Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Assassin's Creed Origins PS4

Assassin's Creed: Empire

Kolejna pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii Assassin's Creed, będąca prequelem całego cyklu i przenosząca graczy w najodleglejsze jak dotąd czasy starożytnego Egiptu. W trakcie zabawy wcielamy się w postać Bayeka - nubijskiego wojownika, a zarazem jednego z założycieli bractwa tytułowych Asasynów.

Akcji, Egipt, historyczne, przygodowe gry akcji, sandbox, science fiction, skradanki, starożytność, TPP.

Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362127Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362126Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362125Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362124Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362123Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362122Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362121Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362120Assassin's Creed Origins - screen - 2017-12-27 - 362119

Ubisoft | producent

Ubisoft | wydawca

Ubisoft GmbH | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Assassin's Creed Origins | PS4

27października2017

27października2017

premiera PL

27października2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Assassin's Creed Origins (PS4)
Assassin's Creed Origins

Firma Ubisoft opiera swoją działalność zarówno na zupełnie nowych markach, jak i na sprawdzonych seriach święcących triumfy popularności na całym świecie. Jedną z tych drugich jest bez wątpienia Assassin’s Creed – cykl rozwijany od 2007 roku, którego kolejne odsłony zabierały nas w podróż do odległych zakątków globu: od Ziemi Świętej z czasów krucjat, przez renesansowe Włochy i Paryż w okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, aż po XIX-wieczny Londyn. Opisywane tutaj Assassin’s Creed: Origins wydane między innymi na platformę PlayStation 4, przenosi nas do starożytnego Egiptu, gdzie możemy prześledzić początki bractwa Asasynów, wcielając się w jednego z jego założycieli – Bayeka. Pozycja jest przy tym swego rodzaju nowym początkiem dla serii, oferując większy i bogatszy świat oraz szereg nowych rozwiązań w mechanice rozgrywki.

Fabuła

Akcja Assassin’s Creed: Origins toczy się w starożytnym Egipcie, gdzie swoje początki miało bractwo tytułowych Asasynów. Za powstaniem owego ugrupowania stała intryga, którą gracze poznają w toku przygody, wcielając się w Bayeka z Siwy. Bohater był jednym z nubijskich wojowników, którzy przez wieki służyli faraonom jako agenci i elitarni stróże prawa. On i jemu podobni żołnierze stali się jednak reliktem przeszłości, kiedy do głosu zaczęły dochodzić greckie wpływy wprowadzane przez dynastię Ptolemeuszy – w obliczu zmian protagoniście nie pozostało nic innego, jak dostosować się do nowych realiów.

Podobnie jak miało to miejsce w większości wcześniejszych gier z serii, oprócz wątku historycznego w opisywanej produkcji pojawiają się epizody osadzone w czasach współczesnych. Gracz odkrywa w nich kolejne tajemnice firmy Abstergo Industries, będącej jedynie przykrywką dla działalności zwaśnionego z Asasynami zakonu Templariuszy.

Mechanika

Assassin's Creed: Origins na platformie PlayStation 4 oddaje w nasze ręce rozległy, otwarty świat dorównujący pod względem rozmiarów obszarowi z Assassin's Creed IV: Black Flag. Kraina obejmuje miasta (pokroju Gizy, w której można znaleźć Piramidy i Sfinksa), mniejsze i większe oazy (jak Fajum i Siwa) oraz Deltę Nilu. Tym razem mapa nie została podzielona na mniejsze sektory doczytywane w toku przygody; dotyczy to również rzecznego dna, gdzie można znaleźć podwodne ruiny i wraki zatopionych statków. Istotną rolę odgrywa więc eksploracja, którą uskuteczniamy zarówno na piechotę (po raz kolejny możemy skorzystać z systemu freeruningu, dzięki któremu protagonista wspina się na elementy otoczenia i przeskakuje po nich w zręczny, parkourowy sposób), jak i na grzbiecie wierzchowca – konia lub wielbłąda, które można przyzwać do siebie gwizdnięciem. Oprócz tego w toku przygody możemy powozić rydwanem lub podróżować na pokładzie łodzi.

Świat gry zamieszkują nie tylko dzikie zwierzęta (które Bayek może oswajać i jeśli zajdzie taka potrzeba, wykorzystać jako wsparcie w walce), lecz także postacie neutralne (po raz pierwszy w historii serii ich życie jest podporządkowane cyklowi dnia i nocy oraz indywidualnemu terminarzowi obowiązków). To właśnie od NPC-ów przyjmujemy zadania fabularne i misje poboczne, będące motorem gry. W porównaniu ze zleceniami, jakich podejmowaliśmy się we wcześniejszych grach z serii, questy mają o wiele bardziej otwartą strukturę.

Kolejne zmiany objęły system walki. Autorzy zrezygnowali ze schematu opartego na wyprowadzaniu widowiskowych kontr na rzecz stosowania uników i blokowania ataków tarczą oraz wykorzystywania momentów, kiedy przeciwnicy odsłaniają się na ciosy. Ponadto ataki podzielono na dwie kategorie – lekkie wykorzystujemy przede wszystkim podczas potyczek ze słabszymi oponentami, z kolei stosowanie ciężkich jest jednym ze sposobów na pokonanie opancerzonych wrogów (tyczy się to również bossów). Dodatkowo po naładowaniu specjalnego paska adrenaliny Bayek może wyprowadzić niszczycielski atak zdolny powalić nawet najpotężniejszego oponenta. Na podorędziu bohatera znajdują się zróżnicowane narzędzia mordu – z przeciwnikami radzimy sobie zarówno w zwarciu, przy użyciu broni białej (topory, kije, miecze, sztylety, maczugi), jak i dystansowej (kilka rodzajów łuków); wzorem wcześniejszych odsłon cyklu, oponentów można eliminować również z zaskoczenia, przy użyciu ukrytego ostrza, oraz wykorzystywać wymyślne gadżety pokroju bomb dymnych. Należy też wspomnieć, że elementy ekwipunku można ulepszać w oparciu o rozbudowany system craftingu.

Wyraźnie zarysowane elementy RPG obejmują także rozwój postaci. W toku przygody zdobywamy doświadczenie i awansujemy na kolejne poziomy, a pozyskane punkty zdolności wydajemy na zakup skilli ulokowanych na rozbudowanym drzewku. Umiejętności podzielono na trzy grupy odpowiadające preferowanemu stylowi zabawy: Master Warrior obejmuje talenty dotyczące walki w zwarciu; Master Hunter pozwala opanować korzystanie z łuku i cichą eliminację wrogów; Master Seer z kolei dotyczy narzędzi wykorzystywanych przez Bayeka i manipulacji środowiskiem. Niejako ponad nimi stoi Senu, czyli oswojony orzeł, a zarazem wierna towarzyszka prowadzonego do boju herosa. Ptaka posyłamy na niezbyt odległe zwiady (co pozwala zapoznać się z topografią terenu i pozycjami zajmowanymi przez przeciwników), a rozwijając jego zdolności, gwarantujemy sobie możliwość oznaczania wypatrzonych przez niego adwersarzy, a nawet odwracania ich uwagi.

Kwestie techniczne

Assassin's Creed: Origins działa w oparciu o technologię AnvilNext 2.0 – nowa wersja rozwijanego przez twórców silnika pozwoliła na poprawę jakości oprawy graficznej; uwagę przykuwa zarówno pełne detali otoczenie, jak i bogato animowane postacie. Standardowo dla serii, w przygodzie towarzyszy nam klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7.35 / 10 na podstawie 360 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.3 / 10 na podstawie 418 głosów czytelników.

Gry podobne do Assassin's Creed Origins

Klasyfikacja PEGI Assassin's Creed Origins

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
Analizujemy grę Assassin’s Creed: Origins – 5 najciekawszych zmian

Przed premierą 19 czerwca 2017, 15:10

Warto nadmienić, że Bayek będzie dysponować też umiejętnością pulsacji, zapewne aktywowaną poprzez wykupienie jej na ekranie rozwoju postaci. Działa ona prawie tak samo jak w Assassin’s Creed: Unity, a więc po uderzeniu pulsu oznaczone zostają wszystkie znajdźki w niewielkim promieniu od bohatera.

Komentarze Czytelników (71)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.05.2017 14:27
odpowiedz
Freekson
4
Junior

Wszyscy tak chwalą czwartą część, ale według mnie to była najgorszy assasyn jaki powstał i jedyny jakiego nie ukończyłem bo był tak słaby i nudny, że nie dało się w niego grać. Myślę, że nowy assasyn przyniesie dużo świeżości i będzie się dobrze w niego grało

19.06.2017 16:44
👎
odpowiedz
bombowiec93
8
Legionista

Wygląda jak każdy z ostatnich dwóch asasynów,mogli by chociaż bardziej parkour rozbudować,powinni dłuższą przerwę zrobić z tą marką

20.06.2017 10:31
odpowiedz
5 odpowiedzi
burzol5000
17
Pretorianin

czy każdy assassin to muzułmanin ?

04.09.2017 13:57
😊
odpowiedz
kozi3000
88
Generał
10

Jestem ciekawy wyników. Może gra roku? Zobaczymy.

07.09.2017 16:58
1
odpowiedz
ajax34
40
Porucznik

Co jak co, ale umiejscowienie akcji gry jest świetne. Same miasta wygladaja pieknie,a le tutaj rozgrywka się liczy.

02.10.2017 07:51
👍
2
odpowiedz
zienek2244
2
Junior

Uwielbiam sandboxy. Nie jestem jakimś super fanem serii Assassin's Creed , ale Origins bardzo mnie zainteresował. Oby Ubisoft po 2-letniej przerwie pokazało pazura.

10.10.2017 20:18
odpowiedz
1 odpowiedź
przemkod21
9
Pretorianin
9.0

Proszę żeby było jeszcze lepiej niż jedynka i ( dla mnie słaba) dwójka.

25.10.2017 19:38
odpowiedz
yadin
98
Senator

Sam nie wiem, czy kupić tę grę. Uwielbiam sandboksy, ale sama seria nie zachęca. Niby asasyn, skrytobójca, najemnik, ale filozofia gameplay'u jakby ciągle ta sama.

31.10.2017 10:56
1
odpowiedz
Enigma1990
18
N7

Gram od premiery i jestem zachwycony!

Nie jestem fanem serii, ale Egipt był na tyle intrygujący, że postanowiłem w końcu sprawdzić najnowszą grę z serii AC.

Mamy fajnego Bohatera, piękny i ogromny świat a do tego misje poboczne i aktywności na tyle ciekawe, że potrafią odciągnąć od głównej fabuły. Wprowadzenie uproszczonego systemu RPG to strzał w 10! System walki, Bronie z których każda ma różne cechy czy wykończenia.

Ta gra wciąga i zachwyca detalami.

Na PS4 działa przyzwoicie i większe spadki można jedynie zaobserwować w większych miastach czy Cut scenkach.

Kilmatyczny Egipt na Jesień/Zima idealnie :)

post wyedytowany przez Enigma1990 2017-10-31 11:02:39
31.10.2017 21:33
👍
2
odpowiedz
szpako
14
Legionista
10

Według mnie gra roku. Taki klon wiedźmina w świecie Asasyna. Projekt Egiptu w tej grze to jest mistrzostwo świata, walka na plus, systemy RPG też na plus, fabuła ciekawa, misje poboczne i Bayek także ok. Do niczego się nie przyczepiam, większych bugów nie widzę, gra się bardzo przyjemnie i uwaga gra bardzo wciąga ;)

02.11.2017 12:41
😊
odpowiedz
paweltpb
3
Junior
9.0

Przegrane już kilkanaście godzin i werdykt stawiam jeden, mocne 9. To zdecydowanie dobry konkurent dla Horizona czy rodzimego Wiedźmina.
Wielkim plusem w tej grze jest żyjący świat. UBI naprawdę odrobiło lekcję i jest to najlepszy AC obok legendarnej 2 i Black Flag.

11.11.2017 03:06
👎
odpowiedz
1 odpowiedź
stalkerrr
21
Chorąży

cena na US Store 59.99$ czyli jakieś 217zł
cena na PL Store: 289zł !!!!!

czy ich już całkiem po!@#ało, to ma być to dostosowywanie do średniej zarobków -
drożej niż w stanach?! gra nawet nie ma dubbingu polskiego, za co te 70zł przebitki??????

post wyedytowany przez stalkerrr 2017-11-11 03:09:22
13.11.2017 10:53
odpowiedz
Enigma1990
18
N7
7.0

Niestety.. Od zachwytów do nudy i frustracji.

Piękny Egipt to za mało by wciągnąć mnie na dłużej jak 40h ( tyle wytrzymałem )

Egipt zachwyca klimatem i wykonaniem, niestety praktycznie każde zadanie polega na 3 różnych schematach co staje się przy dłuższych sesjach bardzo męczące i nudne.

Nawet nie da się przejść fabuły, bo lvl sztucznie nas blokują.

Duży plus za elementy RPG i system walki, ale nie jest to świat wciągający nas w wielką przygodę, jest to raczej bardzo ładna piaskownica do podziwiania widoków i robienia w kółko tych samych rzeczy.

16.11.2017 03:53
odpowiedz
1 odpowiedź
adanos339
5
Legionista

A ja z pytaniem...
czy ktos z was kupowal w UK ? (na ps4) ? I czy da sie zmienic jezyk na polski? chodzi mi o same napisy, bo niestety są tylko angielskie, chyba rosyjskie i jakieś jeszcze
Załączam obrazek .

17.11.2017 13:16
👍
1
odpowiedz
radzik21
30
Chorąży
9.0

Jestem gdzieś w połowie gry i ani chwili nudy. Cały czas gdzieś tam w głowie tlą się myśli by grać i grać. Naprawdę ten Assasin to jest krok milowy do przodu w porównaniu do poprzednich tytułów. Piękno Egiptu, super gameplay czego chcieć więcej.

19.11.2017 01:40
👍
3
odpowiedz
Ghostt
2
Junior
10

Właśnie skończyłem grę i jestem zadowolony, gra była świetna polecam, przejście zajęło mi 32 godziny i po tych czasie mam ukończone 60% więc zostało mi ok 10h zabawy, niezmarnowane pieniądze, brawo Ubisoft, tak trzymać :)

30.11.2017 11:25
odpowiedz
Matleys
14
Legionista

Mam wersję na PS4, ale są lagi..... nie wiem czy Ubisoft to poprawi, ale momentami staje się to uciążliwe już.... nie może tak być... gra powinna być w pełni zoptymalizowana...
Spadki są naprawdę dość często..... co robić ? ????

30.11.2017 19:45
odpowiedz
PetersonPe
3
Junior
6.5

Przed kupnem gry na premierę, byłem zachwycony. Po przejściu wątku fabularnego i wielu misji pobocznych zatrzymałem się na 70%.

Gra ma zmarnowany potencjał, dla mnie oprócz świetnej grafiki i postaci samego Bayeka nie ma tu nic godnego do zaoferowania znów. Z początku byłem zachwycony historią i całym otwartym światem, ale zakończenie wątku miłosnego i nagle zaprzestania zabijania dla 'ukrytych' to jakaś kpina i żart.

Plusy:
Świetna grafika i odwzorowany Egipt.
Świetna postać Bayeka.

Minusy:
Misje poboczne największa porażka tej gry - zabij kapitana x1 x2 zabierz skarb. Do obrzygu powtarzalność misji 38838388 razy.
Fabuła z początku była ok, końcówka bez komentarza. Zabijasz tyle osób, by w ostateczności być "ukrytym".

Ocena 6.5.

05.12.2017 09:11
odpowiedz
wacula
1
Junior

Zbliżam się do 30 godzin, fabuła wydaje dopiero na początku, bardzo dużo misji pobocznych, ciekawych misji. Widać wzorowanie się naszym Geraltem, bardzo przyjemny system walki na tą chwilę mocne 8/10

08.12.2017 16:16
odpowiedz
1 odpowiedź
Deamon38
1
Junior

Pograłbym ale PC za słaby ale może wygram tutaj PS4 www.bananki.pl/ps4 i będę miał okazje :D

08.01.2018 22:52
😜
odpowiedz
Natano18
25
Chorąży
9.5

Dla mnie bomba , platyna sie zbliza , moze fabula dupska nie urywa to cala reszta jest spoko , system walki tez ok i caly egipt zrrdzta :)

11.01.2018 14:44
😒
odpowiedz
koka31
18
Chorąży
7.0

Gram na podstawowym ps4 dla mnie zaden szał tekstury sa zwyczajnie slabe jak dla mnie i czy nie jest tak ze nam posiadacza zwyklych ps4 bedzie sie dawac od teraz cos zawsze w gorszej jakosci niz pro i xbobx x??bo tak sie czuje ,nie mówie że gra jest zla wiem ze pewnie w 4k hdr wyglada piekniej ale sorry dla mnie to nie ma startu do horizon zero dawn,tam wszystko bylo dopieszczone i wogole te walki ,tekstury powalaly pieknem,tutaj tego nie czuje ,pomijajac zapchaj znajdzi itd itd gra jest dla mnie srednia ,czekam jeszcze na 4 exy od sony kazdy wie jakie i zegnaj konsolo,

03.03.2018 21:57
odpowiedz
DanteHaHaHa
10
Pretorianin

Gram od 3h i mam ochotę już puścić na allegro - warto iść dalej? początek to jakies mega nudy... znowu zadania idź tam, przynieś to, identyczne co w poprzednich częsciach, miałem już nie kupować nowych AC, ale skusiłem sie recenzjami... widać dałem się zrobić w ch**a

08.03.2018 10:33
odpowiedz
zanonimizowany1253066
2
Junior

Największym plusem jest grafika i piękny świat, którego eksploracja daję nie lada zabawe. Niestety zwiedzanie i wspinanie się w końcu nudzą :( a wątek główny do najciekawszych nie należy nie mówiąc już o zadaniach pobocznych

15.03.2018 09:46
👍
odpowiedz
Szymek1990
1
Junior

Ta część zostawia daleko w tyle wszystkie części cichego zabójcy po black flag
1.AC 2
2.AC 4
3.AC ORIGINS
najbardziej poukładana fabuła

06.04.2018 13:53
😉
odpowiedz
tukaram3030
26
Centurion

Zagram w to bo grafa Bardzo ladna ale poczekam jak stanieje do 20 funa bo sie zawiodlem i przeplacilem za Wildlands gdzie grafa Piekna a Kobiety Cielecinki z UBISOFT popsuly gre zapominajac o kilku waznych rzeczach jak wyrzutnia rakiet RPG na helikoptery i cienkie zabijanie z ukrycia!!Mam nadzieje ze ten Assassin jest lepszy i cos poprawily Cielecinki z UBISOFT i wyciagaja wnioski i czytaja opinie graczy!!BO Bez nas GRACZY TWORCY NIE ISTNIEJA PROSTE!!

16.04.2018 08:24
😐
odpowiedz
KotletBojowy
2
Junior
5.0

Pomimo sympatii do serii Assassin's Creed niestety nie uwiodła mnie ta część. Grafika nie robi szafu a cała eksploracja nie sprawia jakiejś dużej frajdy. Ukończyłem w ostatnim czasie Horizona i Wiedźmina 3 i w porównaniu z tymi tytułami ten Assassin to nędza. Pograłem może z 3h i szkoda mi tracić czasu na więcej - to chyba ostatni Assassin, którego kupiłem. (ps. ja chcę Black Flag 2! :) )

post wyedytowany przez KotletBojowy 2018-04-16 08:24:14
10.06.2018 08:49
👍
odpowiedz
Adam65
0
Junior

Gra na 8,5/10 minus 2/10 za "wycieczka" (gra pudełkowa z polską flagą, a brak tłumaczenia) w sumie 6,5

15.06.2018 11:56
👍
odpowiedz
Szajmun
16
Chorąży
9.0

Dla mnie najlepszy Assasin po serii Ezio.
Bardzo ładna gra, z przyjemną eksploracją i dynamiczną walką.
Miło spędzone 70 godzin (jeszcze 4 achievementy do platyny).

17.06.2018 23:07
odpowiedz
yadin
98
Senator

Mi ta gra wydała się świetną rozrywką. Wielki sandbox, choć momentami potwornie nudny. Ubisoft się zmienia, ale to wielki koncern, który, gdy tylko dorwie nowy silnik i wymyśli jakiś patent, to wypuszcza w ten deseń 20 kolejnych tytułów.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze