Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 15 kwietnia 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Seriale, które przewidziały przyszłość

Czy wszystko to, co widzimy w serialach telewizyjnych, to czysta fikcja? Okazuje się, że niekoniecznie. Części z nich udało się nawet przewidzieć przyszłość, i to w sprawach kompletnie niespodziewanych.

Jeżeli już odpalamy jakiś serial, to głównie po to, żeby uciec na chwilę od trudów świata rzeczywistego i dać się porwać fikcyjnym historiom fundującym masę satysfakcjonującej rozrywki. Czasem jednak i w serialach życie daje o sobie znać w sposób co najmniej dziwny i bynajmniej nie chodzi mi tym razem o złożone metafory i symbole będące odbiciem naszych słabości, doświadczeń i emocji. Jeżeli szukacie tego rodzaju poetyckiego tekstu, to źle trafiliście.

Dziś opowiemy sobie o serialach niebezpiecznie proroczych, które chciały sobie zażartować albo po prostu wykreować ciekawą scenę, a wyszło na to, że przewidziały przyszłe wydarzenia, technologie i sensacje. Prawdziwości tych futurospekcji i alternatywnych wizji nie dało się przewidzieć.

SPOILERY

W tekście mogą znaleźć się spoilery dotyczące omawianych seriali.

Simpsonowie (The Simpsons) – prezydent Donald Trump

  1. Co to: animacja dla starszych odbiorców o pokręconej amerykańskiej rodzince
  2. Lata emisji: od 1989 r.
  3. W którym odcinku przewidziano przyszłość: s11e17
  4. Gdzie obejrzeć: PLAY NOW

Simpsonowie towarzyszą widzom na całym świecie już od ponad trzech dekad i jest to wynik godny poklasku. Serial od dawna może pochwalić się statusem kultowego i nadal dzielnie trwa, choć mówi się, że w okolicach 2023 roku otrzyma on w końcu swój spektakularny finał, w którym ostatecznie pożegnamy Homera i spółkę.

32 lata egzystencji dzieła pozwoliły na wyśmianie absolutnie wszystkiego, co związane ze społecznymi patologiami zarówno Ameryki, jak i całego świata. Nic więc dziwnego, że Simpsonowie tak doskonale odnaleźli się w erze Internetu, gdyż otrzymali oni dzięki niemu dostęp do jeszcze większej liczby absurdów i życiowych komedii. Ludzie śmieją się, że serial obnażył już każdą możliwą teorię spiskową, a w dodatku przypadkowo potwierdził parę z nich.

Gdy The Simpsons śmiali się z Gry o tron, to przypadkowo ją zaspoilerowali. Gdy pokazali zmutowaną trzyoką rybę, takowa została lata później odnaleziona w Argentynie. A gdy próbowali skrytykować Hollywood, to przewidzieli przejęcie 20th Century Fox przez Disneya.

W największych koszmarach twórcom jednak się nie śniło, że ziści się ich humorystyczna wizja ekscentrycznego multimilionera Donalda Trumpa w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wpadli na ten jakże niewinny dowcip 20 lat temu, zamieszczając go w 11. sezonie serialu. W 2016 roku mogli jedynie ze skonfundowaniem stwierdzić, że fikcja nie jest już fikcją…

WINCYJ TRUMPA

Simpsonowie lubią kręcić bekę z Trumpa na każdym kroku – wątek prezydencki nie jest zdecydowanie jedynym wartym uwagi. Jak twierdzi serialowa Wikipedia, były prezydent USA został w Simpsonach wspomniany jakieś 18 razy, z czego wystąpił razy 11. Oczywiście nie we własnej osobie, a jedynie w postaci przerysowanej, kreskówkowej karykatury.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Boisz się, że sztuczna inteligencja w przyszłości pozbawi cię pracy?

Tak
31,9%
Nie
68,1%
Zobacz inne ankiety