Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXPS4SwitchXONE
Okładka Dauntless (PS5)
OkładkaDauntless (PS5)

Dauntless

Dauntless Reforged

Sieciowe RPG akcji autorstwa Phoenix Labs – studia założonego przez byłych pracowników takich firm, jak Riot Games czy BioWare. Dauntless przenosi graczy do Shattered Isles – fantastycznego świata, w którym ludzkość musi stawiać czoła agresywnym stworzeniom znanym jako Behemoty.

RPG | TPP | zagraj za darmo | sieciowe | indie | kooperacja | RPG akcji | Epic Store exclusive

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dauntless Premiera

26wrz2019

PC PS4 XONE

10gru2019

Switch

2gru2021

PS5 XSX

Gry podobne do Dauntless

Elden Ring

Gothic Remake

Blue Protocol

Dauntless to dostępne za darmo sieciowe RPG akcji, w którym gracz tworzy team z innymi Pogromcami (org. Slayers), by wspólnie polować na wielkie stwory zwane Behemotami. Tytuł dostępny jest zarówno na komputery osobiste, jak też PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Za jego produkcję odpowiada studio Phoenix Labs, na którego zespół składają się byli pracownicy Riot Games, BioWare, Blizzarda czy Capcomu.

Fabuła

Akcja Dauntless Reforged rozgrywa się w fantastycznym świecie Shattered Isles. W wyniku niewyjaśnionego kataklizmu znany ludzkości świat uległ zniszczeniu i rozdarciu na drobniejsze fragmenty, rozsiane w przestrzeni kosmicznej. Ci, którzy zdołali przetrwać katastrofę i dostosować się do nowych warunków, muszą obecnie zmagać się z ogromnymi i niebezpiecznymi bestiami, określanymi mianem Behemotów. Istoty te z dnia na dzień stają się coraz agresywniejsze i ich obecność stanowi realne zagrożenie dla każdego, kto będzie miał nieszczęście stanąć na ich drodze. Jedynymi, którzy mogą położyć im kres, są Slayers – wyspecjalizowani w tym kierunku, polujący na bestie wojownicy.

Gameplay

Gra posiada rozbudowany system walki – gracz może wykonywać uniki, przyspieszać, przeprowadzać serię combosów przy użyciu jednej z dostępnych broni. Możliwe jest wymasterowanie wszystkich technik, to od grającego zależy jednak, którym zdolnościom poświęci najwięcej uwagi. Napotykani przeciwnicy nie są wyłącznie przerośniętymi, bezmyślnymi stworami, każdy z nich posiada indywidualne sposoby wyprowadzania ataków i przypisany im level trudności; zwykłe machanie mieczem i szarżowanie na bestię bez odpowiedniego planu może więc szybko zakończyć się śmiercią bohatera.

Dostępne w rozgrywce bronie mają różny poziom trudności w obsłudze, mocy zadawanych obrażeń i szybkości ataku. Jedne z nich, takie jak aether strikers, które stanowią formę umocnień na pięści, wymagają bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem, inne, jak repeaters czy axe, pozwalają na ataki zarówno z bliska, jak i znacznej odległości. Każda z broni posiada parę różnych skórek, gracz może więc wybrać również wygląd swojego miecza czy pistoletów. Poza bronią ma także możliwość określenia wyglądu swojego Slayera z pomocą kreatora postaci.

Obecna w grze The Slayer’s Path (Ścieżka Pogromcy) stanowi natomiast rozgałęziony system progresu, jaki gracz odblokowuje w trakcie rozgrywki. Główna ścieżka zawiera w sumie 12 Milestones, które odblokowywane są wraz ze zdobywanym w czasie walki doświadczeniem. Oprócz tego każdy z punktów posiada zestaw dłuższych ścieżek pobocznych, składających się z węzłów, które umożliwiają zarówno dostęp do nowych wysp i typów polowań, jak i odblokowywanie nowych modów broni czy użytecznych bonusów. Od grającego zależy, które ścieżki dokładnie obierze, dzięki jednym może np. rozbudowywać i udoskonalać konkretny typ broni, inne natomiast pozwalają mu na ulepszanie zbroi bohatera, dzięki czemu zwiększona zostaje jego szybkość, siła ataku i wytrzymałość na kontrataki bestii.

W odróżnieniu do Milestones, boczne ścieżki do odblokowania wymagają więcej niż tylko doświadczenia. Większość z nich wymaga zainwestowania w rams i merits, część z nich może być natomiast odblokowana po wykonaniu konkretnego zadania lub questa. Jako, że na samym początku rozgrywki bohater dysponuje niewielką sumą pieniędzy, lepiej gdyby dokładnie rozważył, w co je zainwestować. Decyzja o tym, w którym momencie dane ścieżki zostaną odblokowane, również należy do niego. Istnieje również możliwość odblokowania wszystkich ścieżek i węzłów w Slayer’s Path, gracz musi jednak zebrać w tym celu odpowiednią ilość ram, meritów a także poświęcić na realizację tego celu więcej niż tylko tydzień.

Merit to wspomniany wyżej nowy rodzaj waluty, dzięki któremu gracz może odblokowywać węzły w Slayer’s Path. Grający zaopatrza się w nią zdobywając nagrody, realizując określone questy, otwierając skrzynie patrolowe lub też biorąc udział w wyspiarskich eventach w Hounting Grounds. Wiele poziomów Mastery również nagradza bohatera dodatkową walutą. W grze dostępne są dwa typy meritów: eksploracyjne oraz bojowe.

W odświeżonym Dauntless Reforged pancerz i broń nie upgradują już według wcześniejszych 15 levelów. Teraz broniom przydzielane są poziomy (Tiers), które określają ich podstawowy wynik mocy, np. broń na pierwszym poziomie mocy (Tier 1) posiada moc bazową 20, natomiast na poziomie trzecim jej moc wynosi już 60. Dzięki temu gracz, decydujący się na stworzenie nowej broni, nie musi ponownie upgrade’ować jej od pierwszego levelu, jak miało to miejsce wcześniej. Nowy sprzęt od razu posiada wynik mocy, przypisany poprzedniej broni.

W Dauntless gracz otrzymuje również znaczną część mocy z poziomu umiejętności posługiwania się daną bronią (weapon skill level). Poziom umiejętności zwiększa się wraz z ilością czasu, jaką gracz poświęca na walkę przy użyciu określonego typu broni. Na przykład im dłużej miota toporem, tym bardziej zwiększa się jego skill i tym więcej zyska, władając nim w przyszłości. Poziom skilla broni może być zwiększany zarówno poprzez walkę z Behemotami, jak i zdobywanie nagród (można zyskać max 20 poziom umiejętności posługiwania się bronią). Zdobyte doświadczenie trafia do tego typu broni, które w danym momencie dzierży gracz (jeżeli w czasie walki posługiwał się np. mieczem, wzrośnie poziom umiejętności posługiwania się właśnie mieczem). Za każdym razem, gdy grający zyska nowy poziom broni, otrzymuje premię do siły i oporu (dla tej właśnie klasy broni, nie każdego posiadanego sprzętu!).

W momencie, gdy gracz uzyska 20 weapon skill level i odblokuje węzeł Reforge w Slayer’s Path, może też modyfikować swoje umiejętności posługiwania się bronią. Modyfikacja umiejętności pozwala na przekształcenie aethersparks (iskr eterycznych) w potężne aetherheart: niezwykle rzadki materiał, używany do zasilania broni i pancerza. Aethersparks są rodzajem otoczki, która gromadzi się na broni i sprzęcie Slayera. Można je zdobywać na różne sposoby, np. podczas wyspiarskich eventów, w formie nagród z Hunt Pass, a nawet zakupić w sklepie internetowym. Dzięki nim można otrzymać wspomniany aetherheart, poczynić postępy na gałęzi Empowerment w Slayer’s Path, zresetować swoją umiejętność posługiwania się bronią do poziomu pierwszego oraz zdobyć rangę reforge (która stanowi miarę tego, ile razy grający zreformował daną umiejętność posługiwania się bronią). Aby zmodyfikować broń, gracz musi się udać do Sparkforge w Ramsgate.

Jest jeszcze jeden powód, by modyfikować umiejętności broni: power surging. Dzięki otrzymanemu aetherheart gracz może na stałe znacznie zwiększyć moc swojej broni lub pancerza, co okazuje się niezwykle przydatne w walce z określonymi stworami. Jeżeli grający posiada np. broń posiadającą 20 punktów bazowej mocy, po dodaniu do niej tego typu zasilacza, jej moc zwiększy się nawet do 120 punktów.

Dauntless posiada przyjemną, trójwymiarową grafikę. Zamiast oddać w grze rzeczywistość, twórcy zdecydowali się na zastosowanie w niej uproszczonego, bardziej kreskówkowego stylu, mimo prostoty, projekty postaci i stworów prezentują się całkiem ciekawie, są barwne i przejrzyste.

Tryby gry

Dauntless Reforged to RPG akcji, umożliwiające rozgrywkę zarówno w pojedynkę, jak i w trybie kooperacji. Gracze mogą formować drużyny, składające się maksymalnie z 4 członków, w których wspólnie wykonują szereg zadań, choć ich głównym celem jest najczęściej odnalezienie i pokonanie jednej z olbrzymich bestii, zwanych w grze Behemotami.

Ostatnia modyfikacja 30 listopada 2021

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 10 / 10 na podstawie 416 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Dauntless

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Dauntless Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Intel Core i7
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 10
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX