Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 lutego 2021, 15:39

Najciekawsze gry fitness - ruch przed ekranem receptą na zamknięte siłownie

W dobie pozamykanych siłowni, brzydkiej pogody i siedzącego trybu życia gry ruchowe na PS4 czy inne konsole mogą stanowić doskonały sposób na poprawę bądź utrzymanie dobrej kondycji.

Spis treści

Czasy nie sprzyjają miłośnikom aktywności fizycznej. Dostęp do siłowni i basenów w tym roku wciąż pozostaje niepewny, praca zdalna i związany z nią siedzący tryb życia dla wielu osób stał się „nową normalnością”, a i pogoda jeszcze przez jakiś czas nie będzie sprzyjać bieganiu czy jeździe na rowerze. Na szczęście nasze ulubione hobby oferuje pewien substytut ćwiczeń w siłowni czy na otwartym powietrzu, z którego możemy bez większych problemów korzystać w domowym zaciszu.

Gry fitness przeżywają w okresie pandemii rozkwit, nęcąc możliwością utrzymania dobrej kondycji bądź zrzucenia zbędnych kilogramów bez obaw o sytuację za drzwiami mieszkania. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

CZY GRY FITNESS POZWALAJĄ SCHUDNĄĆ?

Wybierając pomiędzy zmachaniem się przed telewizorem a siedzeniem na kanapie czy w fotelu, raczej nie mamy wątpliwości, która z opcji przyczyni się do poprawy naszego zdrowia – ruch jest lepszy niż jego brak. Ale czy gry fitness mogą przy okazji dać bardziej wymierne korzyści, takie jak np. zrzucenie wagi? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Na początku grudnia zacząłem regularne ćwiczenia w grach ruchowych. Kilka razy w tygodniu (4–6) przeprowadzam sesje treningowe trwające od pół do półtorej godziny (zależnie od tego, na ile danego dnia wystarcza mi sił i czasu – średnio z kolejnymi tygodniami długość treningów wzrasta). Zasadniczą część tych ćwiczeń stanowią sesje z Fitness Boxingiem, najpierw 20-minutowe, obecnie półgodzinne, które – by się nie znudzić – uzupełniam rotacyjnie aktywnością ruchową przy grach opisanych w tym zestawieniu. Jednocześnie założenia eksperymentu są takie, że nie zmieniam kompletnie nic w swojej diecie, aby ewentualne efekty pojawiły się wyłącznie za sprawą tych treningów.

Jak wyglądają skutki takiej zabawy po dwóch miesiącach? Cóż, rozczarują się osoby liczące na magiczny sposób na łatwe zrzucenie kilogramów – moja waga i obwód brzucha praktycznie jak dotąd się nie zmieniły. Nie znaczy to jednak, że efektów kompletnie brak. Zauważyłem bowiem zdecydowaną poprawę, jeśli chodzi o kondycję. Ćwiczenia, które początkowo bardzo szybko mnie wykańczały, teraz mogę wykonywać o wiele dłużej i bez zmęczenia – niektóre wręcz stały się nudne i wspomagam się przy nich słuchaniem podcastów. Mogę też pochwalić się lepszą sylwetką, a tu i ówdzie zaczynają kształtować się zarysy mięśni, których wcześniej nie było wcale widać. Poprawiło się również moje samopoczucie.

Choć więc na ten moment gry fitness nie okazują się cudowną metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów, to zdecydowanie nie czuję, by poświęcone im godziny i wylany przy nich pot poszły na marne. Przy braku sensownych alternatyw to naprawdę dobry sposób na rozruszanie się.

Ring Fit Adventure

  1. Platforma: Nintendo Switch
  2. Wymagane dodatkowe akcesoria: tak, sprzedawane razem z grą
  3. Cena: ok. 400 zł
  4. Demo: nie

Cena Ring Fit Adventure może odstraszać, ale w tym wypadku jest ona stosowna do jakości doświadczenia. Jeśli chodzi o ilość oferowanej przez ten tytuł zawartości, różnorodność dostępnych ćwiczeń czy precyzję detekcji ruchów, opracowana przez wewnętrzne studio Nintendo produkcja deklasuje całą konkurencję razem wziętą.

Chcesz poćwiczyć z Nintendo? Ring Fit może być Twój za 399 zł

Za zabawą stoi idea mariażu gry ruchowej z prostym RPG. Sercem Ring Fit Adventure jest kampania fabularna, w której obok kolejnych misji głównych możemy wykonywać side questy, zdobywać nowe przedmioty i rynsztunek, walczyć z potworkami – a za nasze działania nagradzani jesteśmy punktami owocującymi kolejnymi poziomami doświadczenia i umiejętnościami. Od typowych RPG dzieło to różni się głównie tym, że żeby biegać w jego świecie, faktycznie musimy zaprząc do pracy własne nogi i tuptać nimi w miejscu, a atakowanie przeciwników odbywa się poprzez robienie różnorodnych ćwiczeń (w puli jest ich kilkadziesiąt).

Dołączone do zestawu akcesoria bardzo precyzyjnie rejestrują nasze ruchy – sytuacje, gdy jakieś działanie nie zostaje zaliczone albo wręcz przeciwnie, coś nam wychodzi, mimo wykonania tego „na odwal się”, prawie się nie zdarzają. Duża różnorodność ćwiczeń pozwala pracować nad najróżniejszymi partiami mięśni, a erpegowa otoczka skutecznie zachęca do ciągłego grania. Zresztą i poza kampanią znajdziemy tu dość dodatkowych trybów zabawy, by zapełnić nimi oddzielną grę. Tytuł ten umożliwia nawet zmierzenie pulsu po zakończeniu zabawy!

  1. Więcej o grze Ring Fit Adventure

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Graliście w gry fitness?

Tak - i nigdy więcej!
4,9%
Tak, to fajna zabawa!
59,1%
Nie, ale może dam szansę.
22,6%
Nie i nie zamierzam!
13,4%
Zobacz inne ankiety
10 najlepszych aplikacji fitness - trening z telefonem
10 najlepszych aplikacji fitness - trening z telefonem

Chcielibyście w końcu zacząć ćwiczyć, ale nie macie motywacji lub nie wiecie, jak się do tego zabrać? Na pomoc przychodzi technologia i szereg aplikacji, które można zainstalować na smartfonie.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.