Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 6 sierpnia 2019, 15:05

Nie znasz się na grach? Te 10 porad sprawi, że wyjdziesz na znawcę

Wejście w świat gier wideo nie należy do najłatwiejszych. Istnieje mnóstwo tytułów i zależności, które musisz sobie przyswoić, jeśli chcesz nadążać za ludźmi, którzy grają. Te dziesięć porad może pomóc Ci zabłysnąć w ich towarzystwie.

Spis treści

7. Przygotuj się lingwistycznie – to podstawa

Każde plemię prędzej czy później wykształca sekretny język. To zwiększa stopień wtajemniczenia, poczucia wspólnoty, braterstwa i porozumienia. W końcu komunikujesz się kodem, którego nie rozumie nikt poza Tobą i przyjaciółmi. Wy zaś – przerzucacie się terminami z kosmosu, jakby to było coś najzwyczajniejszego na świecie.

Gracze też mają taki język. Problem w tym, że grupa ta jest rozbita na liczne plemiona, które posługują się odmiennymi dialektami. Niektóre punkty wciąż są wspólne – „raid” będzie znaczyć mniej więcej to samo w World of Warcraft, Diablo i Destiny, ale wiele słówek i skrótów zależy od specyfiki gry. Kiedy wejdziesz na imprezę fanów albo na serwer – mogą zaatakować Cię dziwaczne, kilkuliterowe skróty. AoE, DPS, DMG, AP, MR... co to wszystko, do diabła, oznacza, gdzie Ty się znalazłeś?

Wiem, wiem, to dezorientujące. Przyswojenie sobie cudzej mowy, całego słowniczka neologizmów, skrótowców i hermetycznych żarcików – to nie dla nas. Oto jeden prosty trik: wprowadź własne, losowe skrótowce. Kiedy spojrzą na Ciebie jak na dziwaka, wzrusz ramionami i powiedz: „No co, to nowa meta” (nie bój się, meta występuje nie tylko w grach wyścigowych). Z miejsca urośniesz do rangi wtajemniczonego. Nie musisz wiedzieć, o co chodzi. Wystarczy, że oni zrozumieją.

8. Pamiętaj, kibicujesz Virtusom!

Nawet w wysmakowanej twórczości Pedro Almodovara może się trafić scena, w której dwóch śmiertelnych wrogów bijących się o kobietę przerywa rozróbę, bo ich ukochana drużyna strzeliła gola. I jest to najbardziej życiowa scena, jaką u niego zobaczycie. Wspólne kibicowanie przełamuje lody, pozwala na zakopanie topora wojennego. Więcej, odpowiednie hasło może Cię uchronić od wielu nieprzyjemności. Dlatego, gdy jakiś dwumetrowy zapalony gracz podchodzi do Ciebie i pyta: „Za kim jesteś?”. Odpowiadasz: „Za Virtusami!”.

Nie wiesz wprawdzie, czy grają w Counter-Strike’a, League of Legends, StarCrafta czy Wormsy – oraz czy w ogóle jeszcze grają – ale w 95% przypadków to powinno ocalić Ci życie, a przynajmniej dobre imię.

W co gra zespół Virtus.pro? W różne gry, ale Tobie chodzi o tych, którzy grają w Counter-Strike’a.

Czy dalej grają? Virtus.pro dalej funkcjonuje, ale ta drużyna, o której mówimy, już się rozpadła.

Podpowiedź, która uczyni z Ciebie znawcę. Virtus to rosyjska organizacja, w obrębie której działała Złota Piątka polskich zawodników Counter-Strike’a: Global Offensive. Znajomość paru ksyw – choćby pashaBiceps, TaZ czy NEO – zwiększy Twój status społeczny i poziom wiedzy niemal z automatu.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kiedyś kompletnie nie rozumieć, o czym rozmawiają gracze?

Tak
43,5%
Nie
56,5%
Zobacz inne ankiety
Badamy źródła hejtu – dlaczego gracze w sieci są tacy toksyczni?
Badamy źródła hejtu – dlaczego gracze w sieci są tacy toksyczni?

Jak to się dzieję, że osoba na co dzień uczynna i miła, gdy siada do League of Legends zaczyna obrażać matki swoich przeciwników? Czy winowajcą jest... brak kontaktu wzrokowego? Tego dowiecie się od eksperta – zawodowego psychiatry i miłośnika gier.

Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach
Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach

Gry komputerowe to frajda i rozrywka, ale nie w chwilach gdy trafimy na griefing – „przysługi” innych graczy, którzy logują się tylko po to, by uprzykrzać życie wszystkim dookoła.