Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

Seria Kingdom Rush

Model biznesowy: płatna gra z opcjonalnymi mikrotransakcjami

{wksrocie}

SERIA KINGDOM RUSH W SKRÓCIE

  1. Producent: Ironhide Game Studio
  2. Wydawca: Ironhide Game Studio
  3. Data premiery (pierwszej gry): lipiec 2011

{/wskrocie}

Wspominaliśmy już o najnowszym przeboju Ironhide Game Studio, czyli grze RTS – Iron Marines. Równie godne uwagi są jednak wcześniejsze dokonania tego zespołu, a konkretnie trylogia strategii tower defense Kingdom Rush.

W skład cyklu wchodzi Kingdom Rush, Kingdom Rush Frontiers oraz Kingdom Rush Origins. Wszystkie trzy produkcje bazują na podobnej mechanice. Każda oferuje serię map pokrytych ścieżkami prowadzącymi do bazy. Kroczą nimi armie wrogów, a naszym zadaniem jest ich wyeliminowanie, zanim dotrą do celu. Na poboczach dróg umieszczono punkty, gdzie da się postawić wieże, w których szkolą się różnego rodzaju jednostki, automatycznie atakujące nieprzyjaciół. Do tego możemy korzystać z aktywowanych ręcznie zaklęć oraz wydawać bezpośrednie rozkazy bohaterom.

Wszystkie te mechanizmy występują w wielu produkcjach tower defense, ale trudno mieć o to pretensje do studia Ironhide, gdyż to właśnie seria Kingdom Rush spopularyzowała te rozwiązania i sprawiła, że kopiują je niezliczeni konkurenci. Cykl nie potrzebuje zresztą innowacji, by zachwycać. Jego siłą są przede wszystkim wyśmienicie zaprojektowane kampanie z perfekcyjnie zbalansowanymi mapami i jednostkami. To właśnie te elementy sprawiają, że jest to najlepsza marka tower defense dostępna na rynku mobilnym.

  1. Zobacz grę Kingdom Rush w sklepie Google Play
  2. Zobacz grę Kingdom Rush Frontiers w sklepie Google Play
  3. Zobacz grę Kingdom Rush Origins w sklepie Google Play

Sid Meier’s Civilization Revolution 2

Model biznesowy: premium

CIVILIZATION REVOLUTION 2 W SKRÓCIE
  1. Producent: Firaxis
  2. Wydawca: 2K Games
  3. Data premiery: listopad 2014

Ostatnią produkcją, którą chcemy polecić, jest Sid Meier’s Civilization Revolution 2. To poboczna odsłona legendarnej pecetowej serii turowych strategii, opracowana od podstaw z myślą o rynku mobilnym.

Autorzy bardzo sprawnie skompresowali mechanizmy zabawy, upraszczając je tak, by rozgrywka była szybsza i mniej skomplikowana – z zachowaniem jednak rdzenia, za który pokochali tę markę pecetowcy. W grze wybieramy jedną z kilkunastu nacji i musimy poprowadzić ją do globalnej dominacji. Należy gromadzić surowce, wznosić i ulepszać miasta, rozwijać technologie, werbować armię i toczyć wojny. Nie zabrakło także dyplomacji i handlu.

Tytuł oferuje dużą swobodę działania. Sukces da się osiągnąć nie tylko poprzez podbój, ale również uzyskując miażdżącą przewagę technologiczną, kulturalną lub ekonomiczną. Co ważne, każda z tych metod zapewnia równie dużo zabawy, a omawianą produkcję, mimo uproszczeń, cechuje głębia, której może jej pozazdrościć większość mobilnych strategii.

  1. Zobacz grę Sid Meier’s Civilization Revolution 2 w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.