Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 16 kwietnia 2018, 15:14

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje

Powroty do gier z młodości potrafią być bolesne – oprawa, która kiedyś zachwycała, dziś potrafi skutecznie odpychać. Istnieją jednak gry, które dzięki odpowiedniej stylistyce starzeją się wyjątkowo godnie, nawet dziś zachwycając.

Dzięki rozwojowi technologii stale dostajemy coraz ładniejsze, bardziej realistyczne i imponujące wizualnie gry. Choć w ostatnich latach tempo ewolucji oprawy graficznej zwolniło w stosunku do czasów pierwszych trójwymiarowych tytułów, postępu negować nie można – wystarczy porównać taką Forzę Motorsport 6, God of War czy Horizon Zero Dawn z pozycjami dostępnymi na konsole siódmej generacji, by stwierdzić, że zmiany na lepsze są widoczne na pierwszy rzut oka.

To, że nowe gry stają się coraz ładniejsze, nie służy, rzecz jasna, starszym produkcjom, na które graczom przyzwyczajonym do współczesnych fajerwerków trudno jest patrzeć. O ile do tytułów sprzed kilku lat, jeśli tylko nie jesteśmy zafiksowanymi na punkcie oprawy maniakami (bardziej od grania interesującymi się liczbą klatek na sekundę i rozdzielczością), wrócić udaje się jeszcze dość łatwo, tak już pozycje sprzed lat kilkunastu mogą skutecznie zrazić do siebie tym, że są najzwyczajniej w świecie brzydkie. Problem ten prawie nie dotyczy gier dwuwymiarowych, ale w przypadku produkcji 3D okazuje się, że to, co jeszcze dekadę temu zachwycało, dziś sprawia, iż ponowny kontakt z danym dziełem wymaga olbrzymiego samozaparcia.

Istnieje na szczęście pewna metoda, która umożliwia grze zachowanie młodości przez o wiele dłuższy czas. Cel-shading oraz jemu podobne techniki renderowania i stylizowania sprawiają, że gra zyskuje przypominające kreskówki kształt. Dzięki temu nawet kilkanaście lat po swym debiucie potrafi nadal wyglądać niemal równie atrakcyjnie, co w dniu premiery. Techniki te są w ostatnich latach szczególnie lubiane przez twórców gier niezależnych, gdyż pozwalają im przy znacznie niższych środkach stworzyć naprawdę ładnie wyglądające gry. Nie brak jednak również tytułów wysokobudżetowych, przy których deweloperzy zdecydowali się na taki kierunek artystyczny, osiągając naprawdę świetnie prezentujące się rezultaty. Wybraliśmy najciekawsze gry tego typu - gry, które się nie starzeją.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Borderlands 2

Borderlands 2

Dragon Ball FighterZ

Dragon Ball FighterZ

Persona 5

Persona 5

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Okami HD

Okami HD

Auto Modellista

Auto Modellista

Piękne i nietypowe – gry, które zaskoczyły pomysłem na grafikę
Piękne i nietypowe – gry, które zaskoczyły pomysłem na grafikę

„Liczy się grywalność, a nie grafika”. Tak często tłumaczy się słabszą jakość oprawy wizualnej. Grafika jednak nie musi być tylko albo dobra, albo słaba. Może być też ciekawa, pomysłowa, intrygująca, niezwykła i takie właśnie przykłady wyszukaliśmy.

Graficzne petardy – gry, które usmażą pecety w 2020 roku
Graficzne petardy – gry, które usmażą pecety w 2020 roku

Kiedy lis z Małego Księcia twierdził, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, na pewno nie miał na myśli hiperrealistycznego oświetlenia oraz technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Zresztą, co on mógł wiedzieć, był tylko lisem.

Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie
Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie

Starsze gry wciąż potrafią bawić, choć niestety ich oprawa wizualna może odstraszyć. Dzięki naszej kuracji odmładzającej spotkania z nimi staną się znacznie przyjemniejsze!