Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.

Spis treści

Superman

To ptak? To samolot? Nie! To Superman! Człowiek ze Stali, jeden z najpotężniejszych superbohaterów wszech czasów. Przez grubo ponad tysiąc zeszytów – plus kilkaset odcinków rozmaitych serii pobocznych – prawdopodobnie powiedziano o nim wszystko. A jednak w ostatnich latach przeżywa renesans popularności, mimo że filmy raczej mu nie pomagały.

Co to jest?

Superman. Clark Kent. Prawdopodobnie nie ma na świecie dziecka z dostępem do telewizji i internetu, które nie słyszałoby o Człowieku ze Stali. Jego przygody w różnych wariantach tworzyło wielu zdolnych scenarzystów. W skrócie to opowieść o kosmicie, który trafił na Ziemię jako dziecko i tutaj w obronie dobra korzysta ze swoich nadludzkich zdolności, takich jak niezwykła siła czy umiejętność latania.

Dlaczego warto to przeczytać?

Bo z jednej strony mamy tu kilka klasycznych historii, którym kino jeszcze nie zdążyło oddać sprawiedliwości. Z drugiej sporo tu miejsca na popis wyobraźni – inaczej ciężko pisze się o kimś obdarzonym niemal boską mocą. A poza tym dobrze jest czasem przeczytać coś, co daje choć odrobinę nadziei na lepsze jutro i nie jest unurzane w mroku, krwi i nieszczęściu. Bo to powinny oferować komiksy o Supermanie.

Od czego zacząć?

Obok klasycznych historii (przedstawionych w następnym podpunkcie) polski czytelnik powinien spojrzeć na następujące pozycje:

Superman tom 1 – Superman i Ludzie ze Stali – scen. Grant Morrison rys. Rags Morales, Andy Kubert

W 2011 roku DC zaczęło od zera wszystkie swoje serie i tak powstał projekt The New 52. Jego częścią był właśnie Superman (w Stanach Action Comics). Ten cykl proponowała młodsze, nieco bardziej zadziorne wcielenie Clarka Kenta, stającego przed nowymi problemami – i niezwiązanego małżeństwem z Lois Lane. Zmiany nie wszystkim się podobały, dlatego serię zamknięto, a jej miejsce zajął...

Superman: Syn Supermana (oraz Superman Action Comics: Ścieżka zagłady) scen. Peter J. Tomasi, Patrick Gleason, rys. Dough Mahnke, Patrick Gleason, Jorge Jimenez

Wydawane u nas w ramach inicjatywy Odrodzenie. To dwie serie, które się ze sobą przeplatają i uzupełniają. Action Comics skupia się na bardziej widowiskowych wydarzeniach, a Syn Supermana – na życiu osobistym Clarka. I to właśnie tutaj bije serce nowych historii o Człowieku ze Stali. To lekka, zabawna seria, która – zmierzając do niesamowitych zdarzeń – wciąż nie traci ducha osobistej opowieści.

Najważniejsze tytuły

Superman zasługuje na osobny ranking, dlatego poniżej znajduje się zaledwie kilka tytułów z tej bogatej biblioteki.

Superman: Czerwony Syn – scen. Mark Millar, rys. Dave Johnson, Killian Plunketti inni

Jednotomowa, niepokojąca wizja poświęcona rozważaniom, co by było, gdyby Superman nie bronił amerykańskiego stylu życia, bo został za młodu odnaleziony i wychowany po drugiej stronie żelaznej kurtyny i teraz służy budowaniu lepszego jutra – przynajmniej według komunistów. Pozycja tyleż interesująca, co frapująca.

All-Star Superman – scen. Grant Morrison rys. Frank Quitely, Jamie Grant

Granta Morrisona list miłosny do Supermana. Clark Kent przyjął o jeden promień słoneczny za dużo. Zyskał dzięki temu nowe, potężniejsze moce, ale równocześnie jego ciało nie wytrzymuje przeciążenia. Dlatego postanowił pożegnać się ze światem w iście heroicznym stylu i zostawić na ziemi jak najwięcej nadziei. Mimo nieuchronnego widma śmierci jest w tym komiksie coś optymistycznego i podniosłego, wręcz inspirującego. Ale przecież taki powinien być Człowiek ze Stali. Do samego końca.

Kingdom Come – scen. Mark Waid rys. Alex Ross

Tym razem propozycja crossoveru, w którym spotykają się nowi i starzy herosi. Stara gwardia odsunęła się w cień, ale porządki młodych wilków trykociarstwa nie wszystkim pasują – bywają zbyt okrutne i chaotyczne. Dlatego Wonder Woman namawia niektórych wiarusów do powrotu. To historia z gatunku „ten jeden ostatni raz”. I działa. Dzieło Marka Waida wchodzi mocno, jak cios rozpędzonego Supermana.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,8%
Zdarza mi się
27%
Tak, ale rzadko
13,6%
Nie, nigdy
16,7%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?