Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2022, 13:15

autor: Dariusz "DM" Matusiak

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Poznajcie 11 najpopularniejszych gier strategicznych na świecie

Jak sprawdzić popularność danego tytułu? Najlepiej liczbą sprzedanych egzemplarzy, czyli tego, ile osób zdecydowało się wydać nań swoje pieniądze. Tym razem przyglądamy się gatunkowi gier strategicznych.

Uwielbiamy wszelkiego rodzaju rankingi gier, listy topowych produkcji, pod którymi często wybuchają gorące dyskusje z argumentami za lub przeciw tej czy innej kolejności. Wiele takich zestawień opiera się bowiem na subiektywnych odczuciach, co jest lepsze, ciekawsze, ładniejsze i często wpływają na nie trudne do zdefiniowania i zmierzenia gusta – pojedyncze czy zbiorowe. Jest jednak jedna miara, której nie sposób podważyć, bo opiera się na czystej matematyce – myślę oczywiście o liczbie sprzedanych egzemplarzy.

To całkiem niezły sposób zmierzenia popularności danej gry, gdyż mówi on, ile osób zdecydowało się wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na dany tytuł. Jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam takie zestawienie najpopularniejszych komputerowych RPG, teraz zaś przyszła kolej na gry strategiczne. W dzisiejszych czasach to gatunek, który pozostaje nieco w cieniu gier akcji, z otwartym światem czy nawet wspomnianych RPG. Okazuje się jednak, że i najnowsze tytuły strategiczne potrafią przyciągnąć 7-cyfrową liczbę nabywców, a jeszcze lepiej wypadają podliczenia całych serii na przestrzeni lat. Oto więc 11 najpopularniejszych gier strategiczno-ekonomicznych w historii branży.

Jak powstało to zestawienie?

Podobnie jak w przypadku rankingu najpopularniejszych RPG przyjęliśmy metodę jednej najlepiej sprzedającej się gry z danej serii – zwykle pełnej sequeli i przeróżnych mniejszych dodatków, które później wydawcy biorą pod uwagę, podając ogólną liczbę sprzedanych egzemplarzy. Wykorzystaliśmy dane serwisu Steam Spy oraz wszelkie informacje, jakie pojawiały się w sieci w formie wiadomości czy komunikatów prasowych wydawców.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że zdobycie dokładnych, a zwłaszcza aktualnych dziś danych o wynikach sprzedaży jest praktycznie niemożliwe i wszystkie przytaczane przez nas cyfry to jedynie szacunki na podstawie dostępnych informacji. W niektórych przypadkach pochodzą one sprzed kilku lat, w innych pojawiają się jeszcze inne zawirowania. Przy ostatnich miejscach na liście, tych z 3 milionami egzemplarzy, mogłoby się znaleźć też sporo innych tytułów, bo w widełkach od 2,5 do 3 milionów robiło się już całkiem tłoczno.

11. Jurassic Park Evolution

  1. Producent: Frontier Developments
  2. Rok wydania: 2018
  3. Szacowana liczba sprzedanych egzemplarzy: 3 miliony

Zoo z dinozaurami zachwycało na początku lat 90. i zachwyca do teraz, co potwierdza liczba chętnych do budowania własnego parku jurajskiego. Wydany w 2018 roku Jurassic Park Evolution nie był może wymagającą strategią ekonomiczną, ale za to niebyt skomplikowane zasady na pewno przyczyniły się do większej popularności gry, a co za tym idzie – sprzedanych egzemplarzy. Krytycy narzekali głównie na płytką warstwę symulacji. Wielu mniej wymagającym graczom spodobała się natomiast ładna oprawa graficzna ze świetnie animowanymi dinozaurami.

Gra potrzebowała zaledwie pięciu tygodni, by osiągnąć milion sprzedanych egzemplarzy, i kolejne pół roku, by podwoić tę liczbę. Dane o 3 milionach pochodzą z marca 2020, więc dziś wynik ten może być nieco wyższy. Co ciekawe, wypuszczony na rynek pod koniec 2021 roku sequel zawiódł oczekiwania wydawcy pod względem sprzedanych egzemplarzy – być może liczba zmian nie przekonała graczy do sięgnięcia po nową wersję. Twórcy liczą jeszcze, że zaplanowana na czerwiec premiera filmu Jurassic World 3: Dominion przyczyni się do wzrostu zainteresowania najnowszą odsłoną serii.

  1. Więcej o grze Jurassic World Evolution
Cities: Skylines

Cities: Skylines

Sid Meier's Civilization V

Sid Meier's Civilization V

Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires II: The Age of Kings

RollerCoaster Tycoon 3

RollerCoaster Tycoon 3

StarCraft

StarCraft

Gry strategiczne 2022 roku, na które jeszcze czekamy
Gry strategiczne 2022 roku, na które jeszcze czekamy

Co roku na rynku debiutuje przynajmniej kilka naprawdę interesujących gier strategicznych i nie inaczej jest w 2022, w którym aż roi się od wartych uwagi RTS-ów i turówek.

Marzy mi się polska kampania w Company of Heroes 3
Marzy mi się polska kampania w Company of Heroes 3

RTS–y to podupadły gatunek, ale lubię je odkurzać. Wróciłem do Company of Heroes 2 i zrozumiałem, jak brakuje mi w wielkiej grze o II wojnie światowej polskiej kampanii. Company of Heroes 3 mogłoby naprawić ten problem. Także z korzyścią dla siebie.

Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji

Choć złota era strategii dawno już minęła, nie znaczy to, że gatunek ten całkowicie zniknął z rynku gier komputerowych. Rok 2021 udowadnia, iż jego fani nadal mogą znaleźć dla siebie przynajmniej kilka wartych uwagi produkcji.