Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 19 stycznia 2020, 11:30

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Przegapione strategie 2019 roku, które warto znać

Lubicie gry strategiczne, ale graliście już we wszystkie głośne tytuły? Dziś podpowiemy, na które mniejsze produkcje 2019 roku warto zwrócić uwagę.

Rok 2019 był dobrym rokiem dla fanów gier strategicznych. Kilka znanych i cenionych marek, takich jak Total War czy Anno, doczekało się nowych odsłon, które zostały ciepło przyjęte zarówno przez fanów, jak i krytyków. Debiutowały też całkowite nowości (patrz Crossroads Inn) oraz odświeżone wersje nieśmiertelnej klasyki (Age of Empires 2: Definitive Edition). Za sprawą takich tytułów jak Fire Emblem: Three Houses czy Age of Wonders: Planetfall na kawałek strategicznego tortu załapali się nawet konsolowcy. W całym tym dobrobycie, o którym już pisaliśmy, łatwo było więc przeoczyć produkcje mniej głośne, nieco bardziej niszowe lub eksperymentalne, ale równie mocno zasługujące na uwagę. Nimi właśnie zajmiemy się w tym tekście.

W zestawieniu prezentujemy dziesięć gier strategicznych, które mogliście przegapić w 2019 roku, a które naszym zdaniem są godne uwagi. Co ważne, praktycznie każdy typ komputerowych strategii ma tu swojego przedstawiciela. Jest więc kilku reprezentantów poważnego i naprawdę hardcore’owego podejścia do gatunku, jak i kilka pozycji, które można uznać za relaksujące. Znalazło się też miejsce zarówno dla klasycznych RTS-ów, jak i gier ekonomicznych oraz city builderów.

TO NIE SĄ GRY DLA KAŻDEGO

Nie piszemy tu o największych hitach, grach ogólnie uznanych za udane i cieszących się popularnością. Chodzi nam raczej o wyróżnienie tych dzieł, które przynajmniej w swojej kategorii w jakiś sposób się wybijają, a jednocześnie przeszły bez echa. Z drugiej strony różnorodność pozycji w zestawieniu powinna sprawić, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Command: Modern Operations

  1. Twórcy: Warfare Sims
  2. Data premiery: 14 listopada 2019
  3. W skrócie: kompleksowy i rozbudowany symulator współczesnych konfliktów zbrojnych

Zestawienie rozpoczynamy od mocnego uderzenia. Command: Modern Operations to potężny symulator współczesnych działań zbrojnych i kontynuacja dobrze przyjętego Command: Modern Air/Naval Operations z 2013 roku. To tytuł skierowany do prawdziwych weteranów, oczekujących dużej dawki realizmu i wysokiego poziomu trudności.

Gra oferuje możliwość rozegrania niemal dowolnego konfliktu zbrojnego, jaki miał miejsce po zakończeniu II wojny światowej, jak również tworzenia własnych scenariuszy operacji wojskowych dzięki rozbudowanemu edytorowi. Rozgrywka prowadzona jest na mapie strategicznej, obejmującej cały obszar kuli ziemskiej i wykonanej przy użyciu zdjęć satelitarnych. Do dyspozycji mamy wszystkie rodzaje sił zbrojnych, odwzorowane z ogromną dokładnością. W trakcie zabawy musimy więc uwzględniać takie aspekty jak zasięg broni, którą dysponujemy, charakterystyki jej podzespołów, wykrywalność czy możliwe zniszczenia, jakich dokona po stronie wroga.

Ze względu na swoją złożoność gra charakteryzuje się bardzo wysokim progiem wejścia. Autorzy ułatwiają zabawę osobom początkującym, udostępniając szereg tutoriali, obejmujących prawie każdy aspekt rozgrywki, oraz potężną bazę danych, w której znajdziemy niemal wszystkie informacje o współczesnym sprzęcie wojskowym, jakie nie zostały utajnione.

  1. Więcej o grze Command: Modern Operations
TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

W czasie rzeczywistym
51,3%
Turowe
48,7%
Zobacz inne ankiety
For the King

For the King

Dawn of Man

Dawn of Man

Overland

Overland

Railroad Corporation

Railroad Corporation

Radio Commander

Radio Commander

Sigma Theory: Global Cold War

Sigma Theory: Global Cold War

Islanders

Islanders

Command: Modern Operations

Command: Modern Operations

AI War II

AI War II

Przegapione gry pierwszej połowy 2020 roku, które warto poznać
Przegapione gry pierwszej połowy 2020 roku, które warto poznać

Czy w przerwie pomiędzy odwołanymi prezentacjami gier, a przesuniętą premierą Cyberpunka warto jedynie zabijać czas przy darmowym GTA5? Zdecydowanie nie! Na rynku ukazało się sporo tytułów wartych uwagi, które mogliście przegapić.

Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji

W 2019 roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Coś dla siebie znajdą zarówno fani turowych behemotów 4X i Grand Strategy, jak i osoby lubujące się w nieco mniejszej skali. Nie zabrakło też strategii ekonomicznych.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.