Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

The Medium Publicystyka

Publicystyka 2 lutego 2021, 15:30

autor: Karol Laska

Fiat 126p, dużo Krakowa i papierosy Salem - oto Polska w The Medium

Tak wiele mówi się o tym, jakie polskie miejscami potrafi być The Medium, że postanowiliśmy podzielić się najważniejszymi rodzimymi motywami, które znaleźliśmy podczas rozgrywki. Jest PRL, trochę Krakowa i całkiem sporo Beksińskiego.

Spis treści

Jak to było za okupacji

Śmierć w imię narodu

Czymże jednak byłaby gra z Polską na pierwszym planie, gdyby nie trafił się w niej choćby jeden wątek wojenny? No to pytanie musiał odpowiedzieć sobie Bloober Team i nie potraktował tego tematu po macoszemu. W inteligentny sposób wykorzystał chociażby motyw powstania warszawskiego, aby wytłumaczyć, co stoi za bardzo trudnym dzieciństwem jednej z drugoplanowych postaci w grze, mianowicie Ryszarda Tarkowskiego. To właśnie jego ojciec Tadeusz oddał życie za ojczyznę w 1944 roku i został okrzyknięty bohaterem, przy okazji pozostawiając syna na pastwę mało stabilnego psychicznie ojczyma.

Takich odznaczeń nie dostawało się za nic.

I w tym przypadku wydarzenia historyczne zostały w bardzo odważny sposób połączone z fikcją i obudowane surrealistyczną, psychodeliczną wręcz otoczką. Wystarczy wspomnieć, że list informujący o śmierci głównego bohatera pozwala graczowi na przejście do kolejnej lokacji, dzięki zaspokojeniu swego ciała rozpaczą i bólem odczuwanym przez Ryszarda. A fakt, że mamy do czynienia z prawdziwym patriotą i oddanym żołnierzem potwierdza leżący w jego gabinecie Order Virtuti Militari przyznawany tylko za wybitne zasługi na froncie.

Zostało jeszcze 41% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
The Medium

The Medium

Krakowskie potwory nie są takie straszne - recenzja polskiego serialu
Krakowskie potwory nie są takie straszne - recenzja polskiego serialu

Trailer Krakowskich potworów zapowiadał dużo. Tajemnicę rodem z Nawiedzonego domu na wzgórzu, uczucie niezręczności z Marianne i zagadki niczym z Locke & Key. Dostaliśmy jednak coś zupełnie innego.

The Medium to najlepsza reklama Polski
The Medium to najlepsza reklama Polski

Władze różnych krajów wydają olbrzymie fundusze na zagraniczną promocję swojej historii i kultury. Jak się okazuje, dużo skuteczniejsze od wszystkich tych działań razem wziętych może być wydanie gry. Gry o duchach.

11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać
11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać

Lubimy Wam przypominać o polskich grach, a 11 listopada, czyli dzień obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, wydaje się być idealną okazją do zrobienia tego po raz kolejny.