Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 czerwca 2009, 15:00

Perły ze Steama - cz. 1

Startujemy z nowym cyklem artykułów, w którym przybliżymy Wam najciekawsze produkcje z gatunku casual, dostępne w systemie elektronicznej dystrybucji Steam.

Proste gry zręcznościowe i logiczne, które zwykliśmy określać mianem „casual”, zajęły stałe miejsce w ofercie Steam – bodaj najpopularniejszym w tej chwili systemie elektronicznej dystrybucji. Z reguły omijamy je jednak szerokim łukiem, wychodząc z założenia, że takie wynalazki zarezerwowane są dla mniej wymagających graczy. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, ale nie oznacza to, że wśród produktów tego typu nie znajdziemy prawdziwych perełek, niejednokrotnie zdolnych zapewnić porcję rozrywki zdecydowanie lepszej niż „poważne” tytuły. Te właśnie perły chcemy Wam zaprezentować w naszej nowej serii artykułów, której inauguracyjny odcinek aktualnie czytacie.

Dlaczego akurat Steam? Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na system dystrybucji stworzony przez firmę Valve Corporation, jest szeroka gama tytułów z grupy „casual”, które prezentują co najmniej średni poziom. Choć trafiają się również słabsze gry, to jednak ich liczba w porównaniu z hitami jest znikoma. Kolejną przyczyną podjęcia takiej a nie innej decyzji była ogólna popularność systemu wśród hardcore’owych graczy. Większość z Was wykorzystuje Steam do zarządzania innymi produkcjami, dlatego kupno i dodanie do listy kolejnych tytułów nie powinno sprawić Wam żadnych kłopotów. Poza tym platforma dostępna jest w rodzimym języku i nie ma problemów z polskimi kartami kredytowymi, płatności możemy dokonywać także za pomocą popularnego systemu PayPal.

Zanim przejdziecie do opisu poszczególnych gier, jeszcze jedna luźna uwaga. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w poniższym zestawieniu zabrakło wielu znakomitych pozycji, ale pamiętajcie, że macie do czynienia z pierwszą odsłoną nowego cyklu – nie mogliśmy w niej umieścić wszystkiego. Poza tym chcemy zaprezentować najciekawsze propozycje z różnych gatunków, a nie tylko wielkie hity. Nie zapominamy o żadnych godnych uwagi grach i już wkrótce z pewnością o nich napiszemy.

W dziale Proste gry znajdziemy masę pozycji, które wciągną nas na długie godziny.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Plants vs Zombies

Plants vs Zombies

Puzzle Quest: Challenge of the Warlords

Puzzle Quest: Challenge of the Warlords

Peggle Deluxe

Peggle Deluxe

Heavy Weapon: Atomic Tank!

Heavy Weapon: Atomic Tank!

Crayon Physics Deluxe

Crayon Physics Deluxe

Perły ze Steama - cz. 3
Perły ze Steama - cz. 3

W trzeciej części naszego cyklu artykułów zajęliśmy się kolejnymi ciekawymi grami, dystrybuowanymi za pośrednictwem systemu Steam. Jest wśród nich również debiutująca właśnie kapitalna przygodowka pt. Machinarium.

Perły ze Steama - cz. 2
Perły ze Steama - cz. 2

Zapraszamy do przeczytania drugiej części naszego cyklu artykułów, traktującego o ciekawych grach typu "casual". Przed Wami kilka kolejnych interesujących gier z oferty systemu Steam.