Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 4 stycznia 2020, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Najlepsze seriale 2019 roku – wybór redakcji

Wiele nowych, intrygujących seriali objawiło się nam na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Przytaczamy te premiery, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Co za rok! Co za wspaniały, emocjonujący rok! Wprawdzie niektóre tytuły zawiodły – jak Gra o tron, której ostatni sezon został już przemielony przez żarna krytyki, ale natura nie znosi próżni. Miejsce superprodukcji HBO najprawdopodobniej zajmie Wiedźmin Netflixa, który wreszcie doczekał się premiery. Ale przecież przygody Geralta to nie wszystko. 2019 obfitował w wiele zaskakująco dobrych pozycji z bardzo różnych gatunków. Zaczynamy odliczanie!

CZEGOŚ BRAKUJE

Tradycyjnie zapraszamy do pisania w komentarzach, czego zabrakło na liście. Pamiętajcie, żeby napisać, dlaczego warto obejrzeć serial, o którym wspominacie.

Watchmen

W SKRÓCIE

  1. Co to: kontynuacja kultowego komiksu i przyczyna rzucenia klątwy na twórcę serialu
  2. Gdzie obejrzeć: HBO, HBO GO
  3. Nasza recenzja

Wprawdzie Alan Moore rzuca klątwę na każdego, kto podejmie się adaptacji jego magnum opus, ale Damon Lindelof zdołał oprzeć się zdolnościom taumaturgicznym najsłynniejszego czarownika wśród scenarzystów komiksów (albo też urok dosięgnie Lindelofa później). Tak czy siak, mimo kontrowersji nowi Watchmeni się udali. Głównie dlatego, że ekipa HBO nie porywała się na przeniesienie fabuły z komiksu, tylko dopisała nowy rozdział.

Plan Ozymandiasza się powiódł. Watchmeni ocalili alternatywną wizję rzeczywistości przed atomową zagładą. Trzydzieści lat później nasz glob powoli wraca do stanu chaosu. Stany Zjednoczone dominują nad światem. W wielu regionach zamaskowani policjanci rządzą twardą ręką. Rasistowskie bojówki zostały zepchnięte na margines społeczeństwa, ale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

W ten stan rzeczy wkracza Angela Abar, matka trójki dzieci, przykładna żona, właścicielka cukierni i... zamaskowana superbohaterka w szeregach policjantów. W trakcie jej śledztwa odkrywamy wiele tajemnic i szaleństwo, jakie toczy świat. Produkcja ta od początku wzbudzała kontrowersje ze względu na podział sił, reprezentacje i wszystko, co nakręca odbiorców we współczesnej popkulturze, ale jeśli tylko odrzucimy te sztuczne podziały na bok, dostaniemy intrygujący, nieco mistyczny serial, pokazujący rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Bardzo, bardzo porządny – i odrobinę zakręcony.

TWOIM ZDANIEM

Jak korzystasz z Netflixa?

Mam stale opłacony abonament
47,1%
Dzielę konto ze znajomymi
26,2%
W ogóle nie korzystam
19,3%
Od czasu do czasu opłacam abonament
7,3%
Zobacz inne ankiety
BoJack Horseman to wspaniały serial dla ludzi z paskudnym życiem
BoJack Horseman to wspaniały serial dla ludzi z paskudnym życiem

Znasz kogoś, kto lubi BoJacka? Porozmawiaj z nim, on raczej na pewno ma problem. Może duży, może mały, ale ten smutny koń potrafi odnaleźć każdą traumę, każdy lęk w naszej głowie. Im masz ich więcej, tym lepiej rozumiesz, że to jest serial o Tobie.

20 nowych seriali, które podbiją nasze TV w 2020 roku
20 nowych seriali, które podbiją nasze TV w 2020 roku

Już wiemy, co wkrótce zajmie Was na długie godziny. Zadbały o to HBO, Netflix, Amazon i inne platformy. Zapraszamy do zapoznania się z dwudziestoma najbardziej obiecująco zapowiadającymi się serialami 2020 roku.

Nasze ulubione seriale wracają. Serialowy przegląd 2019 roku
Nasze ulubione seriale wracają. Serialowy przegląd 2019 roku

Wielki finał Gry o tron, nowe rozdanie dla The Walking Dead, zakończenie Gotham, powrót dzieciaków ze Stranger Things – w przyszłym roku ujrzymy ponownie wiele hitów, w tym część z nich po raz ostatni.