Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 kwietnia 2020, 12:38

Najlepsze darmowe gry na PS4 - gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Gry wideo potrafią być drogim hobby. Nie dość, że przynajmniej raz na kilka lat jesteśmy zmuszeni do inwestowania w sprzęt, by móc odpalać najnowsze hity, to kupowanie nowości, odkąd ich polskie ceny zrównały się z cenami reszty świata, mocno uderza po kieszeni. A do tego dochodzą DLC, mikropłatności, lootboksy… współczesny gracz nie ma lekko.

Na szczęście są sposoby, by część z tych kosztów zredukować lub nawet zupełnie zniwelować. Na przykład stawiając na gry free-to-play, w których zabawę możemy rozpocząć całkowicie za darmo, dopiero później decydując się na ewentualny zakup mniejszych lub większych dodatków ułatwiających bądź rozbudowujących rozgrywkę. Ten model sprzedaży cieszy się olbrzymią popularnością na platformach mobilnych i pecetach, a od kilku lat zaczyna przyjmować się również na konsolach. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się darmowym produkcjom oferowanym na PlayStation 4 i przygotować zestawienie najciekawszych z nich.

Ponieważ gry free-to-play często darmowe są tylko pozornie, na kolejnych stronach oprócz opisu poszczególnych tytułów znajdziecie także informacje o tym, jak wygląda w nich kwestia mikrotransakcji – co można kupić i czy granie bez sięgania do portfela ma jakikolwiek sens.

AKTUALIZACJA

W kwietniu 2020 roku zaktualizowaliśmy tekst, dodając dwie gry, które znajdziecie na dwóch ostatnich stronach tego artykułu.

PLAYSTATION PLUS NIEWYMAGANE

Większość opisanych poniżej gier skupia się głównie albo w całości na rozgrywkach sieciowych. A jak wiadomo, żeby na PlayStation 4 grać w pozycje sieciowe, potrzeba aktywnego abonamentu PlayStation Plus. Tyle że w tym wypadku niekoniecznie. Sony robi wyjątek dla produkcji free-to-play i pozwala na zabawę w nich bez opłacania subskrypcji. W przedstawione poniżej tytuły będziecie mogli zagrać w sieci bez względu na to, czy zdecydowaliście się ponieść koszt abonamentu PS Plus, czy nie.

Apex Legends

INFORMACJE

  1. Gatunek: drużynowe battle royale
  2. Czy bez płacenia wciąż można się dobrze bawić: tak

Czym jest Apex Legends?

To sieciowa strzelanka battle royale studia Respawn Entertainment, osadzona w uniwersum znanym z serii Titanfall. Klasyczne prawidła tego gatunku zostały urozmaicone kilkoma autorskimi pomysłami. Rozgrywki toczą się między maksymalnie dwudziestoma trzyosobowymi grupami, które rozpoczynają zabawę, wyskakując z przelatujących nad polem bitwy transportowców, i podczas lotu decydują, gdzie zaczną rywalizację. Uzbrojenie należy zdobyć bezpośrednio na polu bitwy, ale za to poszczególne postacie, niczym w Overwatchu, posiadają zestaw charakterystycznych umiejętności ofensywnych lub defensywnych. Mapa, na której gramy, stale się kurczy, zmuszając do ciągłego przemieszczania się, a zwycięstwa przekładają się na punkty doświadczenia odblokowujące nowe skórki i bohaterów.

Co możemy kupić za realną gotówkę?

Pieniądze nie dają przewagi w Apex Legends, a twórcy nie narzucają się z ofertą sklepu, jak dzieje się to w wielu konkurencyjnych tytułach. Za gotówkę nabywamy walutę premium (Apex Coins), którą z kolei możemy wymienić na tutejszą odmianę lootboksów (zawierających wyłącznie elementy kosmetyczne), wybrane skiny dla postaci i broni oraz wreszcie samych bohaterów. Tych ostatnich na szczęście jesteśmy w stanie również zdobyć, po prostu grając.

  1. Osiem rzeczy, które Apex Legends robi lepiej niż PUBG i Fortnite
  2. Więcej o grze Apex Legends

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafił do nieco większych portali i ostatecznie skończył na GRYOnline.pl – najpierw jako współpracownik, a od 2021 roku jako pracownik działu Paid Products. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz na konsolach w gry free-2-play?

Tak
41,8%
Nie
58,2%
Zobacz inne ankiety
Path of Exile

Path of Exile

Fortnite

Fortnite

Apex Legends

Apex Legends

Fallout Shelter

Fallout Shelter

Warframe

Warframe

Smite

Smite

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Dauntless

Dauntless

World of Tanks: Console

World of Tanks: Console

Gems of War

Gems of War

Najlepsze gry na PS4 - 17 świetnych gier na PlayStation 4
Najlepsze gry na PS4 - 17 świetnych gier na PlayStation 4

PlayStation 4 niby już odchodzi, ale ciągle na tę konsolę wychodzą nowe gry, dlatego postanowiliśmy zaktualizować naszą listę najlepszych tytułów na PS4 - zapewne jeden z ostatnich razy. Oto rezultat naszej pracy.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo
Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo

Wydawać by się mogło, że udostępnienie swojej gry za darmo, to ostatnia deska ratunku, która zawsze działa. Okazuje się jednak, że niektórym produkcjom nawet to nie pomogło przetrwać.