Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 17 października 2020, 11:30

autor: Froozyy

Siedem klonów GTA tak złych, że goni je policja

Wiemy dobrze, jak dobrze sprzedaje się GTA. Nic dziwnego, że wielu chciało stworzyć własny przebój w tym samym stylu. Niestety, wielu poległo próbując.

The Godfather II

  1. Data premiery: 7 kwietnia 2009 (PC, PS3, X360)
  2. Producent: Visceral Games / EA Redwood Shores
  3. Wydawca: Electronic Arts
  4. Co przeszkodziło w odniesieniu sukcesu: nudne i zbyt powtarzalne lokacje oraz misje

W 2006 roku pojawił się Ojciec chrzestny w postaci gry wideo. Wirtualna adaptacja historii najsłynniejszej mafijnej rodziny została przyjęta na tyle dobrze, że kilka lat później postanowiono wydać jej kontynuację. I o ile debiutanckiej odsłonie cyklu część mankamentów została wybaczona, tak gracze nie przymknęli oka na błędy popełnione w sequelu. Co więcej, gra sprzedała się tak słabo, że do dziś nie doczekaliśmy się żadnej kontynuacji tej serii.

Gdybyście chcieli dowiedzieć się, jaki był drugi Ojciec chrzestny (oczywiście cały czas mowa o grze wideo), najlepiej oddaje to jedno słowo – nudny. Nudne okazały się i fabularne misje, i dostępne lokacje. Co więcej, recenzenci zwracali uwagę na to, że deweloperzy nie pokusili się o praktycznie żadne usprawnienia względem „jedynki” (nawet graficznie nie było widać specjalnego progresu). Nie pomogła dobra warstwa fabularna oraz znane i lubiane postacie. Ojca chrzestnego po prostu pogrzebała wszechobecna nuda i monotonia. Szkoda, bo ta marka zasługiwała na coś lepszego.

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
32,9%
GTA Vice City
16,2%
GTA IV
7,4%
GTA III
1,8%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,4%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
Ojciec chrzestny II

Ojciec chrzestny II

Driver 3

Driver 3

APB: Reloaded

APB: Reloaded

Crime Life: Gang Wars

Crime Life: Gang Wars

Gry podobne do GTA – pretendenci do gangsterskiego tronu
Gry podobne do GTA – pretendenci do gangsterskiego tronu

GTA sprawiło, że większość współczesnych gier single player oferuje otwarte światy, ale seria Rockstara może się także pochwalić zasługami w popularyzowaniu tytułów gangsterskich... oraz pozycji łączących te obie charakterystyczne cechy cyklu.

Klony GTA - jak skończyli najwięksi konkurenci serii Rockstara
Klony GTA - jak skończyli najwięksi konkurenci serii Rockstara

Olbrzymia popularność cyklu Grand Theft Auto sprawiła, że nie brak naśladowców, którzy chcieliby powtórzyć sukces finansowy gier studia Rockstar North. Sprawdzamy, jak poradzili sobie na przestrzeni lat najgroźniejsi rywale gangsterskiej serii.