Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Honor of Kings

Skala popularności: 160 mln aktywnych graczy w skali miesiąca... w samych tylko Chinach (stan z lipca 2017 roku).

W 2015 roku Tencent zaproponował Riot Games stworzenie mobilnej wersji League of Legends. Włodarze Riotu odmówili, uznając, że stylu rozgrywki hitowej MOB-y nie da się przenieść w udany sposób na smartfony. Niezrażony tym Tencent postanowił stworzyć grę tego typu na własną rękę, powierzając pracę nad nią TiMi Studios. Efekt tych prób, Honor of Kings, zmusił twórców LoL-a do przyznania się do błędu i zapowiedzi w 2019 roku League of Legends: Wild Rift. Tworzonego (a jakże!) na platformy mobilne.

Wykorzystujące tradycyjne prawidła gatunku i pozwalające graczom wcielić się w całą gamę historycznych oraz mitologicznych chińskich wojowników, Honor of Kings w niecały rok od mającej miejsce pod koniec 2015 roku premiery zdołało zainteresować sobą 200 mln osób, z czego aż 50 mln logowało się codziennie. Liczby te są tym bardziej imponujące, gdy weźmie się pod uwagę, że tytuł ten był wówczas dostępny wyłącznie w Chinach. W 2017 roku, mogąc pochwalić się ponad 160 mln aktywnych graczy w skali miesiąca, Honor of Kings okazało się najlepiej zarabiającą grą mobilną na świecie, a w lutym 2019 roku wpływy Tencentu tylko z tej produkcji przekroczyły miliard dolarów.

Dość szybko podjęto próbę eksportu Honor of Kings do innych państw. Dostępna poza Chinami wersja gry nosi tytuł Arena of Valor i zamiast bohaterów inspirowanych chińskim folklorem oferuje postacie znane z mitów i wydarzeń historycznych typowych dla danego kraju. Nie dorównuje popularnością pierwowzorowi, ale również radzi sobie nieźle i z roku na rok zdobywa coraz większą rozpoznawalność – we wrześniu 2018 zdradzono, że gra Arena of Valor zarobiła już 140 mln dolarów.

  1. Więcej o grze Arena of Valor
TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
54,2%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,4%
Tak, gram regularnie
11,1%
Czasem mi się zdarza
5,3%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.