Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 8 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Wartales

  1. Producent: Shiro Games
  2. Data premiery: 2022

Wartales z pewnością nie przypadnie do gustu wszystkim. To bowiem tytuł specyficzny, łączący elementy strategii turowej i klasycznego RPG. Nie zabraknie tu też rozwiązań z gry ekonomicznej – aby wygrywać kolejne starcia, trzeba będzie rozwijać bazę wypadową i dbać o morale zespołu.

Świat, który przemierzymy w Wartales, nie należy do zbyt barwnych uniwersów. Sugeruje tu już sama warstwa wizualna, utrzymana w ciemnych, matowych barwach. Można by powiedzieć, że to takie średniowiecze, gdyby ludziom żyło się w tamtych czasach jeszcze gorzej, niż miało to miejsce w rzeczywistości. A to naprawdę nie lada sztuka.

Poza zagrożeniem ze strony wrogich wojsk oraz leśnych bestii mieszkańcy miast i osad w Wartales mogą bowiem paść również ofiarą wilczego głodu. Jeśli szybko się nie pożywią, zaczną tracić zmysły, z czasem zmieniając się w coś w rodzaju krwiożerczych zombie. Wówczas nie pozostanie nic innego jak tylko walka z zagrożeniem. Nasz protagonista (wraz z towarzyszami) będzie mógł się mu skuteczniej przeciwstawiać dzięki rozwijaniu zdolności bojowych i zaawansowanemu systemowi craftingu ekwipunku.

Warto czekać, bo:

  1. Wartales ma być zgrabnym połączeniem kilku gatunków;
  2. znajdziemy tu duszny klimat średniowiecza trawionego przez plagę wilczego głodu;
  3. a także rozbudowany system craftingu.
  1. Więcej o grze Wartales
Expeditions: Rome

Expeditions: Rome

Wartales

Wartales

Dark Envoy

Dark Envoy

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku
Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

7 nowych gier RPG, w które warto zagrać
7 nowych gier RPG, w które warto zagrać

Długie jesienne wieczory to idealny czas na granie – zwłaszcza w erpegi. A wiecie, że ostatnio ukazało się kilka świetnych pozycji w tym gatunku? Przypadek? Nie sądzę! Dlatego dziś zabieram Was w krótką podróż po najnowszych produkcjach RPG.