Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. Finji / Obsydian
i
Publicystyka 17 grudnia 2022, 11:37

autor: Michał "Pajdos" Pajda

Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

A co, jeśli powiem, że w tym roku miało premierę przynajmniej kilka gier, których wydanie można było przegapić – a wcale nie byłoby pomyłką wymienienie ich tuż obok Elden Ringa czy God of War: Ragnaroka jako tytułów wartych bliższego poznania? Może i produkcje z poniższej listy nie należą do segmentu AAA, ale nierzadko sprawiają frajdę porównywalną (albo i większą) z tym, co zapewniają graczom wypluwane cyklicznie tasiemce branżowych gigantów. Oto gry indie, których pojawienie się na sklepowych półkach mogło umknąć czyjejś uwadze w dość napiętym kalendarzu wydawniczym 2022 roku – a których istnienia warto być świadomym, jeśli np. szuka się odpowiedniego i nie najdroższego prezentu świątecznego dla siebie lub bliskich.

Neon White

Neon White, Annapurna Interactive, 2022 - Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne - dokument - 2022-12-20
Neon White, Annapurna Interactive, 2022
  1. Gatunek: zręcznościowa gra akcji z elementami FPS-a, platformera, dating sima… i karcianki
  2. Producent: Ben Esposito
  3. Średnia ocen na portalu Metacritic: 90/100

Jeśli poprzednia gra Bena Esposito – ta o żarłocznej dziurze w ziemi, która pochłania coraz większe elementy otaczającego ją świata – przypadła Ci do gustu, może to być znak, by dać szansę kolejnej produkcji tego autora. Tym razem chodzi o Neon Whiteniszowego „akcyjniaka” pierwszoosobowego, który może przywodzić na myśl skojarzenia z rodzimym Superhotem. Fabuła? Niebiańskie sługusy organizują wydarzenie na kształt igrzysk śmierci – z tą różnicą, że uczestnikami wyzwania są neony (skazani na potępienie grzesznicy, którzy szczególnie mocno namieszali za życia) chcący przedostać się do Nieba, a najistotniejszym elementem całego wyzwania jest eksterminacja demonicznych hord zalęgłych na Ziemi Świętej.

O wiele ważniejszy jest tu jednak gameplay – demonicznie satysfakcjonujący i diabelnie dynamiczny, a przy tym wszystkim urozmaicony logicznym kombinowaniem nad wykorzystaniem specjalnych kart do eliminacji pomiotów w jak najszybszym czasie. Pokonywaniu kolejnych etapów towarzyszy bowiem kolekcjonowanie specjalnych kart dusz wyposażających bohatera w konkretne uzbrojenie – przejście większości poziomów zajmuje kilkadziesiąt sekund, chociaż niektóre levele wymagają małpiej zręczności, zaś inne wybrania, których przeciwników należy się pozbyć, a których ataków po prostu unikać – oraz pięcie się w hierarchii pogromcy demonów. A wszystko to, aby ponownie stanąć przed obliczem stwórcy.

  1. Więcej o grze Neon White
TWOIM ZDANIEM

W jakie gry grasz częściej?

26,9%
W "indyki"
73,1%
W gry wysokobudżetowe
Zobacz inne ankiety
Pentiment

Pentiment

Tactics Ogre: Reborn

Tactics Ogre: Reborn

OlliOlli World

OlliOlli World

Tunic

Tunic

Neon White

Neon White

Signalis

Signalis

Nobody Saves the World

Nobody Saves the World

Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji

Tak, gry mobilne to wciąż gry i jako takie zasługują na podsumowanie. Rynek ten stale się powiększa i w 2022 roku pojawiły się ciekawe pozycje, z czego część to po prostu dobre porty pełnoprawnych tytułów z komputerów.

Oryginalne gry z 2022 roku, które od NIKOGO nie kopiowały
Oryginalne gry z 2022 roku, które od NIKOGO nie kopiowały

W roku 2022 mieliśmy co najmniej kilka wielkich, wysokobudżetowych produkcji, które chcąc znaleźć się na szczycie musiały skorzystać z rozwiązań poprzedników. Ne tej liście znajdują się zaś indyki, które naciski producentów miały gdzieś.

Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji

Może i gry strategiczne mają złoty okres za sobą. Nie oznacza to jednak, że gatunek został zapomniany. Wciąż otrzymujemy świetne gry i 2022 rok nie był inny. Zapraszamy do przeglądu najlepszych strategii mijających miesięcy.