Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka AI War II (PC)

AI War II PC

AI War 2

Osadzona w realiach science fiction strategia RTS studia Arcen Games, będąca pełnoprawną kontynuacją jego debiutanckiej produkcji z 2009 roku.

Strategiczne | science fiction | RTS | 4X | kosmiczne | indie

PC Windows
Okładka AI War II (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października2018

wczesny dostęp

22października2019

22października2019

Steam

AI War II to kosmiczny RTS. Jest to kontynuacja gry AI War: Fleet Command z 2009 roku; oba tytuły wyprodukowało studio Arcen Games.

Fabuła

Akcja gry toczy się 335 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Ponownie obejmujemy dowództwo nad siłami ludzkości, która ostatnie stulecia spędziła na przygotowaniach do kolejnej wojny z armadami sztucznej inteligencji. Gdy SI wreszcie powraca, okazuje się znacznie potężniejsza niż przewidywano i rozpoczyna totalną wojnę ze wszystkimi cywilizacjami w galaktyce. Spośród nich to ludzie są najmniej groźni, co powoduje, że wróg najpierw postanawia rozprawić się z innymi armiami. Prędzej czy później przyjdzie jednak również po nas. Do tego czasu musimy znaleźć słabe strony sztucznej inteligencji, które pozwolą nam pokonać ją raz na zawsze.

Mechanika

AI War II zbudowane zostało na fundamentach pierwszej części, ale jednocześnie wprowadza wiele nowości i ulepszeń. Ponownie dostajemy więc wojennego RTS-a, w którym dowodzimy flotami statków kosmicznych walczącymi przeciwko potężnym sztucznym inteligencjom. Rozgrywka pozostała asymetryczna, co oznacza, że wrogowie są znacznie potężniejsi i dysponują zupełnie odmiennymi siłami oraz niemalże niewyczerpanymi posiłkami. Naszym zadaniem w każdym starciu jest więc osiąganie konkretnych strategicznych celów, a nie kompletna anihilacja drugiej strony. Jednak im lepiej sobie radzimy, tym większą uwagę poświęca nam nieprzyjacielskie SI.

Gra kładzie nacisk na strategię kosztem taktyki i zamiast ręcznie kierować każdym statkiem, zajmujemy się dowodzeniem gwiezdnymi flotami i prowadzeniem wielkiej kampanii wojennej obejmującej całą galaktykę. Podczas zabawy wykorzystujemy ponad sto typów jednostek, poczynając od myśliwców, poprzez krążowniki, aż po gigantyczne ruchome superbronie przypominające Gwiazdę Śmierci z Gwiezdnych wojen.

Pierwsze AI War zasłynęło za sprawą świetnie opracowanych sztucznych inteligencji. W grze umieszczono kilka ich rodzajów i każda z nich dysponowała odmienną osobowością, taktykami i stylem rozgrywki. Gracz przed rozgrywką wybierał jedną z tych SI i dzięki temu decydował o tym, z jakim przeciwnikiem przyjdzie mu się zmierzyć. To zapewniające dużą różnorodność wyzwań rozwiązanie powróciło w kontynuacji. Dodatkowo, sztuczna inteligencja została rozbudowana o dodatkowe cele i umiejętności. Przykładowo, potrafi teraz ocenić skutki naszych strat i wykorzystuje tę wiedzę do wybrania idealnego momentu na zmasowany atak. Rozumie także znaczenie kontroli nad terytoriami i bardziej agresywnie próbuje odzyskać utracone regiony.

W przeciwieństwie do pierwszej części, gdzie mogliśmy zagrać tylko ludzkością, tym razem do wyboru są także dwie inne frakcje – potężna rasa Spire oraz zaginiona do niedawna zaawansowana cywilizacja Zenith. Inną wielką zmianą jest porzucenie 2D na rzecz trójwymiarowej grafiki. Znacznie większy nacisk położony został także na warstwę fabularną, zarówno pod względem wydarzeń podczas kampanii, jak i historii całego uniwersum.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3,5+ GB

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania sprzętowe AI War II

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Dual Core 2.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 510 / Radeon HD 5970 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit
  • Zalecane: Quad Core 3.0 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit
AI War II - zapowiedziano kontynuację kosmicznego RTS-a studia Arcen Games
AI War II - zapowiedziano kontynuację kosmicznego RTS-a studia Arcen Games

wiadomość11 października 2016

Studio Arcen Games zapowiedziało AI War II, czyli kontynuację nietypowej kosmicznej strategii sprzed siedmiu lat. Druga część zaoferuje kilka frakcji do wyboru, trójwymiarową grafikę, łatwiejszy w obsłudze interfejs oraz ulepszone sztuczne inteligencje. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na grę na Kickstarterze.