Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 stycznia 2021, 11:23

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, twórca komiksu Tytus, Romek i A'Tomek

W wieku 97 lat w Warszawie odszedł Henryk Jerzy Chmielewski. Zwany „Papciem Chmielem” rysownik odpowiadał za popularną niegdyś serię komiksów Tytus, Romek i A’Tomek.

W SKRÓCIE:

  1. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), czyli twórca Tytusa, Romka i A’Tomka;
  2. rysownik miał 97 lat.

Dziś nad ranem dotarła do nas bardzo smutna informacja – w wieku 97 lat zmarł polski rysownik Henryk Jerzy Chmielecki, znany także jako Papcio Chmiel. Najbardziej rozpoznawalnym dziełem tego twórcy była popularna niegdyś seria komiksów Tytus, Romek i A’Tomek (pierwszy zeszyt ukazał się w 1957 roku). Zmarły był również publicystą, uczestnikiem powstania warszawskiego oraz żołnierzem Armii Krajowej.

W 2002 roku komiks Tytus, Romek i A’Tomek został zekranizowany – film nosił tytuł Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń i bazował na oryginalnym scenariuszu autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszuk (nie był adaptacją żadnego z komiksów Papcia Chmiela). Trzy lata później marka doczekała się także gry, choć niestety nie została ona zbyt dobrze przyjęta.

Henryk Jerzy Chmielewski był jednym z nestorów polskiego komiksu i został uhonorowany szeregiem orderów, w tym m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Na dziełach Henryka Jerzego Chmielewskiego wychowało się kilka pokoleń Polaków, o czym nie omieszkał wspomnieć Prezydent RP Andrzej Duda.

  1. Tytus, Romek i A’Tomek – strona oficjalna
  2. Tytus, Romek i A’Tomek – poradnik do gry