Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2021, 11:30

5 niepozornych gier, które zachwycają tłem fabularnym

Wiele osób sięga po gry ze względu na fabułę. Lecz główne wątki to tylko jedna strona medalu – drugą stanowi „lore”. Często jest ono tym bogatsze, im bardziej niepozorna wydaje się dana produkcja. Przed Wami pięć takich tytułów.

Spis treści

Dead Cells

  1. Rok wydania: 2018
  2. Co to: roguelike o wysokim poziomie trudności
  3. Na pierwszy rzut oka przypomina: jednego z wielu „indyków” obecnych na rynku

O ile jednak „lore” Hollow Knighta wprost krzyczy z ekranu, żeby zwrócić na niego uwagę, o tyle w innych grach pozostaje głęboko na drugim albo i trzecim planie. Tak jest w przypadku Dead Cells – utrzymanego w pixelartowej stylistyce „rogalika” studia Motion Twin. Żeby odkryć genezę czasowej pętli, w której utknął protagonista, poznać jego tożsamość czy zobaczyć „prawdziwe” zakończenie gry, trzeba nie tylko połączyć kilka kropek, ale także wykazać się nieustępliwością oraz umiejętnościami, a i odrobina szczęścia będzie tu bardzo pomocna.

Dzięki proceduralnie generowanym lokacjom nie przemierzamy bowiem ciągle tych samych korytarzy i pomieszczeń. Co za tym idzie, na miejsca zawierające niektóre fragmenty „lore’u” możemy trafić za dziesiątym, piętnastym, a nawet i dwudziestym piątym podejściem. Podobnie rzecz się ma z poukrywanymi w świecie gry notatkami. Biorąc pod uwagę ilość wszystkich tych elementów i wysoki poziom trudności Dead Cells, szybko okazuje się, że aby znaleźć je wszystkie, potrzeba setek prób.

Zostało jeszcze 55% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak ważna jest dla Ciebie fabuła w grach wideo?

Jest najważniejsza
44,1%
Jest ważna, ale nie najważniejsza
52,1%
Jest mi obojętna
2,8%
Nie lubię fabuł w grach
0,9%
Zobacz inne ankiety
15 gier indie z porywającą fabułą
15 gier indie z porywającą fabułą

Gramy w gry z wielu powodów, a jednym z nich jest chęć poznania fascynujących historii. Dlatego przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie ciekawych „indyków”, które warto sprawdzić z uwagi na fabułę, metakomentarz lub na typ narracji.

8 gier, które uwielbiam za sztuczki narracyjne
8 gier, które uwielbiam za sztuczki narracyjne

Gry wideo zachwycają nas głównie fabułą, gameplayem i śliczną grafiką. Pierwsze dwa elementy nie zawsze idą ze sobą w parze, ale kiedy tak jest, to zwykle znak, że ich twórcy mieli w rękawie nie lada sztuczkę narracyjną.