Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 lutego 2015, 12:48

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Kto się boi swastyki? Nazistowskie symbole w grach wideo

Hitlerowcy w grach pojawiają się już od lat 80. ubiegłego wieku, ale co ciekawe – nie zawsze towarzyszy im odpowiednia dla okresu symbolika. Postanowiliśmy się przyjrzeć zapisom prawnym, które zdołały napsuć deweloperom sporo krwi.

AKTUALIZACJA (24 VII 2017)

W związku z kontrowersjami dotyczącymi możliwej cenzury w polskiej wersji gry Wolfenstein II: The New Colossus (spojler: na szczęście w rodzimej odsłonie nie zabraknie swastyk) postanowiliśmy odświeżyć nasz starszy artykuł, wyczerpująco omawiający to zagadnienie.

Naziści – w przeważającej części w formie wysyłanego przeciw graczowi mięsa armatniego – w grach komputerowych pojawiają się właściwie od momentu, w którym technologia pozwoliła na wykreowanie z garstki pikseli bardzo dalekiego od fotorealizmu hitlerowca. Nic dziwnego: w powszechnej świadomości pamięć o zbrodniach, dokonanych w imię narodowego socjalizmu, nadal jest bardzo żywa, zaś sama doktryna kojarzy się większości osób jak najgorzej.

Często w grach brakuje jednak odpowiednich dla czasu oraz miejsca akcji emblematów, insygniów czy flag, nieodłącznie związanych z niemieckim nazizmem. Na prawach, które często bardzo ostro regulują wykorzystanie tych elementów, w pewnym sensie tracą sami gracze, którym odbiera się poczucie jak najwierniejszego odzwierciedlenia realiów. Czy walka z agresywnymi ideologiami powinna się odbywać poprzez cenzurowanie ich symboliki?

Bionic Commando pierwotnie ukazało się w Japonii jako Hitler’s Revival: Top Secret.
Bionic Commando pierwotnie ukazało się w Japonii jako Hitler’s Revival: Top Secret.

Swastyka – znak kojarzony głównie z hitlerowskimi Niemcami – nie wszędzie ma tak pejoratywny wydźwięk, jak w Europie czy Ameryce. Wyjeżdżając do Azji, szczególnie wschodniej, możecie doznać kulturowego szoku, bowiem symbol ten jest nadal stosowany. Nie wyraża on oczywiście poparcia dla doktryny narodowego socjalizmu: oznacza szczęście, pomyślność oraz równowagę. Szczególnie łatwo można na ten znak zobaczyć w Indiach i w Japonii, gdzie zdobione są nim liczne budynki, ale przed II wojną światową był spotykany także na Starym Kontynencie. Swastyki używało m.in. fińskie czy łotewskie lotnictwo.

Aby dokładnie określić, kiedy naziści rozpoczęli odgrywać znaczącą rolę w świecie elektronicznej rozrywki, trzeba byłoby się przekopać przez niezliczone tytuły, z czego spora część liczyłaby sobie ponad dwie i pół dekady. Dość powiedzieć, że kultowa platformówka na automaty coin-op, Bionic Commando z 1987 roku, oryginalnie opowiadała właśnie o grupie narodowych socjalistów zdeterminowanych, by wskrzesić samego fuhrera.

Historię pozostawiono bez zmian na rynku japońskim, jednak wersję angielską mocno zmodyfikowano: po hitlerowcach nie ma tu już śladu (choć wygląd głównego bossa, Master-D – w tym charakterystyczna fryzura oraz zarost – w niczym nie różni się od przywódcy Trzeciej Rzeszy). Spośród innych klasyków z podobnej symboliki korzystał oczywiście Wolfenstein 3D z 1992 roku, ojciec gatunku FPS-ów. Ba, nawet tak niewinny tytuł jak The Legend of Zelda był oskarżany o nazistowskie podteksty po tym, jak gracze zorientowali się, że jedno z pomieszczeń ma kształt podobny do swastyki. Twórcy jednak łatwo obronili się przed tymi zarzutami, bowiem zaprojektowany przez nich etap nie był inspirowany Hakenkreuzem, a powszechnie stosowanym przez buddystów znakiem Manji, oznaczającym równowagę i harmonię.

Gracze na całym świecie nie potrafią sobie wyobrazić serii Wolfenstein bez nazistowskich symboli. Gracze w Niemczech nie muszą sobie wyobrażać. To ich norma. - 2017-07-24
Gracze na całym świecie nie potrafią sobie wyobrazić serii Wolfenstein bez nazistowskich symboli. Gracze w Niemczech nie muszą sobie wyobrażać. To ich norma.

W nowym millenium ogromną popularność zyskały FPS-y osadzone w czasie II wojny światowej. Najpierw serca graczy podbiło Medal of Honor, potem zdetronizowała go seria Call of Duty. W obu walczyliśmy przeciw hitlerowcom, więc pojawiły się oczywiście także symbole nazistowskie. Wkrótce jednak zaczęło ich brakować.

W Medal of Honor: Airborne na przykład trudno było znaleźć budynek ozdobiony swastyką. Nadal zdarzały się oczywiście wyjątki, których twórcy stawiali sobie za punkt honoru pokazanie insygniów Trzeciej Rzeszy – wśród najnowszych tytułów wyróżnił się na tym polu Wolfenstein: The New Order – ale tendencja zmierzała raczej w stronę tego, by elementów jednoznacznie kojarzących się z doktryną narodowego socjalizmu unikać. Wszystko przez pewien zapis w prawie naszych zachodnich sąsiadów.

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4

Wolfenstein II: The New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus

Call of Duty 2

Call of Duty 2

South Park: Kijek Prawdy

South Park: Kijek Prawdy

Wolfenstein

Wolfenstein

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D

Velvet Assassin

Velvet Assassin

Gry, w których możesz zabić Hitlera – dlaczego ciągle marzymy o zemście?
Gry, w których możesz zabić Hitlera – dlaczego ciągle marzymy o zemście?

Możemy śmiało założyć, że przynajmniej jeden gracz na trzech kiedyś zabił Hitlera, jak, kiedy, dlaczego i czy to naprawdę miałoby sens? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

UFO, okultyzm i brak Holocaustu  – naziści w popkulturze
UFO, okultyzm i brak Holocaustu – naziści w popkulturze

Jak naziści znaleźli się na Księżycu? Jakie okultystyczne obrzędy uprawiano za murami zamku Wewelsburg i po co SS-mani ruszyli z ekspedycją do Tybetu? Pomóżcie nam tropić nazistów.

Seria wielu rewolucji. Jak Wolfenstein odmieniał oblicze gier wideo
Seria wielu rewolucji. Jak Wolfenstein odmieniał oblicze gier wideo

Niewiele jest tak naprawdę serii, które mogą pochwalić się mianem pionierów w jakimkolwiek aspekcie interaktywnej rozrywki. Tym bardziej imponujące jest więc to, co zdołał osiągnąć cykl Wolfenstein, który nie raz i nie dwa rewolucjonizował świat gier.

Komentarze Czytelników (46)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.02.2015 14:04
Dead Men
odpowiedz
Dead Men
121
Generał

@beldarot 12
A najwiecej to komuzim made in mao tylko 80 mln swoich obywateli

13.02.2015 14:08
1
odpowiedz
zanonimizowany561661
45
Senator

Ja osobiście bardzo boję się swastyki i tego że ludzie pod sztandarami ze swastyką kiedyś mogą maszerować ulicami Krakowa

13.02.2015 14:21
2
odpowiedz
Kapitan Krwotok
19
Pretorianin

Swastyka na ziemiach polskich jest znana od bardzo dawna. Pochodną swastyki są tak zwane "ręce boga" które są symbolem polskich rodzimowierców. Swastyka jest także widoczna na herbie borejko. Wyobrażacie sobie, że pod Grunwaldem mógł być polski rycerz ze swastyką na tarczy, bijący Niemców(między innymi)? Zresztą swastyka miałą w Polsce pozytywny wydźwięk jeszcze nie tak dawno, bo przed II wojną znajdowała się na niektórych odznakach wojskowych. Obczajcie sobie w internecie odznaki strzelców podhalańskich na przykład ;)

13.02.2015 14:35
Amazing_Maurice
odpowiedz
Amazing_Maurice
86
Pretorianin

W moim domu wiszą chińskie dzwonki z dziesiątkami malutkich swastyczek, zapewne pozostałości po dziesiątkach malutkich nazistów :D fajny artykuł! Meh, świetny temat, aż żałuję, że na niego nie wpadłem.

13.02.2015 14:37
Ahaswer
odpowiedz
Ahaswer
81
ciwun

Tak, jeśli jest ona (swastyka) wpisana w kontekst historyczny i nie stanowi żadnego narzędzia propagandowo-ideologicznego, które mogłoby być wykorzystane przez oszołomów.

Swastyka jest starym symbolem, ale IIWŚ ten symbol niejako przedefiniowała i przynajmniej w naszym kręgu kulturowym jednoznacznie się ze zbrodniami hitlerowskimi kojarzy. Mówienie, że kiedyś gdzieś coś innego symbolizowała, a więc można ten niewinny symbol bez ograniczeń stosować, jest nieporozumieniem.

13.02.2015 15:18
odpowiedz
k0v4L
13
Legionista

Jestem fanem symulatorów lotniczych, szczególnie tych z okresu WWII i dobija mnie jak na niemieckich maszynach, nie występuje ten element. Nawet w najnowszym ił 2 sturmovik jest jakaś śmieszna podróba. Ale od czego są mody:)

13.02.2015 15:33
odpowiedz
zanonimizowany486144
68
Generał

^ no właśnie. brak swastyki w Iłach jest rażący (fińskiej też nie znajdziemy).

tę poprawnościową tendencję widzimy nawet w modelarstwie (swastyka wprawdzie jest w kalkomaniach, ale rozkawałkowana).

13.02.2015 15:49
odpowiedz
juz_sam_nie_wiem
95
Pretorianin

[3] - jest tak z prostej przyczyny, przecież to zwycięzcy piszą historię. Bo co to za różnica w praktyce, narodowy socjalizm (Włochy Mussoliniego czy III Rzesza) czy "proletariusze wszystkich krajów łączcie się!" (ZSRR, wczesna ChRL czy "demoludy"). W praktyce - żadna.
Także pamiętaj - sierp i malot - raboczyj narod!:)

13.02.2015 17:01
Kettger
😉
odpowiedz
Kettger
107
Red

Komunizm nie jest systemem zbrodniczym, jeśli nie zawiera nawiązań do metod totalitarnych. Prokuratura dosadnie to wyraziła, zezwalając na istnienie KPP.

13.02.2015 17:23
leaven
1
odpowiedz
1 odpowiedź
leaven
84
Pretorianin

Uważam, że zakaz pokazywania swastyki w grach dotyczących II WŚ przynosi większą szkodę bo jest de facto zakłamywaniem historii. Żenujące jest, że nie można pokazywać na samolotach niemieckich swastyk, które przecież na nich były. Może zamiast prawa nakazującego udawanie, że swastyki nie było należałoby zwrócić większą uwagę na nauczanie historii.

13.02.2015 17:25
Dead Men
odpowiedz
Dead Men
121
Generał

@Ahaswer bo swastyk nie było na samolotach tylko były krzyże. Jedyne na cywilnych były

13.02.2015 17:37
lipt0n
👎
odpowiedz
lipt0n
64
Atlas zbuntowany

Swastyki zakazać, ale korzystać ze zdobyczy państwa opiekuńczego III Rzeszy to już nic nie stoi na przeszkodzie.;/

13.02.2015 17:45
1
odpowiedz
zanonimizowany486144
68
Generał

|16| - swastyki samolotów Luftwaffe były malowane na statecznikach pionowych.

13.02.2015 20:21
odpowiedz
catacombe
12
Legionista

Niemcy to hipokryci, zakazują swastyk, a jednocześnie wciąż zezwalają na istnienie nazistowskich partii.

13.02.2015 20:50
odpowiedz
KolGrejt
4
Junior

To tak, jakby zabronić używania w grach symboli na przykład armii amerykańskiej... Przywoływanie tych znaków nie służy w żadnym stopniu obrażaniu czy wypominaniu Niemcom zbrodni, które popełnili, chociaż oni myślą, że tak właśnie jest. Boją się, że będą w dalszym ciągu za nie prześladowani, dlatego zabraniają używania jakichkolwiek ówczesnych symboli czy gestów. Bez sensu...

13.02.2015 20:55
odpowiedz
Invader01
96
Konsul

Może jeszcze zakazać pokazywania swastyk w książkach od historii. W ogóle zakazać mówienia o wojnie, a nieposłusznych walić gumowymi pałami. Przecież to wszystko propaganda.

13.02.2015 22:02
Dragon_666
odpowiedz
Dragon_666
67
Get Twiztid
Wideo

Dla łbów coś co by mogli sobie wbić.
Historia bez cenzury o znaku szczęścia.
https://www.youtube.com/watch?v=0Hbz5NZKCzQ

Ja osobiście bardzo boję się swastyki i tego że ludzie pod sztandarami ze swastyką kiedyś mogą maszerować ulicami Krakowa

Normalnie mistrz!

PS. chcą, nie chcąc polityka III Rzeszy ma się dobrze i jest sukcesywnie kontynuowana przez kanclerz panią M. A zaczęło się od starożytnego Rzymu, ale to już nikomu nie przeszkadza. W końcu to symbole są złe.

13.02.2015 22:35
odpowiedz
1 odpowiedź
Lukxxx
168
Generał

Zakazać symboli, by w międzyczasie realizować postulaty narodowego socjalizmu. Brawo Europo osiągnęłaś szczyt hipokryzji!

13.02.2015 22:46
Stalin_SAN
2
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Niech się chrzanią, swastyka powinna mieć pełne przyzwolenie do stosowania w dziełach odnoszących się do historii - filmy, sztuka czy gry mające miejsce podczas II WŚ bez symbolu swastyki to niezła paranoja. niemcy boją się wszystkiego co związana z II WŚ, ale nie powinno się im dawać żadnej taryfy ulgowej i głośno mówić, że to oni są sprawcami największego zła jakie widział świat.

14.02.2015 13:18
legolas93
odpowiedz
legolas93
45
Konsul

Walcie się z tą poprawnością polityczną. Lewactwo zaczyna coraz bardziej szerzyć swoją propagandę. Trzeba podjąć radykalne środki i pozbyć się tych szumowin.

14.02.2015 14:00
Abdul93
odpowiedz
Abdul93
45
Konsul

czemu nikt nie pamięta o BloodRayne?

14.02.2015 14:16
odpowiedz
Jacenty997
41
Centurion

Niemcy od lat zakłamują historie. Nie bez powodu ciągle używane są przez nich sformułowania o "polskich obozach śmierci". Jeszcze trochę a będą wkręcać że to Polska wywołała wojnę.

14.02.2015 19:05
MAdAss
odpowiedz
MAdAss
11
Legionista

NSDAP (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei)
czyli
Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników

Jest to nazwa partii Hitlera oczywiście jest to lewica choć na wiki jest że niemożna jednoznacznie tak interpretować (swastyka powiewa na sztandarze CZERWONYM), dla przykładu na potwierdzenie mamy na Kubie narodowy komunizm tak jak mamy w Chinach narodowy komunizm, nawet Stalin po 42r odwoływał się do idei narodowych. Narodowy nie znaczy Faszystowski gdyż Faszyzm z kolei odwołuje się przede wszystkim do idei ponad narodowych imperialnych tu np. Globalizacja.

Zarówno wtedy jak i teraz szafuje się symboliką i terminologią do woli.

Komunizm w Rosji miał charakter imperialny czyli można by powiedzieć "faszystowski" (Fasces laska Rzymskich liktorów symbol wielonarodowego imperium rzymskiego). Właściwie to unia europejska nawiązuje coraz mocniej do idei faszyzmu podobnie jak Hitler, dla tego nie powinny dziwić wypowiedzi amerykańskich polityków tak charakteryzujących politykę Merkel.
W czasie wojny Stalin określał faszystami wszystkich którzy byli przeciwko niemu nawet jeden z głównych architektów rewolucji październikowej Trocki dorobił się takiej etykietki i tak już zostało, prawicę w Polsce próbuje się porównywać do Faszyzmu a to dlatego że w Polsce w dalszym ciągu rządzą potomkowie pomagierów Stalina.

Oczywiście to co Narodowe jest jak najbardziej dobre nawet to co imperialne takie morze być np. Alterglobalizm (co do tych globalizmów może nie każdy się zgadzać), całe zło się czai gdzie indziej a już na pewno nie w symbolach które tak jak litery budują wyrazy i zdania, przekazują myśl. Co do prawicy i lewicy ja wolę wyjść ze zdania że prawica, prawo, prawość, człowiek prawy, dobry no i lewo, lewus, zły, to było pierwotne znaczenie takiego podziału ale oczywiście wszystko trzeba zachachmęcić tak by się nikt nie połapał. Dla tego nowi zwolennicy unii czy jednoczenia się zamiast przyjąć etykietkę Antyglobaliści wolą być nazywani Alterglobalistami.

Próba łączenia tego co stało się w Niemczech z prawicą i ideami narodowymi jest nieporozumieniem (pewne wyjaśnienie tego fenomenu można zobaczyć w filmie pt. "Czciciele Czarnego Słońca") zwłaszcza że to była koalicja 3 państw do SS wstępowano w całej europie Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Łotwy, Estonii, Bośni, Ukrainy (około500 000 Ukraińców w SS i drugie tyle Abwhera. Ci wykazali się szczególnym okrucieństwem) i inne a prawica Niemiecka bardzo szybko się od Hitlera odwróciła to właśnie z jej szeregów wychodziły spiski przeciw Hitlerowi, Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg arystokrata Pruski spiskowiec, to była prawdziwa niemiecka prawica to z arystokracji .

Wszystko stoi na głowie Ale nie dziwi nic lewusy rządzą obecnie w całej europie co zresztą widać.

I pamiętajcie najpierw rodzina, ród, klan, plemię, lud, naród a potem dopiero może być Unia albo inny konglomerat, im bardziej wyrazistszy tym miejsce i rola w takim konglomeracie lepiej określona jeśli charakter narodowy jest mało wyrazisty to i rola mało wyraźna można być wtedy co najwyżej białym murzynem i tak w Unii pierwsze skrzypce grają Niemcy i Francuzi a Brytyjczycy i tak sami są wystarczająco mocni my natomiast nałykaliśmy się bzdur i rezygnujemy z własnej tożsamości więc też tak jesteśmy traktowani jako bezosobowa szara masa do roboty i to tylko do czasu do którego będzie potrzebna potem do gazu albo na paszę dla bydła.

15.02.2015 14:38
3
odpowiedz
zanonimizowany809
160
Legend

Nazizm zawiera zarówno elementy ideologii lewicowej jak i prawicowej. To oczywiste dla każdego, kto nie jest przeżarty polityczną demagogią "czarne / białe".

Co do symboliki w grach: na to nie ma wcale jednoznacznego pomysłu, dlatego dobrze jest tak jak jest teraz. Są kraje, w których ludzie stwierdzają, tak - to jednak nam przeszkadza i uznajemy to za równoznaczne z "propagowaniem" i zakazują. W innych - jest dozwolone, bo uznaje się, że gra to tylko gra. I tak właśnie powinno być. Każdy kraj niech sam zdecyduje.

Jeśli chodzi o mnie to pomimo, ze jestem całkowitym wrogiem wszelkich form zbrodniczych (czytaj: autorytarnych) rządów , to w grze mi to nie przeszkadza. Bo gra to tylko gra.

Co do odbioru swastyki: W naszym społeczenstwie, normalny człowiek wie, że to zły symbol. Do dzisiaj żyją przecież niektórzy Wasi rodzice lub dziadkowie, którzy pamiętają co to znaczy wojna i jaki był wymiar okrucieństwa Niemców. Używanie na ulicy tej symboliki, wybielanie jej, stwierdzanie, ze hailowanie to "rzymskie powitanie" a łysi kolesie którzy mają naszywki SS na kostkach to "pasjonaci historii" jest pluciem w twarz polskim Patriotom, którzy z takimi ludźmi walczyli i umierali.
Gra to tylko gra. Tak jak film, to tylko film, trudno by w filmie o II wojnie światowej używać innej symboliki. Tak samo w grze. Ale każdy Polak, który idzie w tym kierunku dalej i uważa, że ogólnie swastyka jest ok i można ją nawet wywieszać na balkonie ponieważ.... to symbol rzymski, pogański, itp - jest w moim przekonaniu idiotą.
Skąd zatem się bierze ta wielka sympatia i obrona swastyki niektórych środowisk? Jest to instrument walki politycznej. Czyli: jeżeli Twój wróg czegoś bardzo nie lubi, to Ty zacznij to lubieć. Wiadomo, że obecne środowiska lewicowe utożsamiają swastykę z "prawicowymi zachowaniami" ze względu na pewne podobieństwa ideologiczne, stąd też ta druga strona bierze ów symbol w obronę. Smutne ale prawdziwe. Już chyba bym wolał, by spalili kolejną tęczę, niż walczyli z politycznymi oponentami nosząc pierścienie z osmiornicą, czy kostki z SS.

15.02.2015 14:48
1
odpowiedz
panula23
1
Junior

Swastyka na przykład nie jest symbolem tylko nazistowskim, po prostu europejczycy mają do niej uraz. Jestem za zakazaniem takiej symboliki w grach ogólnie, ale też wszystko zależy od fabuły gry.

15.02.2015 19:10
mateo91g
odpowiedz
mateo91g
93
Generał

Swastyka powinna być wszędzie tam gdzie faktycznie była. Niedorzeczne jest dla mnie zamienianie swastyki na inne podobne symbole, niczemu to nie służy, tylko fałszuje historię.
Skoro żołnierze Waffen-SS mieli swastykę na przepasce na ramieniu, to czemu w grze mieli my jej nie mieć, a zamiast niej jakiś durny symbol udający swastykę?!

24.07.2017 20:51
Konr@d
odpowiedz
[email protected]
16
Would You Kindly?

Równie wiele wiele cierpienia kryło się pod symbolem krzyża świętego lub półksiężyca weźmy na przykład... inkwizycję, wojny krzyżowe, dżihad. Dla mnie to jest po prostu próba zagrzebania swojej historii tak aby za 200 lat ludzie myśleli że naziści byli dobrzy

24.07.2017 22:33
odpowiedz
Belizariusz
2
Junior

Swastyka to przede wszystkim symbol szczęścia. Nie żeby coś, ale był także stosowany w wojsku polskim przed wojną.. Używany także przez naszych przodków.

25.07.2017 10:28
Cziczaki
odpowiedz
6 odpowiedzi
Cziczaki
133
Renifer

Może i komunizm był straszniejszy od nazizmu, ale Niemcy byli gorsi od Rosjan.

25.07.2017 11:37
odpowiedz
1 odpowiedź
premium900426
23
Chorąży

z jakiej to z gdy jest to zdjęcie na pierwszej stronie

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze