Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 września 2022, 11:30

7. The Lord of the Rings Online. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

7. The Lord of the Rings Online

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Rok wydania: 2007
  3. Platforma: PC
  4. Producent: Turbine Entertainment / Standing Stone Games

Moja przygoda z The Lord of the Rings Online skończyła się równie szybko, jak się zaczęła. Produkcja ta – nie jako pierwsza i nie ostatnia – uzmysłowiła mi, że MMORPG to nie moja bajka. Tym, co z niej zapamiętałem, jest klimat przebywania w Śródziemiu. Mimo to nie sądziłem, by ów tytuł miał przetrwać na rynku aż piętnaście lat. Tak się jednak stało, gra jest zaś cały czas rozwijana i przyciąga spore grono odbiorców.

Z perspektywy czasu jakoś specjalnie to nie dziwi. Mimo upływu lat LotRO wciąż wygląda bowiem nieźle – choć przeciętne modele postaci wyraźnie kontrastują z ładnym otoczeniem – a co więcej, coraz większe jego fragmenty stają się darmowe. Za nowsze dodatki trzeba wprawdzie zapłacić, jednak zawartości dostępnej bez konieczności sięgania po portfel wystarcza na tak długi czas, że potencjalny ich nabywca raczej nie będzie mógł zarzucić twórcom przesadnej pazerności.

Śródziemie jak malowane. Źródło grafiki: destructoid.com. - Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji - dokument - 2022-09-18
Śródziemie jak malowane. Źródło grafiki: destructoid.com.

Sięgnięcie dzisiaj po The Lord of the Rings Online jest o tyle dobrym pomysłem, że to wciąż jedyna gra MMORPG osadzona w uniwersum Władcy Pierścieni. Studio Amazon Games planowało co prawda przygotować własną tego typu produkcję – rozpoczęły się nawet prace nad nią, które trwały około dwóch lat – niestety, projekt posypał się w wyniku przejęcia przez firmę Tencent, biorącą udział w tworzeniu gry studia Leyou, i wycofania licencji przez Middle-earth Enterprises – właściciela praw do marki. Innymi słowy, na bezrybiu...

Więcej o LotRO opowie Wam Adam „T_bone” Kusiak, dla którego jest to najlepsza gra osadzona w Tolkienowskim Śródziemiu.

W LotRO wskoczyłem, jak większość, kiedy gra przeszła na model free-to-play. Pozostało mi po niej raczej miłe wspomnienie eksplorowania Shire z kolegami, łowienia ryb i gadania o głupotach. Nie pamiętam już, czemu przestaliśmy grać, ale zapewne miało to coś wspólnego z dobiciem do jakiegoś progu, kiedy ciężko było już to robić bez płacenia. LotRO sprzedawało wizję „wizyty w Śródziemiu” i chętnie zobaczyłbym singlowe RPG, które spróbowałoby zaserwować ten motyw w nowoczesnej oprawie graficznej.

Adam „T_bone” Kusiak

  1. Więcej o grze The Lord of the Rings Online

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś w gry oparte o uniwersum Władcy Pierścieni?

Tak, bywały całkiem udane.
45,5%
Zdarzało się ale nie zachwycały.
28,6%
Nie interesują mnie gry osadzone w Śródziemiu.
18%
Nie, mają kiepską opinię, staram się je omijać.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Śródziemie: Cień Mordoru

Śródziemie: Cień Mordoru

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać

John Lennon przygotowywał się do roli Golluma, Galadriela miała uwieść Froda, który wcześniej był Bilbem, a Sauron to gatunek pająka. Brzmi dziwnie? I powinno, bo przygotowaliśmy dla Was ciekawostki, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie
W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.