Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 10 lutego 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Rekordy w e-sporcie

Pierwsza gra, której twórcy wypłacili graczom 100 milionów dolarów

E-sport z roku na rok staje się coraz silniejszy, co odzwierciedlają rosnące kwoty, jakie producenci wydają na nagrody w prestiżowych turniejach. 12 czerwca 2017 roku Valve Corporation przekroczyło próg 100 milionów dolarów rozdanych zwycięzcom i uczestnikom 741 różnych imprez organizowanych w DOTA 2. Dobicie do tego wyniku zajęło grze cztery lata. Dziś, półtora roku później, produkcja jest blisko jego podwojenia — jak dotąd łączna pula nagród z 1061 turniejów wyniosła 174 267 037 dolarów.

Valve nie szczędzi pieniędzy na rozwój e-sportu. - 2019-02-08
Valve nie szczędzi pieniędzy na rozwój e-sportu.

Największa nagroda główna w turnieju e-sportowym

W tej kategorii również króluje DOTA 2. Zwycięzcy mistrzostw The International 2017, zespół Team Liquid, wrócili do domu bogatsi o 10 862 683 dolary. Grupa składała się z pięciu osób, więc każdy jej członek dzięki jednemu zwycięstwu zarobił ponad dwa miliony dolarów.

PODWAŻAMY REKORD

Rok później odbyła się kolejna edycja The International, w której nagroda główna była jeszcze większa — aż 11 234 158 dolarów. Wygrała ją drużyna OG.

Najlepiej zarabiający e-sportowiec

26-letni Kuro „KuroKy” Takhasomi to gracz, który według danych z lutego 2018 roku, gdy ustanawiany był rekord, „wyciągnął” z DOTA 2 ponad trzy i pół miliona dolarów, z czego przeszło połowę zgarnął jako członek zespołu Team Liquid, wygrywając wspomniany w poprzednim rekordzie turniej The International 2017. Od tego czasu KuroKy nie próżnował i zarobił kolejne kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Jego obecny zysk z gier wynosi 4 136 926 dolarów.

Niektórym wystarcza granie w grę, by zostać milionerem. - 2019-02-08
Niektórym wystarcza granie w grę, by zostać milionerem.

Najlepiej zarabiająca drużyna e-sportowa

W e-sporcie rekordy najwidoczniej chodzą stadami. Najlepiej zarabiającą drużyną e-sportową na świecie jest wspominany już wcześniej Team Liquid. Znakomita większość przychodów zespołu pochodzi z DOTA 2, ale ta organizacja odnosiła też sukcesy w takich tytułach jak StarCraft, Quake, Counter-Strike czy Street Fighter V. Według danych z 20 lutego 2018 roku, gdy udokumentowany został rekord, grupa w sumie zarobiła 18 580 530 dolarów. Obecnie wynik ten wzrósł do 25 293 958 dolarów.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Fallout 4

Fallout 4

Minecraft

Minecraft

Dark Souls

Dark Souls

Dota 2

Dota 2

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Cuphead

Cuphead

EVE Online

EVE Online

LEGO Dimensions

LEGO Dimensions

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4
Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.

Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?
Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?

Zdobywanie trofeów stało się standardem w prawie każdej grze wideo. Mają one motywować do odkrywania wszystkich elementów i wspierać graczy w doświadczaniu klimatu danej produkcji. Czy tak jest w rzeczywistości?