Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Far Cry 4 Publicystyka

Publicystyka 5 stycznia 2015, 09:45

autor: Łukasz Marek

Test Far Cry 4 na laptopach gamingowych MSI

Far Cry 4 to jedna z najlepszych gier końca 2014 roku i przy okazji bardzo wymagający benchmark graficzny. Dlatego też sprawdzamy jak laptopy przeznaczone dla graczy firmy MSI radzą sobie w tym tytule.

Spis treści

Jesień to, jak co roku, okres wysypu hitów, w które potem gra się przez najbliższe kilka miesięcy. Jednym z nich jest niewątpliwie Far Cry 4 od Ubisoftu. Tytuł ten, podobnej jak poprzednie części, potrafi zaskoczyć piękną oprawą graficzną, ale koszt jej generowania potrafi być bardzo wysoki. Sprawdziliśmy więc, jak w grze Far Cry 4 radzą sobie gamingowe laptopy firmy MSI. Postanowiliśmy jednakże wstrzymać się ponad miesiąc z przeprowadzeniem testów, chcąc dać deweloperom czas na dopracowanie kodu gry i wypuszczenie kilku łatek, a także inżynierom firmy Nvidia, na wypuszczenie nowych sterowników kart graficznych.

Far Cry 4 – opis gry i wymagania

Far Cry 4 to, po Watch Dogs, kolejna gra Ubisoftu, która jest sandboksem. Poza tymi dwoma wspólnymi mianownikami, różnice pomiędzy produkcjami są oczywiście dużo większe, zaczynając od tego, że najnowszy Far Cry - tak jak wszystkie poprzednie części - to strzelanka pierwszoosobowa, a kończąc na tym, że w testowanym dzisiaj tytule akcja toczy się na zielonych połaciach i w ośnieżonych górach, a nie w mieście.

Zmodyfikowany na potrzeby produkcji silnik Dunia jest w stanie zaskoczyć gracza szczegółowością grafiki i przywiązaniem do detali, ale tylko pod warunkiem, że ten będzie dysponował odpowiednio szybkim sprzętem.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Procesor czterordzeniowy, klasy Intel Core i5-750 2,66 GHz lub AMD Phenom II X4 955 3,2 GHz,
  2. 4 GB RAM,
  3. karta graficzna DX11, klasy AMD Radeon HD 5850 lub Nvidia GeForce GTX 460.

Już minimalna konfiguracja zalecana przez producenta daje nieco do myślenia, bowiem znalazł się tutaj wymóg czterordzeniowych procesorów, który na dodatek nie jest wyssany z palca – gra ma blokadę i nie uruchomi się na dwuwątkowym procesorze. Poza tym wymienione konstrukcje czasy swojej świetności mają już za sobą i nie są demonami prędkości. 4 GB RAM to już dzisiaj standard i mniejsza jej ilość to już problem nawet w systemie Windows, a co dopiero w grach. Wymagane do minimalnych ustawień karty graficzne to z kolei układy sprzed dwóch generacji, więc pod każdym względem laptopy MSI są znacznie lepsze niż minimalna potrzebna do gry konfiguracja podana przez producenta.

Rekomendowana konfiguracja sprzętowa:

  1. Procesor czterordzeniowy, klasy Intel Core i5-2500S 2,5 GHz lub AMD FX-8350 4,0 GHz,
  2. 8 GB RAM,
  3. karta graficzna DX11, klasy AMD Radeon R9 290X lub Nvidia GeForce GTX 680.

Konfiguracja zalecana do gry na wysokich ustawieniach szczegółowości obrazu jest już znacznie straszniejsza dla posiadaczy pecetów. Wymienione procesory to Intel Sandy Bridge sprzed dwóch generacji (model ze średniej półki) lub ośmiordzeniowy układ AMD FX-8350 mający już 2 lata na karku. Przyda się też 8 GB pamięci RAM i gwóźdź programu: Radeon R9 290X (topowa obecnie karta graficzna AMD) lub GeForce GTX 680 (topowy układ firmy Nvidia sprzed dwóch generacji).

Laptopy MSI na pewno nie będą miały problemów z wypełnieniem wymagań dotyczących procesora i pamięci, ale najważniejsza walka rozegra się na polu kart graficznych – mobilne układy są nieco słabsze niż ich pełnoprawne, desktopowe odpowiedniki, więc ten element w laptopach przejdzie największy test.

Za płynność rozgrywki uznajemy średnią na poziomie przynajmniej 35-40 klatek obrazu na sekundę – Far Cry 4 potrafi być bardzo szybką grą, a miejscami, np. realizując zadania dla Złotego Szlaku, musimy wykonywać kolejne akcje błyskawicznie. Spadki klatek do poziomu ~30 są w takich momentach zabójcze.

Far Cry 4

Far Cry 4