Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 września 2012, 11:55

autor: Sarge

Zrzuty ekranowe z gry World of Warcraft zawierają dane graczy?

Wygląda na to, że zrzuty ekranowe wykonywane od 2008 roku przez graczy World of Warcraft zawierają pewne dane na ich temat. Mowa o identyfikatorze użytkownika, adresie IP serwera, na którym przebywa, a także dacie stworzenia danego screena.

Użytkownik kgkoutzis odkrył nieznane dotąd przeznaczenie screenów zapisywanych w grze World of Warcraft. Okazuje się, że zawierają one ukryte informacje na temat identyfikatora użytkownika, daty wykonania zrzutu ekranu, a także adresu IP serwera, na którym przebywa gracz.

Zrzuty ekranowe z gry World of Warcraft zawierają dane graczy? - ilustracja #1
Czy zrzuty ekranowe wykonywane przez graczy zawierają dane na ich temat?

Wspomniany użytkownik zamieścił tę informację na forum OwnedCore, gdzie dowiedziono, że screeny zrobione w grze World of Warcraft przynajmniej od 2008 roku zawierają tajemniczy znak wodny. Na pierwszy rzut oka jest on niewidoczny. Po zastosowaniu kilku sztuczek w programie graficznym (m.in. maksymalne wyostrzenie zdjęcia) dopatrzenie się znaku wodnego przestaje być problemem. Ma on formę kodu kreskowego QR, z którego wyczytać można kilka wymienionych wyżej informacji.

Umieszczenie na screenach ukrytych szczegółów na temat identyfikatora użytkownika, daty wykonania zdjęcia, czy adresu IP serwera jest naruszeniem dokumentu „Warunki Użytkowania World of Warcraft”, przygotowanego przez firmę Blizzard. Nie ma w nim żadnej wzmianki na temat możliwości zawarcia takich informacji na każdym zrzucie ekranowym. W związku z tym można poddawać pod wątpliwość legalność działań Blizzarda.

Zrzuty ekranowe z gry World of Warcraft zawierają dane graczy? - ilustracja #2

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że powyższe informacje mogą zostać wykorzystane przez hakerów do powiązywania z danym kontem alternatywnych postaci, czy uskuteczniania ataków spamu. Ujawniane dane mogą również pomagać firmie Blizzard w śledzeniu prywatnych serwerów. Tak przynajmniej donoszą osoby, które ujawniły całą sprawę na forum OwnedCore. Należy przy tym pamiętać, że kod QR nie zawiera hasła do konta użytkownika, jego adresu IP, czy innych danych osobowych..

Firma Blizzard do tej pory nie wystosowała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Więcej szczegółów na omawiany temat znajdziecie pod tym adresem.