Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Annapurna Interactive / Private Division
i
Publicystyka 24 grudnia 2022, 11:39

autor: Marek Jura

Oryginalne gry z 2022 roku, które od NIKOGO nie kopiowały

W roku 2022 mieliśmy co najmniej kilka wielkich, wysokobudżetowych produkcji, które chcąc znaleźć się na szczycie musiały skorzystać z rozwiązań poprzedników. Ne tej liście znajdują się zaś indyki, które naciski producentów miały gdzieś.

Spis treści

Oryginalnych gier powstałych w 2022 roku jest trochę więcej, ale to właśnie te najbardziej przyciągnęły naszą uwagę. Jeżeli graliście w coś interesującego czy słyszeliście o innych produkcjach tego typu, koniecznie wspomnijcie o tym w komentarzach!

Burnhouse Lane

Obraz to tylko pomocnicze medium. Najważniejszą rolę w grze Harvester Games odgrywa dźwięk i narracja/dialogi. (Fot. Burnhouse Lane, Harvester Games, 2022) - Oryginalne gry z 2022 roku, które od NIKOGO nie kopiowały - dokument - 2022-12-21
Obraz to tylko pomocnicze medium. Najważniejszą rolę w grze Harvester Games odgrywa dźwięk i narracja/dialogi. (Fot. Burnhouse Lane, Harvester Games, 2022)
  1. Twórca: Harvester Games
  2. Gatunek: przygodówkowy horror
  3. Platforma: PC
  4. Co jest tu inne niż wszędzie: grafika i nieoczywiste rozstrzygnięcia etyczne
  5. Premiera: 02.12.2022

Dla Remigiusza Michalskiego, autora trylogii o Królowej Czerwi, to już czwarta gra tego typu. I wiele się tu nie zmieniło. Choć autor poprawił tła, postacie i animację, wciąż jest to ta sama, momentami toporna, rozgrywka co w Cat Lady.

Pod względem stylistyki Michalski nie odbiega też daleko od tego, co prezentował przez ponad dekadę. Mamy tu sporo tajemnicy i mnóstwo balansu pomiędzy jawą a snem. Symbolika poszczególnych aktów szaleństwa i okrucieństwa może się na początku wydawać niejasna; dopiero gdy dotrzemy do końca, zrozumiemy, co miały znaczyć te nieoczywiste początkowo sceny przemocy.

Całość doskonale współgra z poprzednimi dziełami Harvester Games. To zdecydowanie nie jest pozycja, w którą gra się z uwagi na jej estetykę czy udźwiękowienie. Może kilka kadrów przykuwa uwagę, a muzyka umiejętnie buduje napięcie, ale to nie coś, co umieścilibyście na tapecie czy na liście Spotifya. Tej gry się nie ogląda, Burnhouse Lane trzeba po prostu przeżyć – i od razu ostrzegam wrażliwców – to może być naprawdę traumatyczna przygoda z nutką nostalgii.

  1. Więcej o grze Burnhouse Lane

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji

Tak, gry mobilne to wciąż gry i jako takie zasługują na podsumowanie. Rynek ten stale się powiększa i w 2022 roku pojawiły się ciekawe pozycje, z czego część to po prostu dobre porty pełnoprawnych tytułów z komputerów.

Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji
Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji

Zagrywając się jeszcze w produkcje z tego roku, myślami wybiegamy już do przyszłorocznych, potencjalnych przebojów. Już w pierwszym kwartale 2023 roku powinniśmy zobaczyć wiele z nich – oto więc ranking najbardziej oczekiwanych gier redakcji GRYOnline.pl.