Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 czerwca 2021, 11:41

autor: ElMundo

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.

Każdy z nas chętnie wraca pamięcią do dzieciństwa – mieliśmy wtedy tyle wolnego czasu. I często traciliśmy go na wielogodzinne sesje przy komputerach i konsolach, co miło wspominamy po dziś dzień. Sentyment ma niesamowitą moc – mimo że produkcje sprzed kilkudziesięciu lat często prezentują się już bardzo niekorzystnie, z radością ponownie po nie sięgamy, by przypomnieć sobie ten beztroski okres.

W przywołaniu tych jakże przyjemnych wspomnień pomoże Wam nasza lista, zawierająca mnóstwo klasyki sprzed lat – zestawienie powstało na bazie głosów redaktorów serwisu GRYOnline.pl oraz czytelników, których zapytaliśmy o zdanie za pośrednictwem Facebooka. Wybraliśmy tytuły, które były zdecydowanie najpopularniejsze, choć przy tworzeniu listy kierowaliśmy się też niepowtarzalnym klimatem dzieciństwa – z tego właśnie powodu nie znajdziecie tutaj dzieł pokroju Gothica czy Diablo II, które raczej nie współgrają z aurą beztroskich szkolnych czasów. Pora więc na sentymentalny powrót do dziecięcych lat!

AKTUALIZACJA

Nowych kultowych gier naszego dzieciństwa nie przybywa, bo już od dawna nie jesteśmy dziećmi. Nie znaczy to jednak, że nie możemy uzupełnić tekstu o kolejne tytuły. Postanowiliśmy zaktualizować naszą listę, dodając na ostatniej stronie dwie pozycje. Ich zaprezentowaniem zajął się Marcin Strzyżewski.

Kapitan Pazur

Końcówka XX wieku to czas, kiedy na rynku pojawiło się wiele świetnych, kolorowych platformówek, jednoznacznie kojarzących się z powrotami ze szkoły, rzucaniem tornistra w kąt i szybkim odpalaniem peceta. Jedną z najmilej wspominanych produkcji jest Kapitan Pazur – gra, którą mnóstwo osób określa „tytułem swojego dzieciństwa”. Niektórzy zdołali ukończyć ją kilkanaście razy, a poszczególne etapy znają na pamięć. Z dzisiejszej perspektywy tytuł ten oczywiście nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale blisko 20 lat temu zachwycali się nim wszyscy – zarówno młodsi, jak i starsi gracze.

Poszukiwania fragmentów mapy prowadzącej do legendarnego Amuletu Dziewięciu Istnień zapewniającego wieczne życie to wspaniała i niezwykle zróżnicowana przygoda, przenosząca nas w szereg kolorowych i ślicznie zaprojektowanych światów, z których każdy wymagał zastosowania innej broni czy umiejętności. Wszyscy pamiętają też niezwykle trudne walki z bossami, do których nierzadko podchodziliśmy nawet kilkunastokrotnie – satysfakcja z pokonania przeciwnika była jednak olbrzymia. I choć był to tytuł wymagający poświęcenia mnóstwa uwagi, pewnie wielu wydałoby spore pieniądze na remake bądź pozycję wiernie odtwarzającą klasycznego Kapitana Pazura.

TWOIM ZDANIEM

Kiedy zacząłeś edukację szkolną?

W XX wieku
54,2%
W XXI wieku
45,8%
Zobacz inne ankiety
Sąsiedzi z Piekła Rodem

Sąsiedzi z Piekła Rodem

Kapitan Pazur

Kapitan Pazur

The Neverhood

The Neverhood

Hokus Pokus Różowa Pantera

Hokus Pokus Różowa Pantera

Croc: Legend of the Gobbos

Croc: Legend of the Gobbos

Theme Hospital

Theme Hospital

Książę i Tchórz

Książę i Tchórz

Disney's Tarzan: Gra Akcji

Disney's Tarzan: Gra Akcji

Ace Ventura

Ace Ventura

Jazz Jackrabbit

Jazz Jackrabbit

Disney's Aladdin

Disney's Aladdin

Worms (1995)

Worms (1995)

Deluxe Ski Jump 3.0

Deluxe Ski Jump 3.0

Prehistorik

Prehistorik

Ignition

Ignition

Jakie gry dla dzieci? 9 gier dla waszych pociech
Jakie gry dla dzieci? 9 gier dla waszych pociech

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać
Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.