Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 października 2022, 12:05

Poznajcie 14 najpopularniejszych gier RPG na świecie

Popularność można mierzyć różną miarą. Sprawdziliśmy, jakie gry RPG są na liście najpopularniejszych na świecie na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy.

Komputerowe RPG to pozycje, z którymi spędzamy chyba najwięcej czasu przed monitorem, oczywiście zaraz po wszelkich grach sieciowych z MMO na czele. Już sam główny wątek fabularny i questy poboczne zajmują dziesiątki, jeśli nie ponad setkę godzin. Często też wracamy do ulubionych tytułów, by przejść je jeszcze raz, inaczej rozwijając swojego herosa, oraz sprawdzić pozostałe opcje w ewentualnych wyborach. Do tego dochodzi możliwość stworzenia własnej postaci i wczuwania się weń, a często także uatrakcyjnianie rozgrywki za pomocą modów.

AKTUALIZACJA 2022

W związku z tym, że kilkuletnie i starsze produkcje wciąż znajdują swoich nabywców, nasz materiał wymagał odświeżenia i zaktualizowania liczby sprzedanych kopii. Spowodowało to duże roszady. Na listę wskoczyła również gra wydana w tym roku, która w ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedała się w kilkunastomilionowym nakładzie. Odświeżeniem rankingu zajął się Mateusz „rassi” Ługowik.

RPG dają po prostu mnóstwo powodów, by je lubić, i nic dziwnego, że są niezwykle popularne, nawet po iluś latach od premiery. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się, jakie gry z tego gatunku były (i są) najpopularniejsze wśród graczy na przestrzeni lat. Logicznym wyjściem byłoby tu sprawdzenie liczby godzin, jakie spędzono z każdym tytułem, ale to ograniczyłoby nas do paru tylko produkcji dostępnych na Steamie. Lepszym rozwiązaniem okazało się więc porównanie ilości sprzedanych egzemplarzy – pokazujące, jak wielu graczy zdecydowało się zakupić konkretną grę dzięki recenzjom, opiniom znajomych czy też ciekawości lub przywiązaniu do danej marki.

Nawet przy tej metodzie konieczne było jednak przyjęcie pewnych zasad klasyfikacji oraz spojrzenie na dane z pewnym dystansem, co wyjaśniamy szerzej w ramce poniżej. Bez względu na pewne uogólnienia faktyczna lista i tak byłaby zapewne bardzo zbliżona. Oto więc najpopularniejsze RPG na świecie!

Jak powstała nasza lista?

Tworząc listę najpopularniejszych RPG na świecie, przede wszystkim przyjęliśmy zasadę jednej gry z dłuższego cyklu, choćby dlatego, by nie zapełnić całego zestawienia pozycjami z jednej czy dwóch serii. Nigdzie nie ma też dokładnej bazy danych z wynikami sprzedażowymi aż do chwili obecnej, dlatego uwzględniliśmy te najbardziej aktualne dla danej gry, jakie udało się znaleźć. Przy większości z nich należy wziąć poprawkę na fakt, że dziś liczba ta prawdopodobnie wynosi już nieco więcej egzemplarzy.

Kingdom Hearts

Producent: Square

Rok wydania: 2002

Szacowana liczba sprzedanych egzemplarzy: 5,9 mln

UWAGI

Liczba sprzedanych egzemplarzy Kingdom Hearts jest nieco szacunkowa, bo wiarygodne dane o „jedynce” kończą się gdzieś w roku 2007. Z kolei według twórców trzecia część z 5 milionami nie była najlepiej sprzedającą się odsłoną cyklu. Można założyć, że faktyczna sprzedaż pierwszej części jest obecnie nieco wyższa od tej podawanej przez nas.

Kingdom Hearts to wyjątkowa gra, której fenomen raczej nie jest szeroko rozumiany w naszym kraju. Była odważną próbą połączenia specyficznych, japońskich klimatów z typową popkulturą Zachodu. W jednym wirtualnym świecie spotykają się tu bowiem bohaterowie serii Final Fantasy z postaciami Disneya. Goofy i Donald razem z Cloudem i Aeris! W porównaniu z wcześniejszymi dziełami Square obok elementów RPG jest tu też więcej dynamicznej walki oraz hack’n’slasha, ale i ta mieszanka spodobała się graczom.

To od początku nie była gra dla absolutnie wszystkich, ale generalnie można mówić o wielkim sukcesie. Kingdom Hearts okupowało listy przebojów, szybko trafiło do grupy największych hitów PlayStation 2, a w ocenach dominował przedział 8–9,5/10. Chwalono rozgrywkę, fabułę, oprawę wizualną i nade wszystko rewelacyjną muzykę oraz voice acting. Do dziś jest to jeden z najbardziej popularnych i uznanych cykli Square, a niektórzy uważają KH nawet za jedną z najwybitniejszych gier w historii.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Elden Ring

Elden Ring

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Fallout 4

Fallout 4

Dark Souls III

Dark Souls III

Diablo III

Diablo III

Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy
Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy

Są tacy towarzysze z gier, których zapomnieć po prostu się nie da. Nawet, kiedy nie wiemy już, o co walczył/a bohater/ka i o co tak naprawdę w głównym wątku chodziło. Najlepiej widać to chyba w RPG-ach.

15 najpopularniejszych strategii w historii
15 najpopularniejszych strategii w historii

Jakie gry strategiczne cieszą się największą popularnością pośród graczy? Jak dobrze sprzedają się podobne produkcje? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem podsumowującym kilkanaście czołowych tytułów z tego gatunku.