Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Powstanie Warszawskie. Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

Powstanie Warszawskie

Powstanie warszawskie, reż. Jan Komasa, 2014 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
Powstanie warszawskie, reż. Jan Komasa, 2014
  1. Reżyser: Jan Komasa
  2. Rok produkcji: 2014
  3. Gdzie obejrzeć: Canal+Online, vod.pl

Na zakończenie proponujemy seans filmowego eksperymentu, który – choć niskobudżetowy – ujmuje wykonaniem i ogólnym wykorzystaniem dostępnych materiałów dotyczących powstania. To nie jest przypadek, że do czynienia mamy z kolejnym filmem Jana Komasy – w końcu obie produkcje wyszły w tym samym roku. Stare materiały zostały odnowione i pokoloryzowane, a historię dodano do obrazu z offu – oglądane przez nas sekwencje są tak jakby pierwszoosobową perspektywą głównych bohaterów. Słyszymy ich głosy, ale nie widzimy twarzy.

Nie jest to tytuł idealny – opowieść chwilami przypomina jedną wielką kliszę, która czerpie z całej rzeszy wojennych filmów – ale przynajmniej cała produkcja ma na siebie pomysł, a przy okazji składa hołd wszystkim kamerzystom, którzy ryzykowali życie, aby uwiecznić warszawskie wydarzenia z 1944 roku. Kadry są doskonałej jakości i rzucają nowe światło na tamtejsze wydarzenia.

Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,4%
I Wojna Światowa
11,1%
Wojna w Wietnamie
12,2%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,7%
Zobacz inne ankiety