filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 4 lipca 2020, 10:21

autor: Filip Grabski

Czas na strach – 18 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat

Lubicie się czasem bać, czyż nie? A skoro jesień to idealna pora na odrobinę strachu przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych filmowy horrorów ostatnich lat.

Spis treści

Popkultura lubi straszyć, gdy temperatura spada, dni robią się krótsze, a ludzie chętniej siedzą pod kocami. Niedługo cały świat będzie obchodzić importowane z USA Halloween. To dobry moment, by napisać kilka słów o tym, co przeraża na ekranie. Najlepiej kinowym, choć chyba nic nie jest w stanie pobić domowego seansu na dużym telewizorze, gdy światła są zgaszone, a za oknem wieje wiatr.

Gwoli wyjaśnienia dodam, że niniejsze zestawienie 18 wartych uwagi horrorów z ostatnich kilku lat skierowane jest raczej do tych widzów, którzy niekoniecznie orientują się w filmowej ofercie i przegapili większość premier. Innymi słowy: wyjadacze nie znajdą tu niczego nowego, ale być może przypomnienie im o tym lub owym tytule sprawi, że zapragną go sobie odświeżyć? Każdą opisywaną produkcję dodatkowo subiektywnie oceniam w kategorii straszności. Kolejność prezentowania filmów jest chronologiczna.

AKTUALIZACJA

W 2020 roku dodaliśmy do zestawienia trzy filmy – Midsommar, Niewidzialnego człowieka i W lesie dziś nie zaśnie nikt.

Dom w głębi lasu (The Cabin in the Woods)

INFO:

  1. Tytuł oryginalny: The Cabin in the Woods
  2. Premiera światowa: marzec 2012
  3. Premiera PL: kwiecień 2012
  4. Reżyseria: Drew Goddard

Zanim Chris Hemsworth został rozpoznawalnym na cały świat Thorem, zagrał w metahorrorze u twórcy scenariusza do filmu Cloverfield. Dom w głębi lasu był reżyserskim debiutem Drew Goddarda, wyprodukowanym przez późniejszego twórcę Avengers, Jossa Whedona. Powstał w 2009 roku i przeleżał na półce 3 lata, ale na szczęście należy do tak dobrych filmów, że opóźnienie mu nie zaszkodziło. Bowiem Dom w głębi lasu to tylko z pozoru sztampowa opowiastka o ładnych, ale głupich studentach uwalniających wielkie zło.

Obraz Goddarda stanowi jedno z najciekawszych spojrzeń na gatunek strasznych filmów. Świadomie bawi się sztampowymi scenariuszowymi rozwiązaniami, prowadząc widza do niezwykle pomysłowego trzeciego aktu, mogącego służyć za wyjaśnienie dla absolutnie każdego horroru, jaki kiedykolwiek powstał. Dom w głębi lasu to hołd dla całej rzeszy filmów o duchach i potworach, który może sam w sobie straszny nie jest, ale nadrabia to ogólnym geniuszem. Polecam z całego serca.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co w horrorach przeraża Cię najbardziej?

Duchy
10,5%
Demony (w tym diabeł)
20,1%
Mordercy
4,6%
Kosmici
2,9%
Coś innego
61,9%
Zobacz inne ankiety