Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2018, 15:06

autor: ElMundo

Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?

To już piąty raz, gdy prezentujemy Wam listę niezłych gier, które możemy odpalić na wysłużonym laptopie. Sprawdźcie, jakie produkcje przygotowaliśmy dla Was tym razem – nie zabrakło nowych gier czy sandboxów.

Wielu z nas wciąż dumnie korzysta ze szlachetnego, sprawdzonego w boju, kilkuletniego sprzętu z procesorem sprzed paru generacji. Równie często zdarza nam się kupić notebooka ze zintegrowaną „grafiką”, bo to przecież narzędzie pracy, no i tak jest taniej.

Wydawać by się mogło, że posiadacze takich urządzeń powinni zapomnieć o graniu, ale nie jest to prawda. Spróbujemy Was o tym przekonać, prezentując piątą już odsłonę naszego przeglądu ciekawych tytułów na stare (i słabe) laptopy.

Co ważne, w niniejszym tekście znajdziecie zarówno kilkuletnie doskonałe produkcje, jak i nieco mniej znane „indyki”, które jednak pod względem grywalności zdecydowanie dają radę. Zestawienie jest mocno zróżnicowane, więc możecie być pewni, że każdy wyszuka tu coś dla siebie.

Ponownie do testów gier użyłem ośmioletniego laptopa Acer 5738G. To sprzęt, który tak naprawdę nie zawiódł mnie jeszcze ani razu – oczywiście, nie obyło się bez formatowania dysku, reinstalacji systemu czy wymiany ładowarki, ale na tym się skończyło. I choć widać, że matryca ma swoje lata, lapek nadal dobrze mi służy.

SPECYFIKACJA NASZEGO TESTOWEGO LAPTOPA:

 1. Procesor: Intel Core 2 Duo T6600 2.2 GHz
 2. RAM: 4 GB DDR2
 3. Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 4570 512 MB
 4. Dysk: 500 GB HDD
 5. Ekran: 15,6”, rozdzielczość 1366x768

CZEGOŚ BRAKUJE?

Gracie na starym laptopie i znacie tytuły, których zabrakło na tej liście? Dajcie nam znać o tym w komentarzach. Lista jest za krótka? Warto zajrzeć do poprzednich odsłon tego cyklu.

 1. Część I
 2. Część II
 3. Część III
 4. Część IV

CO NAM NIE ODPALIŁO?

Przygotowując ten tekst testowaliśmy sporo gier – a niektóre chodziły na naszym laptopie za słabo, żeby znaleźć się na liście. Były to między innymi Cywilizacja 5, Sleeping Dogs, Firewatch, SUPERHOT.

Stardew Valley

Screeny w tekście zostały wykonane na ośmioletnim laptopie, żeby pokazać, na jaką jakość grafiki możecie liczyć. - 2018-07-24
Screeny w tekście zostały wykonane na ośmioletnim laptopie, żeby pokazać, na jaką jakość grafiki możecie liczyć.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE:

 1. System operacyjny: Windows Vista lub lepszy
 2. Procesor: 2 GHz
 3. Pamięć RAM: 2 GB
 4. Karta grafiki: 256 MB VRAM-u i Shader Model 3.0

Zestawienie zaczynamy od produkcji, która dość niespodziewanie stała się ogromnym hitem ze sprzedażą liczoną w milionach. Mowa o Stardew Valley, czyli kapitalnie zaprojektowanej grze opowiadającej o rozwoju gospodarstwa rolnego w bajkowym świecie. W grze sadzimy rośliny, zbieramy plony, hodujemy zwierzęta, a przy okazji rozbudowujemy naszą wiejską siedzibę i całą farmę. Genialne w swojej prostocie i jeżeli graliście chociażby w kultowego Harvest Moona, to wiecie, czego możecie się spodziewać.

Oczywiście aspekt strategiczny to nie wszystko – tytuł oferuje także całkiem rozbudowany moduł interakcji z innymi postaciami ze świata gry, możemy więc zawierać nowe przyjaźnie czy wdawać się w romanse. Pojawia się również walka, gdy nasza postać eksploruje kolejne poziomy podziemi. Stardew Valley oferuje ogromną swobodę, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Nas jednak oczywiście najbardziej interesuje to, czy z uruchomieniem gry oraz płynną rozgrywką na testowym urządzeniu nie było żadnych problemów. Pozycja ta charakteryzuje się dość prostą, dwuwymiarową, 16-bitową grafiką, która nie ma prawa sprawić jakichkolwiek kłopotów nawet mocno leciwemu sprzętowi. W trakcie zabawy mogłem na moim laptopie liczyć na stałe 60 klatek na sekundę.

Stardew Valley

Stardew Valley

Mount & Blade: Warband

Mount & Blade: Warband

Hollow Knight

Hollow Knight

Factorio

Factorio

Banished

Banished

Worms W.M.D

Worms W.M.D

Operator numeru alarmowego

Operator numeru alarmowego

Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać
Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać

Nowy laptop do gier za 1799 złotych! Wspaniała oferta, myślimy, a potem patrzymy na specyfikację i odkrywamy dwurdzeniowy procesor i kartę graficzną, która w trzyletnim już Wiedźminie 3 wyciąga 18 FPS-ów na poziomie low w rozdzielczości HD.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.