Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 31 lipca 2022, 11:30

15 lokacji z gier, które znamy na pamięć

Są w grach takie miejsca, które po prostu zapadają na zawsze w pamięć. Jedne błyskawicznie, inne dopiero po czasie. Najpewniej każdy z Was ma choć jedną taką miejscówkę. Być może znajdziecie ją wśród piętnastu naszych propozycji.

Gry jako medium interaktywne mają coraz lepsze możliwości, jeśli chodzi o przyciągnięcie naszej uwagi. I co za tym idzie – sprawienie, że wsiąkniemy w światy w nich przedstawione. Jednym z najważniejszych wpływających na to czynników są lokacje. Jedne zachwycają stylem artystycznym, drugie konstrukcją, a kolejne wspomnieniami związanymi z innymi graczami czy nawet postaciami.

Anor Londo – Dark Souls

  1. Za co zapamiętaliśmy? Za wyróżnianie się na tle pozostałych lokacji, fascynujący lore i starcia. Anor Londo to esencja Dark Souls.
  2. Dlaczego warto tam wrócić? Żeby odnaleźć więcej sekretów i z większą wprawą pokazać przeciwnikom, gdzie ich miejsce.
  3. Miernik nostalgii: 9/10
  4. Inne miejsca z gry warte uwagi: Kaplica Firelink, Malowany Świat Ariamis, Forteca Sena i wiele innych

Dark Souls i ogólnie ostatnie gry FromSoftware to produkcje pełne świetnych miejscówek. Światy z tych gier aż proszą się o dokładne zwiedzanie. Nie tylko dlatego, że wyglądają po prostu zjawiskowo (zwłaszcza pod względem artystycznym), ale też z tego powodu, że są ciekawie skonstruowane. A im bardziej staramy się zgłębić ich tajemnice, tym bardziej je doceniamy. Lub też, jak w przypadku Anor Londo, zapamiętujemy z innych powodów – jak np. wręcz przegięty poziom trudności.

Przeprawa przez kultowe Anor Londo to droga przez mękę, choć wejście do „miasta bogów” tego nie zwiastuje. Jest czysto i słonecznie, a widoczne budowle świadczą o wielkim kunszcie architektów. Szybko jednak dostajemy obuchem w twarz – to, że jest tutaj ładniej niż w innych miejscach, niewiele zmienia. Wręcz przeciwnie. To jeden z tych obszarów, w których nasz charakter zostaje wystawiony na ciężką próbę. Zwłaszcza nieco później, kiedy w oddali czyhają na nas potężni łucznicy, a nam przychodzi wspiąć się po wąskich łukach. Takie połączenie to dla wielu przepis na kilka zgonów na kwadrans, szczególnie przy pierwszym podejściu do gry. Podobnie frustrujące miejsce pojawia się też nieco później, kiedy musimy poruszać się po wąskich belkach niemal pod samym sufitem. I to wszystko w towarzystwie grupy zawziętych przeciwników. Jeden zły ruch i obserwujemy ekran z wymownym czerwonym napisem.

Anor Londo zasługuje na uwagę jednak nie tylko ze względu na stres, o jaki przyprawia. Ta lokacja skrywa wiele ciekawych opowieści, podobnie jak cała gra. Tutaj też walczymy z jednym z najbardziej ikonicznych bossów w serii, a konkretnie – z duetem. Starcie z Ornsteinem i Smoughiem zapisało się w pamięci graczy jako jedna z najbardziej wymagających walk w całym cyklu. Ponadto przedarcie się przez piękne, acz mocno nieprzyjazne Anor Londo w dużym stopniu skutkuje ulgą – to wtedy w końcu zyskujemy możliwości, które mocno wpływają na charakter dalszej podróży.

TWOIM ZDANIEM

Jakie miejsca w grach najbardziej sobie cenisz?

Nie ma to dla mnie znaczenia, o ile lokacja została dobrze zaprojektowana.
71,1%
Małe, ale klimatyczne miejscówki pokroju tajemniczych chatek bądź ogrodów.
16,7%
Ogromne krainy pełne pomniejszych wiosek, lochów i sekretów.
12,2%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

League of Legends

League of Legends

Tibia

Tibia

Stardew Valley

Stardew Valley

Overwatch

Overwatch

World of Warcraft: Battle for Azeroth

World of Warcraft: Battle for Azeroth

Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier
Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier

W dobrych grach w większości przypadków wcielamy się w wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów. Prezentujemy więc doborowe towarzystwo jednych z najlepiej wykreowanych głównych postaci z gier ostatniej dekady.

Zwierzęcy towarzysze z gier wideo, których najcieplej wspominamy
Zwierzęcy towarzysze z gier wideo, których najcieplej wspominamy

Wyraziści towarzysze to nieodłączny element wielu gier wideo. Dzięki nim gracz przeżywa gorycz zdrady, euforię, łzy wzruszenia. Nie wszyscy z nich muszą być jednak ludźmi. Wartościowymi kompanami są również zwierzęta.

10 słynnych postaci z gier, które... nie wypowiedziały ani słowa
10 słynnych postaci z gier, które... nie wypowiedziały ani słowa

Czasem nie potrzeba słów, by zrobić piorunujące wrażenie. Choć niemy bohater w grze to ryzykowny manewr, zdarzają się zapadające w pamięć wyjątki. Oto najbardziej charyzmatyczni milczący protagoniści w grach.