Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 15 sierpnia 2017, 13:37

autor: Meehow

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Święto Wojska Polskiego, które wypada 15 sierpnia, w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku to nie tylko defilady i rozważania na temat historii polskiego rzemiosła wojennego czy aktualnych problemów i zagadnień związanych z obronnością. Dla nas, graczy, to także okazja do wspomnienia gier, w których wystąpili polscy żołnierze, a nawet rycerze czy husarze. Wbrew pozorom lista zawiera kilka niebanalnych pozycji, a kwestia polskiego oręża na tle dziejów świata jest daleka od wyczerpania przez branżę elektronicznej rozrywki. Przyjrzyjmy się zatem polskim formacjom wojskowym w grach.

Szukając rodzimych wojsk w grach wideo, sięgnęliśmy do wielu tytułów, ale nie do wszystkich. Wypatrywaliśmy rodaków w strategiach, strzelankach, a nawet w produkcjach free-to-play. Patrzyliśmy głównie na gry o II wojnie światowej, ale i na te o średniowieczu. Nie zwracaliśmy za to uwagi, gdy dany polski oddział lub formacja pojawiły się tylko jako kosmetyczny element, czy fragment cut-scenki. Ostatecznie wybraliśmy te pozycje, które uznaliśmy za ciekawe. Jeśli kojarzycie inne gry, w których występuje polskie wojsko, dajcie znać w komentarzach.

Pogromcy krzyżaków, czyli polskie rycerstwo

Armia Królestwa Polskiego i sojuszników pod Grunwaldem w Medieval II: Total War. - 2017-08-15
Armia Królestwa Polskiego i sojuszników pod Grunwaldem w Medieval II: Total War.
POLSKIE RYCERSTWO:
  1. Pojawiło się w grach: Polanie, seriach Total War, Crusader Kings, Europa Universalis i wielu innych
  2. Okres historyczny: X–XV w.
  3. Największe sukcesy: bitwa pod Grunwaldem (1410), bitwa nad Orszą (1514)

Zestawienie rozpoczynamy od zbrojnych formacji średniowiecznego Królestwa Polskiego. Najważniejszą produkcją, która przedstawia polskie wojsko wieków średnich, jest strategia czasu rzeczywistego Medieval: Total War II. Unikatowych jednostek Polska ma kilka, są to m.in. rycerze, szlachta, gwardziści, pocztowi i łucznicy, przy czym dwie pierwsze posiadają dwa warianty: konny i spieszony. Gra pokazuje polskich rycerzy jako symbol okcydentalizacji Królestwa Polskiego, zaznaczając przy tym, że należeli oni do elity ówczesnej Europy ze względu na uzbrojenie i wyszkolenie, choć swoją reputację zawdzięczali głównie efektywnej walce konnej.

Naturalnie w grze strategicznej kluczowymi elementami są statystki i skuteczność na polu bitwy, nie zaś poboczne opisy. Polscy rycerze są potężną jednostką zarówno konno, jak i pieszo, choć duży minus konnego wariantu stanowi brak dyscypliny, co może skończyć się na przykład zaatakowaniem przeciwnika bez rozkazu. Zbawienny wpływ na zdyscyplinowanie, aczkolwiek kosztem statystyk i bonusu za szarżę, ma spieszenie. Warto też dodać, że w drugiej części Medievala możemy rozegrać bitwę pod Grunwaldem, a więc potyczkę będącą najbardziej ikonicznym zwycięstwem rycerstwa Królestwa Polskiego.

Polanie, czyli początki polskiej wojskowości

Polanie II wyglądali trochę jak WarCraft III. - 2017-08-15
Polanie II wyglądali trochę jak WarCraft III.

Gra Polanie z 1996 roku – mimo osadzenia w czasach plemiennych na długo przed powstaniem jakiejkolwiek państwowości polskiej – zasługuje na wspomnienie jako pierwszy polski RTS. Produkcja inspirowana WarCraftem została stworzona przez Mirosława Dymka w czasach raczkowania polskiego przemysłu growego i wydana przez firmę USER na pięciu dyskietkach. Rok później ukazała się rozszerzona edycja na płycie kompaktowej.

W Polanach, podobnie jak w strategiach Blizzarda, zajmowaliśmy się rozwojem gospodarki i tworzeniem wojska, używając do tego osobliwej waluty: mleka. Z mlekiem związana jest ciekawostka, gdyż w przeciwieństwie do sytuacji w WarCrafcie czy StarCrafcie zasoby naturalne w Polanach były odnawialne (mowa o trawie na pastwiskach niezbędnych do wypasu krów). Inną istotną różnicą był limit liczebności wojska wynikający z ograniczeń w zakwaterowaniu.

„Polski Warcraft”, jak czasem określano Polan, doczekał się sequela i wersji na Androida. Jakiś czas temu w planach Mirosława Dymka był również remake Polan.

Medieval II: Total War

Medieval II: Total War

World War 3

World War 3

Medal of Honor: Warfighter

Medal of Honor: Warfighter

World of Warships

World of Warships

Enemy Front

Enemy Front

Call of Duty 3

Call of Duty 3

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Kozacy II: Bitwa o Europę

Kozacy II: Bitwa o Europę

Polanie

Polanie

Uprising44: The Silent Shadows

Uprising44: The Silent Shadows

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Wojska Polskiego to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?
Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?

Czy narody mają swoje gry? A jeśli nie, to czy w ogóle ich potrzebują? Na tegorocznym Digital Dragons udało nam się porozmawiać z Danem Vavrą, twórcą Kingdom Come: Deliverance i zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.

11 nadchodzących polskich gier na 11 listopada. Rodzime tytuły, których nie możemy się doczekać
11 nadchodzących polskich gier na 11 listopada. Rodzime tytuły, których nie możemy się doczekać

Na pewno zdajecie sobie sprawę, że nie samym Wiedźminem polska branża stoi. Na 11 listopada wybraliśmy dla Was 11 rodzimych nadchodzących gier, na które warto zwrócić uwagę – jest tu kilka prawdziwych perełek!