filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 czerwca 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Bez tych filmów nie byłoby Stranger Things

Stranger Things braci Dufferów skradło serca fanów przygodowych horrorów, obficie czerpiąc zarówno ze stylistyki lat 80., jak i bardziej współczesnych teen dram. Sukcesu netflixowego serialu nie byłoby jednak przede wszystkim bez inspiracji klasyką.

Spis treści

Klub winowajców

The Breakfast Club, 1985, John Hughes

  1. Oryginalny tytuł: The Breakfast Club
  2. Rok produkcji: 1985
  3. Reżyseria: John Hughes
  4. Gatunek: dramat
  5. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten

Fabułę filmu można by streścić dosłownie w jednym zdaniu – oto kilkoro młodych ludzi jest zmuszonych do spędzenia soboty w szkole. I tyle. Dobra, może pojawia się kilka pomniejszych zwrotów akcji, jednak nie jest to ten rodzaj produkcji przygodowej, w której motorem napędowym są widowiskowe sceny. Najważniejsze w tym wszystkim są rozmowy pomiędzy bohaterami, powoli zbliżającymi się do siebie mimo pozornych różnic.

Hughesowi udało się sportretować tytułową piątkę winowajców tak, by nie popaść w karykaturalność i jednocześnie wyraźnie zarysować charakter każdego bohatera. Młody Emilio Estevez pręży bicepsy, Molly Ringwald kokietuje, Anthony Michael Hall zachwyca intelektem, Ally Sheedy pogrywa ze społecznymi normami, a Judd Nelson buntuje się przeciw szkolnemu rygorowi. Najlepiej w swoim rolach sprawdziła się chyba ostatnia dwójka, ale tak naprawdę o nikim z obsady nie można by powiedzieć, że zaniżył poziom produkcji. A to w tak kameralnym filmie przecież najważniejsze.

Klub winowajców był dla pokolenia dzieciaków lat 80. tym, czym teraz jest Euforia czy Sex Education. Hughesowi, który sam był wówczas jeszcze przed czterdziestką, doskonale udało się wyczuć problemy, z którymi mierzyli się ówcześni nastolatkowie. Co więcej, proces odnajdywania się każdego z bohaterów okazał się na tyle uniwersalny, że film nie stracił wiele na aktualności nawet teraz.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej