Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 lipca 2014, 17:00

autor: Luc

Van Buren, V13, czyli Fallouty, których nie było - pustkowia pełne anulowanych gier

Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. Nie zmienia się także to, iż co jakiś czas nawet szalenie obiecujące produkcje zostają przez twórców porzucone. Gry z kultowego uniwersum Fallouta nie są niestety wyjątkiem. W które z nich nigdy nie zagramy?

Spis treści

Fallout Tactics 2

Choć Fallout Tactics: Brotherhood of Steel już od samego początku mocno dzielił społeczność fanów, w kategorii taktycznych gier zespołowych znajdował się długo w ścisłej czołówce. Wprawdzie nie spotkał się z równie ciepłym przyjęciem jak pierwsze dwie odsłony, jednak przewidywania sprzedażowe były na tyle obiecujące, iż poważnie rozważano kontynuację prac nad sequelem spin-offa. Pierwsze plany dotyczące kolejnej odsłony zaczęły powstawać jeszcze chwilę przed wydaniem Brotherhood of Steel, a po premierze prace wydawały się nawet odrobinę przyspieszać. Po kilku miesiącach okazało się jednak, iż pierwsza część sprzedała się o wiele słabiej niż zakładano i produkcja sequela najzwyczajniej w świecie przestała się wydawcy opłacać. Pod koniec 2001 roku projekt pod roboczym tytułem Fallout Tactics 2 został więc ostatecznie skreślony i świat szybko o nim zapomniał.

Miało być dwa razy bardziej taktycznie i wymagająco, to i dwójka w nazwie musiała się pojawić. - 2014-07-17
Miało być dwa razy bardziej taktycznie i wymagająco, to i dwójka w nazwie musiała się pojawić.

Niedługo po zaprzestaniu prac kilku z członków zespołu pracującego nad „dwójką” zdradziło, iż w nowej odsłonie mielibyśmy przenieść się ze środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych w rejony gorącej Florydy i pozostałych terenów położonych na wschodnim wybrzeżu. Po raz kolejny wcielając się w członka elitarnego, choć rządzącego twardą ręką, Bractwa Stali, czekało nas zadanie zbawienia nie tylko naszej frakcji, ale i całej ludzkości. Tym razem naprzeciwko naszego zakutego w zbroje oddziału nie stawali jednak prymitywni bandyci ani szeregi wierne Kalkulatorowi, lecz … sama natura. Oaza powstała wskutek napromieniowania i uszkodzenia jednego z nielicznych systemów GECK dała początek agresywnym formom fauny i flory, które pasożytując na innych żywych organizmach, zaczęły w końcu zagrażać i zwykłym ludziom. Odkrycie źródła niebezpieczeństwa oraz położenie kresu tej swawolnej ekspansji natury miało spaść oczywiście na nasze barki.

Oddział z pierwszego Tactics niezłomnie prze ku drugiej odsłonie – niestety lada chwila zderzy się z chłodnymi, biznesowymi kalkulacjami. - 2014-07-17
Oddział z pierwszego Tactics niezłomnie prze ku drugiej odsłonie – niestety lada chwila zderzy się z chłodnymi, biznesowymi kalkulacjami.

Twórcy Fallout Tactics 2 chcieli położyć jeszcze większy nacisk na taktyczną stronę potyczek, a także znacznie rozbudować system dialogów, czyli prawdopodobnie najbardziej krytykowany element pierwowzoru. Silną stroną gry miała być także i sama historia, nareszcie wyzwalająca się z okowów liniowości, pełna niejednoznacznych decyzji oraz ciężkich wyborów. W planach znajdowała się także przesiadka z prerenderowanych lokacji na tła znacznie bardziej dynamiczne, a także poprawienie sztucznej inteligencji przeciwników, z którymi przyszłoby się nam zmierzyć podczas rozgrywki. Choć wszystko zapowiadało się fantastycznie, druga odsłona Tactics pozostanie na zawsze jedynie w sferze pobożnych życzeń.

TWOIM ZDANIEM

Którego anulowanego projektu w uniwersum Fallouta żałujesz najbardziej?

Fallout Extreme
2,5%
Fallout Tactics 2
10,1%
Van Buren (Fallout 3)
44,2%
Project V13 (Fallout Online)
18%
Żadnego, podobają mi się nowe odsłony stworzone przez Bethesdę.
19,4%
Nie lubię serii Fallout.
5,7%
Zobacz inne ankiety
Siedem najciekawszych frakcji w uniwersum Fallouta
Siedem najciekawszych frakcji w uniwersum Fallouta

Fallout dla milionów graczy stał się symbolem postapokalipsy. Tym jednym światem po nuklearnej zagładzie, który budował w głowach wizję końca ludzkości. W tej wizji ocalali ludzie podzielili się na „plemiona” – i to właśnie o nich dzisiaj porozmawiamy.