylądowania na nowej planecie daje się we znaki unikalny klimat gry. Zamiast zwykłego pastiszu gatunku science fiction, twórcy wykreowali świat pełen subtelnych filozoficznych rozważań i bazujący miejscami na prawdziwych dokonaniach nauki. Czuć tutaj szczerą pasję do tego typu tematów. Podczas grania cały czas towarzyszy nam więc mistyczny nastrój, czasami uderzający nawet w dość pesymistyczne tony. Rzeczywistość nie jest tutaj bowiem cukierkowa. Wiemy, że ludzkość mocno skopała sprawę na Ziemi, a obcy glob jest właściwie ostatnią nadzieją.

Recenzja gry Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Alpha Centauri ma godnego następcę - ilustracja #2
Praca wre w przeróżnych dziwnych budowlach.

Im dalej w las, tym większe wrażenie robi też sama oprawa. Dziwne lokalne owoce ludzie uprawiają na futurystycznych plantacjach, małe kolonie przeradzają się w imponujące metropolie, a zwiadowcy sprawnie operują nowoczesnym sprzętem, badając okolicę. Oczywiście do wszystkich tych rzeczy wkrótce się przyzwyczajamy, jednak nawet wtedy na efekty prac artystów patrzy się z przyjemnością. Niebagatelne znaczenie ma również muzyka, która podkreśla nie tylko wspomniany już podniosły charakter kosmicznej eksploracji, ale również panujący początkowo w grze niepokój. Swoją drogą, całkowicie uzasadniony.

Recenzja gry Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Alpha Centauri ma godnego następcę - ilustracja #3
To tylko fragment sieci technologii.

Obcy moim sąsiadem

Beyond Earth to Cywilizacja pełną gębą, a więc działa na mniej więcej tych samych zasadach. Wciąż najważniejsze jest terytorium, każde pole ma pewne właściwości, a budując ulepszenia i prowadząc ekspansję dbamy o prężny rozwój naszych kolonii. Jest jednak rzecz, która tę bajkę znacząco zmienia. Zamieszkujące planetę obce ludziom formy życia tak samo silnie wpływają na naszą grę na początku, jak i na końcu. Świat jest usiany gniazdami, których gospodarze będą zawsze zaciekle bronić. Z dala od nich kosmici stają się już raczej neutralni.

Recenzja gry Total War: Warhammer 3 - wojna się nie zmienia
Recenzja gry Total War: Warhammer 3 - wojna się nie zmienia

Recenzja gry

Pięć lat. Tyle musieli czekać fani na kolejną odsłonę Total War: Warhammera 3. Creative Assembly dało sobie znacznie więcej czasu na przygotowanie kontynuacji, niż wszyscy się spodziewali. Nie był to jednak czas zmarnowany.

Recenzja Jurassic World Evolution 2 - fajna gra, ale dinozaury fajniejsze
Recenzja Jurassic World Evolution 2 - fajna gra, ale dinozaury fajniejsze

Recenzja gry

Co otrzymamy po skrzyżowaniu Parku Jurajskiego z tycoonem? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy z Frontier Developments. Eksperyment się udał, i choć JW Evolution 2 wykazuje cechy obojga rodziców, to nie wszystkie geny udało się zachować.

Recenzja gry Age of Empires 4 - powrót króla RTS-ów
Recenzja gry Age of Empires 4 - powrót króla RTS-ów

Recenzja gry

Po godzinach spędzonych w Age of Empires 4 na burzeniu zamków, kierowaniu kawalerią i wznoszeniu fortyfikacji mogę powiedzieć jedno – fani kultowej „dwójki” poczują się tu jak w domu.