Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360
Okładka Velvet Assassin (PC)

Velvet Assassin

Sabotage

Gra akcji przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby. Wcielamy się w postać agentki brytyjskiego wywiadu z okresu II Wojny Światowej, wykonując niebezpieczne misje za liniami wroga.

Akcji | TPP

Okładka Velvet Assassin (PC)

data premiery gry:

30kwi2009

PC X360

Velvet Assassin to gra akcji, w której zmagania głównej postaci obserwuje się z perspektywy trzeciej osoby. Produkcja ta opracowana została przez niemiecką firmę Replay Studios, czyli autorów m.in. strzelaniny Tunnel Rats.

Fabuła gry osadzona jest w realiach II Wojny Światowej, a gracz wciela się w rolę agentki brytyjskiego wywiadu MI6, Violette Summer. Główna bohaterka w trakcie swych przygód odwiedza między innymi Francję (Paryż), Niemcy (port w Hamburgu) oraz Polskę (okupowana Warszawa), zajmując się sabotowaniem konstrukcji wroga oraz eliminacją wysoko postawionych oficerów. Rozgrywka ma liniowy charakter, choć oprócz wykonywania głównych zadań możliwe jest także odnajdywanie tajnych akt wywiadu czy ukrytych skarbów.

W omawianej produkcji bardzo duży nacisk położono na konieczność pozostawania w ciągłym ukryciu. Violette przez większość czasu gry przemieszcza się w cieniu, unikając wrogich wartowników, bądź też atakując ich z zaskoczenia. W tym drugim przypadku gracz może liczyć na dokonywanie wielu efektownych egzekucji. Otoczenie jest częściowo interaktywne, a więc można wyłączać światła w celu odwrócenia uwagi przeciwników, porażać wrogów prądem czy wystawiać ich na działanie trujących substancji.

Violette oprócz niezawodnego noża wykorzystuje także inne narzędzia zagłady, między innymi pistolety z tłumikiem, pistolety na flary czy karabiny snajperskie. Amunicja występuje jednak w bardzo ograniczonych ilościach, zmuszając gracza do mniej agresywnego charakteru rozgrywki.

Ciekawą atrakcją gry jest tryb zatrzymania czasu, z pomocą którego sterowana postać może szybko zniknąć z pola widzenia przeciwników czy w prostszy sposób ich wyeliminować.

Oprawa wizualna Velvet Asssassin prezentuje stosunkowo wysoki poziom wykonania. Na uwagę zasługuje realistyczna gra świateł i cieni. Producent zastosował ponadto wiele ciekawych filtrów, między innymi rozmycia ekranu.

Na warstwę dźwiękową składają się w głównej mierze kwestie dialogowe wypowiadane przez wrogów w ich ojczystym języku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 666 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,9 / 10 na podstawie 214 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,95 PLN

Klasyfikacja PEGI Velvet Assassin

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Velvet Assassin

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 5.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Velvet Assassin - recenzja gry
Velvet Assassin - recenzja gry

Recenzja 13 maja 2009, 11:47

Inteligencja przeciwników w grze wypada przeciętnie, choć na tle innych popularnych skradanek, w których wrogowie są niemal całkowicie ślepi i głusi, nie jest tak źle. Pole widzenia żołnierzy jest dosyć duże, co przekłada się na większą rozwagę przy przemieszczaniu się pomiędzy kryjówkami. Wszczęcie alarmu oznacza zresztą niejednokrotnie koniec gry, bo nawet jeśli szybko znajdzie się schronienie, to wartownicy i tak jakimś cudem zlokalizują bohaterkę w ciemnościach. Z drugiej strony, z wrogami można niemal w nieskończoność bawić się w kotka i myszkę, używając opcji gwizdania czy przechadzając się po rozbitych kawałkach szyb. Velvet Assassin nie uchronił się przed przestarzałym mechanizmem, znanym choćby z serii Metal Gear Solid, który polega na ucieczce przed wartownikami do innej lokacji. Dla zachowania pewnej równowagi muszę jednak przyznać, że reakcje wrogów bywały niekiedy mało przewidywalne. W rezultacie może zdarzyć się, że śledzony wartownik nagle obejrzy się za siebie.

PC
X360