Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 18 sierpnia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.

Wyprawy w kosmos, walki wielkich robotów, granica między człowiekiem a maszyną, wirtualna rzeczywistość. To wszystko i wiele więcej można znaleźć właśnie w kinie science fiction. To tematy, które kształtowały naszą wyobraźnię od dziesiątków lat. Wizje, które przenikają popkulturę do szpiku kości. Cytaty pojawiają się w mowie potocznej nie rzadziej niż grypsy Franza Mauera i reszty postaci z Psów. Warto poznać najważniejsze filmy tego nurtu, nawet jeśli obawiamy się przyszłości. A może właśnie dlatego?

CZEGOŚ BRAKUJE?

Powinna się tu znaleźć Odyseja kosmiczna? A może Netflix powinien dorzucić do puli jakiegoś reprezentanta klasyki? Sam chciałbym mieć wygodny dostęp do Robocopa – wiecie, tego prawdziwego, autorstwa Paula Verhoevena. Jeśli uważacie, że lista jest za krótka, dajcie znać w komentarzach.

CZEMU NETFLIX?

Już wcześniej dzięki ankiecie dowiedzieliśmy się, że Netflix to najpopularniejsza platforma streamingowa wśród naszych czytelników. Teraz także oficjalne dane potwierdzają, że amerykański gigant jest numerem jeden w Polsce.

Blade Runner (Łowca androidów)

  1. Konwencja: cyberpunk
  2. Reżyseria: Ridley Scott

Łowca androidów może nie miał najlepszego startu – w kinach przeszedł bez większego echa, ale potem trafił do odpowiednich ludzi i powoli zdobywał status dzieła kultowego. Nie bójmy się tego słowa. Zwłaszcza w przypadku adaptacji prozy Philipa K. Dicka. Dziś nie wyobrażamy sobie cyberpunku bez wpływu Blade Runnera, bez płaszcza Harrisona Forda i ujęć przytłaczających, betonowych gigantów tworzących miasto przyszłości. I bez monologu Rutgera Hauera.

Film Ridleya Scotta opowiada o świecie, w którym androidy wykonują zadania leżące poza możliwościami człowieka. Czasem się jednak buntują. Wtedy do akcji wkraczają blade runnerzy tacy jak Deckard (Harrison Ford). Kolejna robota do wykonania wywraca do góry nogami świat tego archetypicznego „detektywa”.

Łowca androidów zestarzał się całkiem godnie. Pewnie, dziś nie powala i nie zaskakuje już tak jak dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, bo też i treści w nim zawarte powielono w rozmaitych filmach, serialach, książkach i grach wideo. Ale to wciąż kawał porządnego, niespiesznego kina. Na Netflixie można obejrzeć ostateczną wersję reżyserską tego dzieła.

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej oglądasz filmy?

Oglądam w internecie
79,2%
Chodzę do kina
10,7%
Odtwarzam je z płyty
4,8%
Nie oglądam filmów
3,7%
W telewizji
1,5%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Tak, Boże Ciało naprawdę zasługuje na Oscara!
Tak, Boże Ciało naprawdę zasługuje na Oscara!

Boże Ciało to kino najwyższych lotów. Historia księdza, który wcale księdzem nie był, ma wszystko to, co powinien mieć kandydat do Oscara i jeszcze trochę więcej. Urzeka bezpośredniością, jakiej brak jego rywalom, nawet rewelacyjnemu Parasite.

Najlepsze filmy wszech czasów – ranking redakcji
Najlepsze filmy wszech czasów – ranking redakcji

Początek roku bez podsumowań jest czasem straconym. Dlatego przygotowaliśmy dziś dla Was zestawienie filmów, które redakcja uznaje za najlepsze.