Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 września 2017, 09:25

autor: AlexB

Zwolnienia u twórców serii Saints Row

Studio Volition, twórcy między innymi serii Saints Row oraz niedawnego Agents of Mayhem, popadło w kłopoty. W ostatnich dniach zwolniono szereg deweloperów pracujących dla amerykańskiego producenta.

W ubiegłym miesiącu na rynku pojawiło się Agents of Mayhem, czyli trzecioosobowa gra akcji z otwartym światem, utrzymana w luźnym klimacie, w której wcielamy się w tytułowych superagentów i staramy się powstrzymać złoczyńców z organizacji L.E.G.I.O.N operujących na terenie futurystycznego Seulu. Twórcy tytułu, studio Volition, miało nadzieję powtórzyć sukces przebojowej serii Saints Row. Tak się jednak nie stało. Agents of Mayhem zostało przyjęte przez graczy i media branżowe chłodniej, niż się spodziewano (w serwisie Metacritic wersja Agents of Mayhem na PlayStation 4 może pochwalić się średnią oceną na poziomie 63/100). Przełożyło się to na sprzedaż, która nie była zadowalająca dla wydawcy gry, firmy Deep Silver. Nie podano oficjalnych danych, ale według serwisu Polygon na Steamie tytuł zakupiło nieco ponad 31 tysięcy osób. W konsekwencji poleciały głowy. Jak podał serwis Kotaku, powołując się na trzy niezależne źródła, z Volition zwolniono 30 pracowników z dwustuosobowego składu. Pracę stracił między innymi dyrektor generalny studia, Daniel Cermak, który był związany z amerykańskim deweloperem od ponad dziesięciu lat.

Czarne chmury zebrały się nad studiem Volition. / Źródło: dsvolition.com - Zwolnienia u twórców serii Saints Row - wiadomość - 2017-09-28
Czarne chmury zebrały się nad studiem Volition. / Źródło: dsvolition.com

Rewelacje na temat zwolnień potwierdziło na Twitterze dwóch byłych już pracowników Volition. Pierwszym z nich jest Chip Cheezum, który w studiu zajmował się obróbką wideo:

Jestem jedną z osób, które dotknęły dzisiejsze zwolnienia w Volition. Jeśli znacie kogoś zajmującego się grami, który szuka osoby specjalizującej się w obróbce wideo, dajcie znać.

Drugą natomiast jest Adam Kyrouac, jeden z programistów:

Niestety moja praca w Volition została dzisiaj zakończona. Jestem właśnie w trakcie aktualizowania CV. Dziękuję studiu za współpracę.

Jak na razie ani studio Volition, ani firma Deep Silver oficjalnie nie skomentowały całej sprawy.

Rzecz jasna nie jest to ani pierwsza, ani ostatnia tego typu sytuacja w branży. Wystarczy chociażby przypomnieć zamieszanie, jakie wywołał negatywny odbiór gry Mass Effect: Andromeda w studiu BioWare. Skład osobowy jego montrealskiego oddziału, odpowiedzialnego za tytuł, został znacznie zredukowany, a seria znalazła się na „ławce rezerwowych”.