Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 stycznia 2017, 11:42

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – grafika jak żyleta i inne cuda

Choć wsparcie dla modów nie należy do największych przymiotów Wiedźmina 3, dzieło CD Projekt RED cieszy się aktywną sceną moderską. Sprawdzamy najlepsze modyfikacje, które udało się spreparować fanom w ciągu półtora roku od premiery Dzikiego Gonu.

Random Encounters – bardziej niebezpieczny szlak

Random Encounters:
 1. Język: polski
 2. Twórca: erxv / AeroHD
 3. Rozmiar: 10,3 MB
 4. Premiera: październik 2015
 5. Obecna wersja: 1.22.1 (lipiec 2016 – wymaga „nieoficjalnej” poprawki)

Gdyby ktoś zapytał mnie o zdanie, nie powiedziałbym, że w Wiedźminie 3 brakuje okazji do walki – potwory i bandyci czają się prawie pod każdym krzakiem. Mimo to zwróciłem uwagę na mod Random Encounters – jest to bowiem gratka dla osób, które chciałyby, żeby wzorem klasycznych RPG podróże były urozmaicane przez losowe spotkania z przeciwnikami... albo dla tych, którzy po prostu są spragnieni potyczek.

Choć założenia wydają się dość banalne, twórca modyfikacji podszedł do sprawy bardzo rzetelnie. W menu konfiguracji znalazło się mnóstwo opcji dotyczących owych losowych spotkań – można własnoręcznie ustalić częstotliwość starć z różnymi typami przeciwników (potwory naziemne i latające, ludzie, Dziki Gon), i to odrębnie dla dnia i nocy. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłączyć ataki w miastach czy też umożliwić sobie zdobywanie trofeów na spotkanych w ten sposób wrogach. Ba, da się nawet wybrać z długiej listy, które gatunki potworów mogą napadać na Geralta. Mod uwzględnia również stworzenia z dodatku Krew i wino.

 1. Random Encounters na stronie Nexus Mods
 2. Zaktualizowana wersja moda w Unofficial 1.30–1.31 Mod Update Project
 3. Pobierz modyfikację z naszych serwerów FTP

Instrukcja obsługi

 1. Autor nie zadbał o kompatybilność moda z grą w wersji 1.31, więc pobierz go nie z oficjalnej strony, tylko z paczki Unofficial 1.30-1.31 Mod Update Project – z listy plików wybierz i zapisz na dysku „modRandomEncounters – for patch 1.30.7z”.
 2. Archiwum rozpakuj do folderu „Mods” w katalogu, w którym masz zainstalowanego Wiedźmina 3. (Albo użyj Nexus Mod Managera).
 3. Skopiuj folder „bin” do głównego katalogu gry.
 4. Skopiuj folder „DLCRandomEncounters” do katalogu „DLC” w głównym folderze gry.
 5. Skopiuj zawartość pliku „inputs.txt” (dwie linijki) i wklej je na samej górze w treści plików „input_azerty.ini”, „input_qzerty.ini” i „input_qzertz.ini”, które znajdują się w katalogu bin/config/r4game/legacy/base.
 6. Skopiuj następujący tekst:

<!-- modRandomEncounters -->

<Var builder="Input" id="RefreshRESettings" displayName="mod_menu_settings" displayType="INPUTPC" actions="RefreshRESettings"/>

 1. ...i wklej go tuż pod linijką „<VisibleVars>” w pliku „input.xml” (jego też otwiera się Notatnikiem), który znajduje się w folderze bin/config/r4game/user_config_matrix/pc.
 2. W grze w menu „Mapowanie klawiszy” powinna pojawić się pozycja „Odśwież ustawienia losowych starć” – przypisz jej dowolny przycisk.
 3. Na koniec przejdź do menu „Losowe starcia – mod” w zakładce „Mods” i skonfiguruj poszczególne opcje modyfikacji zgodnie z własnymi preferencjami (albo po prostu na każdym ekranie kliknij opcję „Domyślnie”). Pamiętaj, że za każdym razem, gdy wprowadzisz jakieś zmiany, musisz je zatwierdzić, naciskając klawisz, któremu przypisane zostało odświeżanie ustawień losowych starć.

Random Encounters gryzie się z modem Better Call Ciri (opisanym na następnej stronie). Wprawdzie konflikt skryptów, który uniemożliwia uruchomienie gry, można zażegnać przy użyciu Script Mergera, ale i tak polecam korzystać tylko z jednej z tych przeróbek naraz.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier
Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy
Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy

Wiedźmin 3 nie może się równać z Gothiciem czy serią Elder Scrolls pod względem ilości i jakości dostępnych modów, ale nie znaczy to, że nie jesteśmy w stanie uprzyjemnić sobie spotkań z Białym Wilkiem pewnymi modyfikacjami.

15 świetnych modów AD 2017 – Wiedźmin 3, Skyrim i Gothic na sterydach
15 świetnych modów AD 2017 – Wiedźmin 3, Skyrim i Gothic na sterydach

Modów jest niemal tyle, ile gier na Steamie. W tym zalewie łatwo przegapić najciekawsze – wybraliśmy więc 15 świetnych modyfikacji do takich kultowych gier jak Wiedźmin 3, Skyrim czy Gothic.