Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 maja 2017, 09:02

autor: Movis

Seria Mass Effect na ławce rezerwowych; redukcje w BioWare Montreal

Następne gry w świecie Mass Effect stanęły pod znakiem zapytania. Wedle anonimowych źródeł, seria została bowiem zamrożona po niezadowalających wynikach Mass Effect: Andromeda. Dodatkowo deweloper odpowiedzialny za Andromedę został zredukowany do roli studia wspomagającego.

Mass Effect: Andromeda nie okazał się wielkim powrotem serii, jakiego oczekiwali gracze. Recenzenci przyjrzeli się grze dość krytycznie, średnia ocena w serwisie metacritic.com oscyluje w okolicach 70/100, a nabywcy osądzili grę jeszcze ostrzej. Fani podzielili się zaś na tych, którzy uważają, że Andromeda nie powinna być kojarzona jako część prestiżowego cyklu, oraz na sądzących, że tytuł jest wart swej ceny, a „Internetowi krzykacze” znacznie wyolbrzymiają problemy produkcji. Dodatkowo gra została wypuszczona na rynek z wieloma technicznymi problemami, które w dalszym ciągu są naprawiane za pomocą kolejnych łatek. Co jednak nastąpi, gdy obecny cykl wspomagania produkcji się skończy? Czy społeczność graczy może liczyć na kolejnego Mass Effecta?

Na kolejnego Mass Effecta najpewniej poczekamy dłużej niż poprzednio. - Seria Mass Effect na ławce rezerwowych; redukcje w BioWare Montreal  - wiadomość - 2017-05-11
Na kolejnego Mass Effecta najpewniej poczekamy dłużej niż poprzednio.

Wedle serwisu Kotaku.com nie ma co wyczekiwać kontynuacji z zapartym tchem. Dziennikarze podpytali bowiem o plany na przyszłość anonimowe źródła bliskie deweloperowi gry – BioWare Montreal. Jak wynika z ich wypowiedzi, seria Mass Effect przeniesiona została na ławkę rezerwowych. Nie znaczy to, że cykl uśmiercono, ale autorzy z Montrealu nie zaczynają w tym momencie rozgrzewać komputerów do produkcji sequela. Co więcej, zarządzono małą restrukturyzację. BioWare Montreal przekształcono w studio wspomagające, którego zadaniem będzie dalsze aktualizowanie Andromedy i jej trybu wieloosobowego. Obecny w studio talent miał za to w większości „wyemigrować” do innego zespołu Electronic Arts – pracującego obecnie nad Star Wars: Battlefront II EA Motive. Informację tę potwierdził dyrektor BioWare Montreal Yanick Roy, który zaznaczył, że dwa podmioty dzielą przestrzeń biurową. Pomoc pracującemu na pełnych obrotach Motive wydaje się wiec całkiem naturalna.

Zdjęcie ekipy BioWare Montreal z N7 Day 2015. Studio prawdopodobnie już nigdy nie będzie tak duże. - Seria Mass Effect na ławce rezerwowych; redukcje w BioWare Montreal  - wiadomość - 2017-05-11
Zdjęcie ekipy BioWare Montreal z N7 Day 2015. Studio prawdopodobnie już nigdy nie będzie tak duże.

Redukcja musi być dużym ciosem dla dewelopera. Komórka BioWare w kanadyjskiej prowincji Quebec od swojego założenia w 2009 roku zajmowała się tworzeniem DLC dla Mass Effect 2 i 3. Mass Effect: Andromeda było pierwszym samodzielnym projektem studia, z niewielką tylko pomocą od innych oddziałów. Jak widać, Montreal nie stanął na wysokości zadania i czeka go powrót do drugiej kategorii.

Jeśli chodzi o dalsze plany „rodziny BioWare”, na horyzoncie targi E3, podczas których być może dowiemy się więcej o tajemniczym projekcie Dylan, czyli zapowiadanym przez firmę nowym IP. Najprawdopodobniej tak duży projekt zajmuje jednocześnie główne studio w Edmonton, jak i twórców z BioWare Austin. Niewykluczone, że świeżo zredukowany do roli pomagiera Montreal także będzie uczestniczył w projekcie.