Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 4 stycznia 2020, 14:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.

1. Disco Elysium

  1. Data premiery: październik 2019
  2. Gatunek: RPG
  3. Platforma: PC

Zaskoczeni tym, jaka gra podbiła nasze kolektywne redakcyjne serce w 2019 roku? Pewnie tak, bowiem Disco Elysium to prawdziwy czarny koń. Ten projekt, tworzony przez niemające wcześniej żadnego branżowego portfolio studio ZA/UM, nie wzbudzał przed premierą wielkiego zainteresowania, zwracając na siebie uwagę głównie największych fanów produkcji niezależnych oraz gier fabularnych. W naszej ankiecie na najciekawszą premierę października przegrał m.in. z MediEvilem, GRID-em i Warsaw, o takim Call of Duty: Modern Warfare nie wspominając.

Tymczasem to właśnie ta niepozorna gra fabularna zdeklasowała wszystkie inne tegoroczne produkcje tego typu, pokroju Outer Worlds, GreedFalla czy Code Vein, zabierając nas do retrofuturystycznego świata i pozwalając wcielić się w policjanta znajdującego na moralnym dnie. I to takim prawdziwym dnie, a nie udawanym jak zazwyczaj – nasz protagonista to łajza, pijak i ćpun skłonny do najgorszych uczynków. Jego jedyną szansą na odkupienie są dokonywane przez nas wybory. Ale wcale nie musimy się na to decydować – równie dobrze możemy ostatecznie przypieczętować jego życie na marginesie.

Disco Elysium zasypuje nas tekstami do czytania. Prezentuje zdegenerowany moralnie świat, w którym dobro i zło to dość abstrakcyjne konstrukty. Mocno stroni od walk, a gdy do jakiejś uda nam się mimo wszystko doprowadzić, rozstrzyga je za pomocą okien dialogowych. Zachwyca inteligentną fabułą, klimatem, dojrzałością. Daje gigantyczną swobodę w kwestii odgrywania postaci. To prawdziwy sen spełniony dla osób, które stęskniły się za grami fabularnymi w ich najczystszej formie. I jest to nasza gra roku.

  1. Więcej o grze Disco Elysium
  2. Disco Elysium to megaambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-04

Michał Czarny Wilk Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Ile gier ukończyłeś w 2019 roku?

10 lub więcej
33,8%
Mniej niż pięć
28%
Mniej niż dziesięć
21,9%
Żadnej
9,1%
Jedną
7,2%
Zobacz inne ankiety
Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice

Death Stranding

Death Stranding

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Resident Evil 2

Resident Evil 2

Control

Control

Disco Elysium

Disco Elysium

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku

Oto zestawienie najlepszych gier 2020 roku, jakie zdążyły ukazać się do tej pory. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tytułów wartych uwagi.

9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry
9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry

„Też chcę grać, ale nie wiem, od czego zacząć.” „Fajne te gry. Co polecasz dla nowych?” „Taki interaktywny Netflix to byłoby coś”. Gry dla osób, które nigdy nie grały. Temat-rzeka. Niejeden utonął w jego nurcie… Pomożemy Wam tego uniknąć.

Idealny to może być młotek, a nie gra. O ocenach 10/10 słów kilka
Idealny to może być młotek, a nie gra. O ocenach 10/10 słów kilka

Za każdym razem gdy na rynku pojawia się bardzo wysoko oceniana gra, jak bumerang powraca temat „dychy”. Jaka gra na nią zasługuje? Czemu ta nie, a tamta tak? A przede wszystkim: czy gra na dychę to gra idealna lub przynajmniej zbliżona do ideału?