futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Źródło fot. Marco Verch/Creative Commons
i
Technologie 12 października 2022, 14:45

Jak uruchomić stare gry komputerowe na nowym sprzęcie?

Problemów z retro grami na nowych komputerach jest wiele. Niektóre nie chcą się uruchomić, w innych obraz jest rozmyty i nie można przeczytać dialogów, a w jeszcze innych nie działa dźwięk. Nie trzeba się z tym godzić.

Spis treści

Wielu graczy, w tym ja, od czasu do czasu lubi wrócić do gier z dzieciństwa. Często oznacza to cofnięcie się do tytułów kilkunastoletnich lub kilkudziesięcioletnich. Podczas takiej podroży w przeszłość, można się jednak srogo rozczarować. Wcale nie dlatego, że dana produkcja została zapamiętana lepiej, niż wygląda dzisiaj lub rozgrywka nie sprawia już takiej samej radości co kiedyś. W niektórych przypadkach niemożliwe, przynajmniej na początku, będzie uruchomienie starocia na komputerze z nowym systemem operacyjnym. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą sobie z tym poradzić.

Kiedyś to było… i dziś też może! Źródło: Pexels - Jak uruchomić stare gry komputerowe na nowym sprzęcie? - dokument - 2022-10-12
Kiedyś to było… i dziś też może! Źródło: Pexels

Gdy na komputerze coś nie chce działać, bardzo często od razu przechodzimy do przeglądarki internetowej i w jej wyszukiwarce formułujemy nasz problem z nadzieją, że u innych też on występował, a co ważniejsze ktoś znalazł jego rozwiązanie. I to jest bardzo dobra koncepcja. Przy ogromnej liczbie gier, które powstały w ciągu kilku dziesięcioleci takie zachowanie jest jak najbardziej wskazane. Może się bowiem okazać, że sposób umożliwiający uruchomienie gry X będzie nieskuteczny przy tytule Y. Z tego też powodu niniejszy poradnik należy traktować jako ogólny, choć zawierający konkretne przykłady.

GRY DZIECIŃSTWA

Pierwszą produkcją, w jaką miałem okazję zagrać na komputerze, była prawdopodobnie Prince of Persia z 1989 roku zainstalowana na świetlicowym sprzęcie w szkole. Dokładnie pamiętam za to pierwszą grę, którą uruchomiłem na swoim domowym pececie wiele lat później. Była to demonstracyjna wersja Re-Volt. Pierwszym pełniakiem był natomiast Colin McRae Rally. Następnie ogrywałem Maxa Payne'a i genialnego Warcrafta 3. Można więc powiedzieć, że byłem w ówczesnym czasie na bieżąco. Dopiero po latach poznałem wiele klasyków z lat 80. i 90. Ciekawi mnie, jakie były Wasze gry dzieciństwa. Podzielcie się nimi w komentarzu.

Początek Prince of Persia. Na przejście całej gry miało się godzinę. - Jak uruchomić stare gry komputerowe na nowym sprzęcie? - dokument - 2022-10-12
Początek Prince of Persia. Na przejście całej gry miało się godzinę.

Oprócz tego, w jaki sposób można uruchomić wiele starszych tytułów na nowych Windowsach, w materiale podpowiadam, co należy zrobić, aby klasyki wyglądały jak najlepiej na nowoczesnym sprzęcie. W dużym stopniu sprowadza się to do wyboru odpowiedniej opcji skalowania obrazu w ustawieniach karty graficznej. Z materiału dowiecie się również m.in. tego, jak posiadacz kolekcji pudełkowych gier na płytach CD i/lub DVD może obejść się bez wewnętrznego napędu płyt w pececie oraz jak zdigitalizować część swoich zbiorów w łatwy, szybki i co najważniejsze legalny sposób.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2
Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2

Szósta generacja konsol była wspaniała. Tak po prostu. Duża zasługa w tym PlayStation 2 oraz wielu świetnych i przełomowych gier, które ukazały się na tej legendarnej już konsoli. Wybraliśmy 15 najlepszych z nich.