Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 17 maja 2012, 10:08

autor: Battery

Max Payne - przybliżamy fabułę pierwszych dwóch części

Tuż przed premierą gry Max Payne 3 przypominamy wydarzenia z pierwszych dwóch części serii.

Max Payne 2. Upadek Maxa Payne’a

Za sprawą koneksji i działań wpływowego Alfreda Wodena Max wychodzi ze swojej krwawej przygody bez szwanku, paradoksalnie zostając uznanym za bohatera, oczyszczającego miasto z rakotwórczych elementów mafijnych. Nie mogąc poradzić sobie ze swoją przeszłością, Payne rzuca pracę w DEA i powraca do nowojorskiej policji. Pewnej deszczowej nocy, przejeżdżając akurat w pobliżu, przyjmuje wezwanie do interwencji w jednym z magazynów, z którego dobiegają strzały. Tę nietypową dla detektywa z wydziału zabójstw akcję motywuje znajomością pewnego faktu. Magazyn należy do Vladimira Lema, człowieka, z którym połączyła go walka ze wspólnym wrogiem. Na miejscu okazuje się, że jedynymi obecnymi w budynku osobami są pracownicy firmy sprzątającej Squeaky Cleaning Company, którzy otwierają do Maxa ogień. Zarządzająca magazynem kobieta zostaje zamordowana, a sprzątaczom w ferworze walki udaje się uciec. Zastanawiające jest pojawienie się Mony Sax, uznawanej przez Maxa do tej pory za martwą. Dziewczyna po zabiciu kilku sprzątaczy znika w windzie.

Po powrocie na posterunek Payne zbiera srogie baty od swojego szefa, porucznika Jima Bravury. Dostaje za zadanie wyjaśnienie sprawy zajścia w magazynie. Detektyw Valerie Winterson, udzielająca Maxowi wsparcia podczas strzelaniny ze sprzątaczami, przyjmuje sprawę zabójstwa senatora Sebastiana Gate’a, w której główną podejrzaną jest właśnie Mona Sax.

Celem rozwiania wątpliwości i zdobycia następnych poszlak w swoim śledztwie Max udaje się do Vlada. Rosjanin przejął klub Ragnarock, do niedawna fortecę szaleńca Jacka Lupino, który przerabia teraz na modną knajpę Vodka. Lokal okazuje się być miejscem walki Vlada ze zbirami znanego Payne’owi mafiosa, Vinniego Gognitti. Po wyeliminowaniu zagrożenia Lem zaprasza swojego wybawcę na whiskey. Jego wersja wydarzeń wydaje się być dość spójna, co utwierdza detektywa w przekonaniu, że sprzątacze byli najemnikami Vinniego, realizującego plan pozbycia się wszelkiej konkurencji w handlu bronią.

Po powrocie do swojego mieszkania Max spotyka Monę. Twierdzi ona, że oboje znajdują się <br>w niebezpieczeństwie, bo ktoś wydał na nich wyrok. W tym momencie padają strzały snajpera celującego z sąsiedniego budynku. Mona ulatnia się, a Payne rozpoczyna walkę z krążącymi po kamienicy sprzątaczami. Gdy dociera do pokoju, z którego strzelał snajper, znajduje w nim mnóstwo dowodów na trwającą od dłuższego czasu inwigilację swojej osoby. Po odparciu ataku powraca na posterunek, gdzie otrzymuje numer telefonu do Mony.

Odwiedziny w będącym kryjówką Mony lunaparku, którego scenografia oparta została na odcinkowym thrillerze z lat 90., przynoszą detektywowi kolejną porcję elementów do kryminalnej układanki. Dowiaduje się bowiem o spiskowej teorii, według której za zabójstwami stoją członkowie znanego już Payne’owi Wewnętrznego Kręgu. Kontakt w organizacji – niejaki Corcoran – znajdujący się w luksusowym, chronionym apartamentowcu, do którego Mona zabiera Maxa, postanawia zdradzić jej tajemnice. Na miejscu okazuje się jednak, że budynek opanowali już sprzątacze ze Squeaky Cleaning Company, a Corcoran został zamordowany wraz z innymi przebywającymi w wieżowcu członkami Wewnętrznego Kręgu. Po ciężkiej walce z przywódcą sprzątaczy – Kaufmanem Max zjeżdża do hallu, gdzie zostaje zatrzymany przez wezwaną na miejsce detektyw Winterson. Sytuacja jest dla Payne’a bardzo niezręczna, gdyż zostaje uznany za wspólnika poszukiwanej Mony Sax.

Na posterunku Bravura wpada w furię i zawiesza Payne’a w wykonywaniu obowiązków, każąc mu oddać broń. Ten tłumaczy się ze swoich poczynań, twierdząc, że sprawy senatora Gate’a i jego są ze sobą powiązane, a on tylko szedł za tropem. Tłumaczenie to nie zmienia jednak decyzji porucznika i Max zostaje zmuszony do spisania raportu z zajścia. Chwilę później jest świadkiem podejrzanego zachowania Winterson, która stara się obciążyć Monę, nie biorąc pod uwagę działań sprzątaczy, a następnie przez telefon ujawnia komuś z zewnątrz poufne dane na temat śledztwa.

Max Payne 3

Max Payne 3

Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Max Payne

Max Payne