filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 30 grudnia 2019, 15:30

10 rzeczy, które Netflix musi poprawić w 2. sezonie Wiedźmina

Wiedźmin robi furorę na platformie Netflix, a my szukamy dziury w całym, rozbieramy amerykańską produkcję na czynniki pierwsze i zastanawiamy się, co można by zrobić lepiej.

Spis treści

Czas odpuścić sobie tanie szokowanie

Nie mam nic przeciwko mocnym scenom – lubię jednak, kiedy czemuś służą. W Wiedźminie sporo jest natomiast momentów, w których twórcy chcieli chyba pojechać po bandzie i w ogóle nie przejmowali się tym, czy ma to sens.

Na morderczą sadystkę wyrasta w serialu Fringilla Vigo, czarodziejka służąca Nilfgaardowi, która – mordując swoich podwładnych – zachowuje się niczym absurdalny czarny charakter z komiksów czy kiepskich filmów. Najpierw jej kolega musi zjeść skórę martwej Calanthe (WTF!), a następnie pani Vigo malowniczo wypruwa flaki z nieszczęśnika, żeby dowiedzieć się, gdzie przebywa poszukiwana przez nią Ciri. Później czarodziejka zmienia podkomendnych w magiczne pociski do trebusza – czyli machiny oblężniczej z ostatniego odcinka. Te sceny miały chyba w zamyśle twórców pokazać, że świat serialu jest baaardzo mroczny i baaardzo brutalny. Wyszło to baaardzo naturalnie.

Są też takie momenty, gdy serial stara się mrugać okiem do fanów Gry o tron, wielokrotnie wyśmiewanej przecież za bezsensowną goliznę czy niewnoszące nic do fabuły sceny seksu. Czy Yennefer musi walczyć z dżinem topless? Widocznie musi. Ale czy w tym samym odcinku naprawdę potrzebna jest grupowa orgia? Rozumiem, że wygląda to efektownie, a poza tym rozniesie się po internecie (marketing szeptany), ale wolałbym, żeby twórcy (i to nie tylko tego serialu) częściej skupiali się dobrych scenach – a nie na tanim szokowaniu.

JAKIE SĄ SZANSE NA POPRAWĘ?

Jestem sceptyczny. Mocne sceny, nawet kosztem logiki, muszą pojawić się w kolejnych sezonach, bo to się sprzedaje.

Adam Zechenter

Adam Zechenter

W GRYOnline.pl pojawił się w 2014 roku jako specjalista od gier mobilnych i free-to-play. Potem przez wiele lat prowadził publicystykę, a od 2018 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Obecnie szefuje działowi wideo i prowadzi podcast GRYOnline.pl. Studiował filologię klasyczną i historię (gdzie został szefem Koła Naukowego); wcześniej stworzył fanowską stronę o Tolkienie. Uwielbia gry akcji, RPG-i, strzelanki i strategie. Kiedyś kochał Baldur’s Gate 1 i 2, dziś najczęściej zagrywa się na PS5 i od myszki woli pada. Najwięcej godzin (bo blisko 2000) nabił w World of Tanks. Miłośnik książek i historii, czasami grywa w squasha, stara się też nie jeść mięsa.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Podoba Ci się Geralt w wykonaniu Henry'ego Cavilla?

Tak
90,2%
Nie
9,8%
Zobacz inne ankiety