Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Crayon Physics Deluxe (PC)

Crayon Physics Deluxe PC

Crayon Physics Deluxe to gra logiczna z elementami edukacyjnymi, wyprodukowana przez niezależne studio deweloperskie Kloonigames. Zadaniem gracza polega na dorysowywaniu figur geometrycznych, które pozwolą kuleczce przetoczyć się w oznaczone gwiazdką miejsce.

Zręcznościowe | elementy logiczne | indie

PC Windows
Okładka Crayon Physics Deluxe (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

7stycznia2009

Crayon Physics Deluxe to niezwykle nowatorska, amatorska gra fizyczno-logiczna, znana przede wszystkim ze zdobycia pierwszego miejsca na dziesiątym Festiwalu Gier Niezależnych (Independent Games Festival) i otrzymania nagrody im. Seumasa McNally’ego. Pozycja jest jednocześnie twórczym rozwinięciem powszechnie dostępnego programu freeware o nazwie Crayon Physics i została przygotowana z myślą o platformach Windows oraz iPhone.

Projekt pod względem koncepcyjnym przypomina skrzyżowanie wiekowej serii The Incredible Machine z Pac-Pix, stosunkowo mało znaną grą z kieszonkowego Nintento DS. Crayon Physics Deluxe w innowacyjny sposób łączy bowiem realistyczny model fizyczny z możliwością samodzielnego tworzenia wszelkiego rodzaju klocków. Polem rozgrywki jest wymięta kartka papieru z nakreślonymi na niej kilkoma figurami (przede wszystkim czerwoną kuleczką i niewielką, żółtą gwiazdką), zaś głównym i jedynym narzędziem gracza jest zestaw kolorowych kredek, którymi szkicujemy dowolne figury. Po oderwaniu rysika od papieru wszystkie narysowane kształty zaczynają zachowywać się dokładnie tak, jak rzeczywiste, materialne obiekty, podlegające rygorystycznym prawom ciążenia. Zadaniem gracza jest stworzenie takiego rysunku, który po przeniesieniu w dwuwymiarowy, materialny świat umożliwi kuleczce dotarcie do gwiazdki. Każdy poziom możemy ukończyć w zasadzie na nieograniczoną liczbę sposobów, jedynymi czynnikami ograniczającymi są w tym przypadku prawa mechaniki i nasza wyobraźnia.

Podstawą programu jest oczywiście dopracowany i realistyczny silnik fizyczny – w tym wypadku Box2D, autorstwa Erina Catto. Nie brakuje także relatywnie prostego w obsłudze edytora poziomów. Szata graficzna, mimo swej skrajnej prostoty, została wykonana ze smakiem i może się podobać. Dodatkowo, podczas gry towarzyszy nam przyjemna oprawa muzyczna, pomagająca graczowi odprężyć się i zachęcić do eksperymentowania. Grę standardowo obsługujemy za pomocą myszki, jednak dla znacznego zwiększenia sugestywności rozgrywki możemy rozważyć zastosowanie tabletu z rysikiem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 152 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.6 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Gry podobne do Crayon Physics Deluxe

Wymagania wiekowe Crayon Physics Deluxe

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Crayon Physics Deluxe

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza)
  • Windows XP
Pakiet Humble Indie Bundle 4 wzbogacony o pięć gier i ścieżek dźwiękowych
Pakiet Humble Indie Bundle 4 wzbogacony o pięć gier i ścieżek dźwiękowych

wiadomość21 grudnia 2011

Wszystkie osoby, które do tej pory kupiły pakiet gier niezależnych Humble Indie Bundle #4 lub zamierzają zapłacić powyżej średniej, otrzymają pięć tytułów z poprzedniej odsłony akcji wraz ze ścieżkami dźwiękowymi.

Humble Introversion Bundle - startuje nowa edycja akcji. Płać za gry, ile chcesz

wiadomość23 listopada 2011

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji charytatywnej Humble Bundle. W ramach Humble Introversion Bundle za dowolną kwotę można wzbogacić się o cztery niezależne produkcje studia Introversion. Z kolei za określoną cenę otrzymujemy dodatkowo dwie gry.

Humble Indie Bundle #3 przyniósł już ponad 2 miliony dolarów przychodu

wiadomość9 sierpnia 2011

Na kilkanaście godzin przed planowym zakończeniem akcji, pakiet Humble Indie Bundle 3 zakupiło blisko 350 tysięcy osób za łączną kwotę przekraczającą 2 miliony dolarów.

Humble Indie Bundle #3 wzbogacone o 5 gier z drugiej edycji akcji

wiadomość4 sierpnia 2011

Pakiet sześciu gier sprzedawanych w ramach charytatywnej akcji Humble Indie Bundle #3 rozszerzył się o kolejne pięć tytułów. Aby otrzymać dodatkowe gry wystarczy kupić paczkę za cenę wyższą od dotychczasowej średniej.

Crayon Physics Deluxe za tyle, ile zapłacisz
Crayon Physics Deluxe za tyle, ile zapłacisz

wiadomość9 stycznia 2010

Od wydania Crayon Physics Deluxe, ubogiej graficznie lecz niezwykle wciągającej gry logicznej, minął właśnie rok. Twórcy wspomnianego dzieła, Kloonigames, postanowili uczcić pierwsze urodziny swojego dziecka w dość nietypowy sposób. Otóż każdy może nabyć grę za ... tyle, ile uważa za stosowne. Promocja trwa do 15 stycznia.