Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Transport Tycoon

Model biznesowy: premium

TRANSPORT TYCOON W SKRÓCIE
  1. Producent: 31x Limited
  2. Wydawca: 31x Limited
  3. Rok premiery: 2013

Przyzwyczailiśmy się, że gdy marka pecetowych strategii ekonomicznych wchodzi na rynek mobilny, rezultatem są najczęściej uproszczone spin-offy, których główny cel stanowi wyciąganie pieniędzy za pomocą agresywnych systemów mikropłatności. Od tej zasady są na szczęście wyjątki, a jeden z najważniejszych to Transport Tycoon.

Pecetowy pierwowzór z 1994 roku do dzisiaj pozostaje jedną z najlepszych gier tego typu, a i jego mobilne wcielenie nie zawodzi. Duża w tym zasługa faktu, że nad projektem czuwał twórca oryginału, czyli Chris Sawyer. Nowe wcielenie Transport Tycoona zawiera wszystko to, co pokochali fani ponad dwie dekady temu. Dostajemy więc grę o rozwoju firmy transportowej z bardzo skomplikowanym modelem ekonomicznym, który sprawia, że skuteczne prowadzenie przedsiębiorstwa transportującego towary i osoby drogą lądową, powietrzną i wodną okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Tutaj na zysk trzeba solidnie zapracować, a błędy drogo nas kosztują.

Jednocześnie mechanizmy te ubrano w świeże szaty. Cała oprawa graficzna oraz interfejs są nowe, pomyślane tak, by pasowały do specyfiki ekranów dotykowych. Rezultat to prawdziwy majstersztyk i jedna z absolutnie najlepszych strategii ekonomicznych dostępnych na rynku mobilnym.

  1. Zobacz grę Transport Tycoon w sklepie Google Play

Clash Royale

Model biznesowy: free-to-play

CLASH ROYALE W SKRÓCIE
  1. Producent: Supercell
  2. Wydawca: Supercell
  3. Rok premiery: 2016

Clash Royale to jeden z największych mobilnych przebojów. Przez pierwsze trzy lata od premiery, jak wylicza Sensor Tower, gra przyniosła 2,5 miliarda dolarów dochodów. To oznacza, że średnio społeczność gry wydawała 2,3 miliona dolarów dziennie. Niezły wynik, prawda?

Rozgrywka sprowadza się tu do starć monarchów, z których każdy znajduje się we własnym zamku. Twierdze te połączone są drogami, po których wysyłamy jednostki. Zabawę urozmaicają karty wywołujące dodatkowe efekty, takie jak np. aktywacja zaklęć, czy przywołujące postacie.

Clash Royale jest proste do opanowania, ale kryje w sobie duże pokłady głębi, a do tego gracz ma większy wpływ na rozgrywkę niż w wielu innych mobilnych strategiach i mniej zależy tutaj od mikropłatności niż w takim np. Clash of Clans. W rezultacie gra zyskała dużą popularność e-sportową. Turnieje ogląda masa osób, a w sieci nigdy nie brakuje chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności.

  1. Zobacz grę Clash Royale w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.